حضور رحمانی فضلی در محل ستاد انتخابات کشور:

اسامی داوطلبان انتخابات میان دوره ای مجلس به شورای نگهبان ارائه می شود

رحمانی فضلی در محل ستاد انتخابات کشور: با هماهنگی بخش ها و روند های مختلف مربوط به نظارت، امنیت، پشتیبانی و اطلاع رسانی و تبلیغات تلاش می کنیم تا انتخاباتی باشکوه، قانونی، سالم و توام با امنیت برگزار شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی عصر شنبه پس از آغاز استقرار کمیته های تخصصی ستاد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا و اولین میان دوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در محل ستاد انتخابات کشور در وزارت کشور در جمع خبرنگاران گفت: توفیق شد تا امروز دوستان وزارت کشور را در ستاد انتخابات مستقر کنیم و بحمد ا… تا اکنون همه اقداماتی که باید مطابق قانون صورت می گرفته است انجام شده است.
به گزارش نویدتهران،وزیرکشور با تاکید براینکه با هماهنگی بخش ها و روند های مختلف مربوط به نظارت، امنیت، پشتیانی و اطلاع رسانی و تبلیغات تلاش می کنیم تا انتخاباتی باشکوه، قانونی، سالم و توام با امنیت را برگزار کنیم، گفت: اسامی داوطلبان انتخابات میان دوره ای مجلس را که تا امروز که آخرین روز نام نویسی است ثبت نام کرده اند به شورای نگهبان ارائه می کنیم تا آنان برای تایید صلاحیت ها اظهار نظر کنند.
رحمانی فضلی زمان آغاز نام نویسی شوراهای اسلامی شهر و روستا را 30 اسفندماه عنوان و تأکید کرد: همه اموراجرائی انتخابات مطابق قانون پیش می رود.
وی در ادامه افزود: تنها نگرانی و دغدغه ما در انتخابات شوراها؛ عدم توجه احتمالی افراد به تکلیف قانونی ارائه گواهی عدم سوء سابقه برای نام نویسی افرادی است که قصد دارند به عنوان نامزد انتخابات شوراها، ثبت نام کنند؛ به خصوص در شرایط روستایی نگران هستیم که مبادا با عدم توجه کافی به این موضوع،‌ فرصت نام نویسی برای داوطلبان از دست برود. بارها اعلام کردیم و الان هم اعلام می کنیم کسانی که قصد کاندیداتوری دارند باید در جهت اخذ گواهی سوء پیشینه اقدام کنند تا مشکلی پیش نیاید.
وزیر کشورخاطرنشان کرد: البته با همه دستگاههای اجرایی از قبیل نیروی انتظامی، قوه قضاییه و وزارت اطلاعات هماهنگ کردیم تا در ایام نوروز که فرصت کوتاهی داریم حتما برای ارائه نظر و تعیین تکلیف گواهی سوءسابقه و پیشینه کاندیداها حضور داشته باشند تا پاسخ بدهند.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از پاسخ های خود به خبرنگاران اعلام کرد: نام نویسی انتخابات ریاست جمهوری از 22 فروردین 96 آغاز می شود و در آن خصوص هم، همه اقدامات و شرایط لازم را محیا کردیم و نگرانی در خصوص هیچ کدام از شرایط و مراحل انتخابات نداریم.
وزیرکشور ابراز امیدواری کرد که با کمک مردم و رعایت قوانین و مقررات از سوی نامزدهای مختلف و احزاب، گروهها ، اشخاص و نیز تشکل هایی که وارد عرصه انتخاباتی می شوند بتوانیم قانون را اجرا کنیم و نتایج را به اراده خداوند متعال و مردمی که پای صندوق می آیند بسپاریم.
رحمانی فضلی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه طی چند روز گذشته چندین نفر از فعالان سیاسی به طور رسمی اعلام نامزدی ریاست جمهوری کرده اند، قانون انتخابات در مورد این افراد و رفتار سیاسی و برنامه تبلیغاتی آنان چگونه اجرا خواهد شد؟ اظهار داشت: افرادی که از الان نامزدی خودشان را اعلام می کنند، یقینا هرگونه فعالیتی را در عرصه عمومی داشته باشند می تواند تبلیغاتی محسوب می شود و با آن برخورد قانونی خواهد شد.
