نمایندگان موافق با طرح حداکثر استفاده از توان تولید داخل؛

استفاده از ظرفیت های تولید داخل راهکار تحول در اقتصاد کشور

به گزارش نویدتهران،نمایندگان موافق با طرح حداکثر استفاده از توان تولید داخل و خدمات کشور و حمایت از کالای ایرانی دلایل خود را تشریح کردند.
محمد حسن نژاد در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح حداکثر استفاده از توان تولید داخل و خدمات کشور و حمایت از کالای ایرانی، گفت: حداکثر استفاده از توان تولید داخل ضرورت دارد و باید توجه کرد که پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی نگاه به خارج است.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پروژه پارس جنوبی به شرکت توتال واگذار شد و صنعت خودروسازی کشور به فرانسوی ها ارائه شد اما شرکت های خارجی با اخم آمریکا فعالیت را متوقف می کنند.

حسن نژاد افزود: با وجود داشتن امکانات برای واگن سازی اما سفارش های واگن به خارجی ها داده می شود و وقتی این موضوعات را پیگیری می کنیم می گویند نمی دانستیم که مشابه کالای وارداتی در داخل کشور تولید می شود و باید به نحوی اطلاع رسانی شود که هیچ مدیری نتواند بگوید خبر نداشتیم.

وی ادامه داد: در راستای اقتصاد مقاومتی، اشتغال زایی و آزادی و استقلال و جمهوری اسلامی باید به توان تولید داخل توجه کنیم و با استفاده از ظرفیت ها تحریم ها را عقیم کنیم.

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در موافقت با این طرح، گفت: در ارتباط با قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل باید گفت این طرح مزیت های فراوانی دارد که می توان به ایجاد سامانه اشاره کرد که در آن اطلاعات تولیدکنندگان و نیازهای دستگاه اجرایی قرار می گیرد و کمک می کند تا از ظرفیت ها استفاده بهینه شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل به موضوع جرم انگاری توجه شده است و همچنین موضوع وجود تعهد شرکت های خصوصی که از امکانات بخش دولتی نیز استفاده می کنند ملاحظات رعایت شده است.

پورابراهیمی گفت: با وجود اینکه شوک ارزی سال جاری معیشت خانوارها را تحت تاثیر قرار داد و به خانوارهای ضعیف فشار اقتصادی آمده اما این فرصت فراهم شده تا تولید داخل را جایگزین واردات کنیم و حتی زمینه صادرات را در کشور فراهم کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: به رئیس جمهور و هیات دولت تذکر می دهم که چرا با وجود اختصاص ۱۳ تا ۱۴ میلیارد ارز برای کالاهای اساسی، متوسط قیمت کالاهای اساسی تا حدود ۷۰ درصد افزایش یافته و ادامه این موضوع بیانگر این است که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به جیب دلالان می رود بنابراین باید به امکانات داخلی توجه شود.

سیدمهدی مقدسیدر موافقت با این طرح گفت: امیدوارم با شجاعت و منطق مطالبات بر حق مردم پیگیری شود و از توان تولید داخل حداکثر استفاده صورت گیرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: به طور مثال با وجود صنعت کشتی سازی در شهرهای بندرعباس و بوشهر تنها از ۱۰ درصد ظرفیت ها استفاده می شود و در این موارد ساخت کشتی به خارجی ها سفارش داده می شود که این صحیح نیست.

وی ادامه داد: در بخش واگن نیز به طور مثال شهر اراک ظرفیت تولید واگن را دارد و باید به ظرفیت ها توجه شود چرا که به طور مثال بی توجهی به هپکو باعث خسارت به کشور شد البته مشکلات هپکو در حال برطرف شدن است.