علی ربیعی:

استراتژی ما فقرزدایی و بردن خدمات به شهرهای دور افتاده است

به گزارش نویدتهران،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه دولت برای فقرزدایی در کشور به توجه دولت برای مبارزه با فقر درمان در چهار سال و نیم گذشته اشاره کرد و گفت: در برخی از استان های حاشیه نشین و دورافتاده در چهار سال به اندازه پنجاه سال خدمات درمانی داشتیم.

علی ربیعی در حاشیه جلسه شورای اداری شهرستان زرند با اشاره به اهمیت توسعه اجتماعی در دولت یازدهم و دوازدهم به پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: یکی از اهداف دولت توسعه اجتماعی است و خوشبختانه دولت در برنامه ششم توسعه برخلاف برنامه چهارم و پنجم، بحث توسعه اجتماعی را مورد توجه قرار داد. وی گفت: توسعه به مثابه نشاط و شادی، افزایش امید در جامعه از مسئولیت های وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه در تشریح سفر استانی رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به استان کرمان گفت: در همکاری های که با بهزیستی داشتیم یک مرکز مشاوره در استان کرمان برای کاهش تنش های روانی افتتاح کردیم. سلامت روانی و اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین علت تاسیس مراکز مشاوره را دنبال کردیم. تاسیس مرکزی برای ترک اعتیاد از دیگر دستاوردهای سفر امروز به این استان بود که ربیعی به آن اشاره کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: در راستای افزایش نشاط و امید تاسیس سینما و ورزشگاه را مورد توجه قرار دادیم و امروز ۵ ورزشگاه با وام بانک توسعه تعاون افتتاح شد. شهرهای کوچک نیاز به تفریح دارند و اینها بخش بزرگی از توسعه اجتماعی را دنبال می کند.

ربیعی در ادامه به برنامه دولت برای مبارزه با فقر درمان اشاره کرد و گفت: امروز مطلبی با عنوان «چهار بزرگ تر از پنجاه» را عنوان کردم و مفهوم آن این است که در برخی از استان های حاشیه نشین و دورافتاده مثل سیستان و بلوچستان یا کردستان و … به مبارزه با فقر درمان پرداختیم و در واقع در چهار سال به اندازه پنجاه سال خدمات درمانی داشتیم.

وی با بیان اینکه مبارزه با فقر درمان را دنبال کردیم گفت: برخی از هزینه های درمان در درمان است و مواردی به دسترسی به خدمات درمانی بازمی گردد که با بردن به سمت حاشیه نشینی آن را دنبال کردیم. استراتژی ما بردن خدمات به سمت حاشیه نشینی و شهرهای دور افتاده است.

ربیعی طرح اعطای تسهیلات اشتغالزایی روستایی در استان کرمان را یکی دیگر از دستاوردهای سفر به استان کرمان عنوان کرد و گفت: بخشی از برنامه ها در اشتغال های خرد و فقر زدا بود. اجرای طرح اعطای تسهیلات اشتغالزایی روستایی که با هدف فقرزدایی انجام می گیرد ضمن توانمند سازی خانواده هایی روستایی نقش مهمی در تقویت معیشت و اشتغال پایدار این خانواده را به دنبال خواهد داشت . در حوزه اشتغال با همکاری بانک ها از منابع اشتغال فراگیر جهت دهی می کنیم. چهار پروژه در بحث اشتغال روستایی با بهره، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ درصد و در اشتغال فراگیر نیز تسهیلاتی با بهره ۲، ۴ و ۸ درصدی ارائه می شود.