وزیرکشور ادامه داد: به معاونت سیاسی و استانداری ها ابلاغ شده است که کسانی که اعلام کاندیداتوری می کنند به هیچ وجه نباید در اماکن عمومی و در جهت اقدامات تبلیغاتی فعالیتی داشته باشند. همچنین احزاب، گروه ها و یا تشکل ها و جبهه هایی که اعلام حضور و یا فعالیت می کنند هم باید مجوز لازم را دارا باشند و مسیر قانونی متناسب با شرایطشان را به انجام رسانده باشند؛ درغیر این صورت کارشان غیر قانونی است.
رحمانی فضلی تأکید کرد: کسانی که در عرصه فعالیت های سیاسی یا تشکل ها و گروههای سیاسی می خواهند وارد موضوع انتخابات شوند باید شرایط قانونی لازم را داشته باشند در غیر اینصورت با آنان برخورد قانونی و لازم را خواهیم کرد.
وزیر کشور در ادامه در پاسخ به اینکه برخی از افرادی که نامزدی خود را برای ریاست جمهوری اعلام کرده اند در صداو سیما حضور یافته اند، نیز گفت: اگر در چارچوب وظایف اداری باشد و فعالیت های رسمی و قانونی که مسئولیت قانونی دارند باشد از نظر ما بلامانع است اما اگر مربوط به اینها نباشد و به گونه ای باشد که جنبه تبلیغات داشته باشد، حتما باید موازین قانونی و اصل بی طرفی رعایت شود.
وی در پاسخ به این سوال که تا چه میزان انتخابات الکترونیکی برگزار خواهد شد؟ افزود: در بحث الکترونیکی شدن انتخابات؛ ما پیگیری جدی داشته ایم اما با توجه به اینکه که تاییدیه های لازم و نظر شورای نگهبان را در این باره باید می داشتیم، الان فضای برای اجرای انتخابات صد درصد الکترونیکی محیا نیست؛‌چون مستلزم خرید تجهیزات و وسایل و نرم افزارهای مربوط است .اما تلاش می کنیم با امکاناتی که داریم بیش از 95 درصد فرایند انتخابات را حتما الکترونیکی برگزار کنیم ؛ بویژه با هماهنگی شورای نگهبان در این دوره از انتخابات، بحث تشخیص هویت را بصورت کاملا الکترونیک تلاش می کنیم انجام بدهیم.
وی در ادامه افزود: در خصوص انتخابات شوراها با هماهنگی که با مجلس انجام شده شاید بتوانیم برخی حوزه ها را بصورت صد درصد الکترونیکی اجرا کنیم.
وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد برنامه های صدا و سیما گفت:
درباره انتخابات بویژه انتخابات ریاست جمهوری قانون تعیین تکلیف کرده است. یعنی بر اساس مواد قانونی مربوط به انتخابات، کمیته تبلیغات تشکیل می شود و صداو سیما باید برنامه هایی را که در ایام انتخابات اجرا می کند باید به تصویب آن کمیته برساند که مسئولش وزیرکشور است و باید متناسب با آن مصوبه اقدامات خود را انجام دهد.
رحمانی فضلی ادامه داد: اما درباره برنامه ها و اقداماتی که صداو سیما بصورت فعالیت های روزمره و جاری انجام می دهد، بنده جلسه ای با مدیران صداو سیما و نیز با رئیس صداو سیما داشتم و تاکید کردم که اهمیت موضوع انتخابات از منظر نظام؛ در جهت منافع ملی ،قدرت ملی، افرایش اعتماد عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی است.
رحمانی فضلی گفت: ما به هیچ وجه حق قانونی و شرعی نداریم و مردم از ما نمی پذیرند دستگاه عظیمی همچون وزارت کشور شورای نگهبان و صداو سیما به گونه ای رفتار کنند که شائبه طرفداری در آن باشد. البته نگاه های مختلف می توانند تحلیل های متفاوتی از برنامه های صداو سیما داشته باشند اما ما از همه خواستیم موضوع بیطرفی را کاملا مراعات کنند و همه ابعاد و جوانب برنامه ها را مورد توجه قرار دهند تا انشالله شائبه جهت گیری ایجاد نشود.
وزیرکشور گفت: برای اینکه همه دستگاهها در مسیر قانون حرکت کنند هم بازرسی و هم نظارت داریم و شورای نگهبان نظارتش بر روی همه فرایندها است که صداو سیما و تبلیغات هم بخشی از این فرایند است.اگر در مواردی به جایی برسیم که برنامه ای یا اقدامی خلاف اصول قانونی و یا عدم رعایت بی طرفی باشد حتما اقدام متناسب قانونی صورت می پذیرد.