برای تشریح ارزش‌های حجاب؛

از کودکي گوهر حجاب را در وجود فرزندتان نهادینه کنید

در جامعه امروز یکی از دغدغه‌های مادران، آشنا کردن دختران با مفهوم حجاب است.
به گزارش نویدتهران، رعايت حجاب و پوشش مناسب دختران و زنان به‌عنوان يکي از ارزش‌های ديني و فرهنگي ما، امروز به‌عنوان يکي از راه‌های مصونيت از آسیب‌های اجتماعي و فرهنگي بيش از گذشته مورد توجه علماي ديني، روان‌شناسان و جامعه‌شناسان قرار گرفته است. کارشناسان به ارائه برخي راهکارهاي آموزشی به والدين پرداخته‌اند تا با اجراي آن بتوانند حجاب و حيا را از سنين کودکي در وجود فرزندان‌شان نهادينه کنند.
با دخترتان روراست باشيد!
درست است که طبق گفته کارشناسان، بیان محاسن و فواید حجاب و مستور بودن زیبایی‌ها، رضایت خدا، سلامت فرد و اثرات زیانبار بدحجابی می‌تواند در ترغيب فرزندان ما به داشتن حجاب مؤثر باشد، اما فراموش نکنيد فرزند شما دير يا زود و به‌ویژه در سن نوجواني، از سر کنجکاوي به بررسي اين موارد می‌پردازد؛ پس با او روراست باشيد. نقاط قوت و شرایط حجاب را برايش توضيح دهيد. از گفتن اينکه حجاب داشتن خيلي راحت است، بپرهيزيد؛ چون فرزند شما در مواجهه با بعضی موارد دچار تضاد می‌شود؛ به‌عنوان نمونه، وقتي می‌بیند دوستان يا همکلاسی‌هایش می‌توانند بدون چادر در محيط خارج از خانه آزادانه تردد داشته باشند و او با چادر و مقنعه بيرون می‌رود، نمی‌تواند بپذيرد که حجاب داشتن راحت است. در اين موارد توصيه می‌شود پدر يا برادر بزرگتر، با مهم جلوه‌دادن پوشش او، تشويقش کنند و به‌خاطر رعايت اين موازين، به او جايزه دهند. دختر شما بايد بداند که با رعايت حجاب، کاري سخت‌تر و ارزشمندتر از ديگر همسن و سالانش انجام می‌دهد.
الگوهاي از دوروبر
فرزندان با ورود به سن نوجواني، از اطرافيان تأثیر می‌گیرند و درصدد‌جلب‌نظر‌دوروبری‌های‌شان برمی‌آیند. تقليد و الگوبرداری از ديگران در اين سنين به اوج خود می‌رسد. طبيعي است که حجاب شرعی مادر، خاله، عمه و خانم‌های نزدیک به دختر نوجوان و دوستانی که با آن‌ها روابط نزدیک داریم، می‌تواند زمینه را برای محجبه‌بودن دختران فراهم کند. از تأثیرات اطرافیان غافل نشوید. سعي کنيد با کسانی بیشتر رفت‌وآمد داشته باشید که حجاب متناسبی دارند و می‌توانند برای دختر شما به‌ویژه اگر در آستانه سن تکلیف است، الگو باشند. گروه‌های همبازی‌ هم مهم‌اند. آن‌ها هم باید به حجاب تمایل داشته باشند. انتخاب مدرسه اینجا اهمیت پیدا می‌کند؛ چراکه دوستان دخترتان، اگر در محیطی فارغ از تقیدات مذهبی باشند، شما نمی‌توانید او را مجبور به داشتن تقیدات کنید؛ ولی مدرسه‌ای که نکات ظریف دینی را به بچه‌ها یاد می‌دهد و به رعایت آن حساس است، تأثیری به‌مراتب بهتر می‌تواند داشته باشد.
زيبايي را از او نگيريد
متأسفانه برخي خانواده‌ها تصور می‌کنند با ورود دخترشان به سن تکليف و لزوم رعايت حجاب، بايد راه را براي نمايش زیبایی‌ها و جذابیت‌های دخترشان ببندند. میل به آراسته بودن دخترتان را درک کنید. به آزادی و شور و شوق کودکی او توجه نشان دهيد. برايش لباس‌های زیبا با رنگ‌های شاد بخرید؛ مثلا از انواع چادرهای رنگی تزئین‌شده با تور و روبان یا مانتو‌های زیبا با پارچه‌ها و دکمه‌های رنگارنگ استفاده کنید تا دخترتان بداند كه حجاب زیبایی‌های او را کم نکرده؛ بلکه به آن چیزی افزوده است. باید به دخترتان آموزش دهید که با حجابش می‌تواند زیبا، جذاب و گل سرسبد مجلس باشد. شیوه‌های مختلف بستن شال و روسری را اگر یاد بگیرید و آن را برای خودتان و دخترتان اعمال کنید، خواهید دید که رغبت او به حجاب بیش‌ازپیش خواهد شد.
اعتمادبه‌نفسش را بالا ببريد
در کنار نشان‌دادن اهميت داشتن حجاب، به اين ويژگي ذاتي توجه داشته باشيد که غالبا دخترها تمايل به جلوه‌گري دارند. افزايش اعتمادبه‌نفس و احساس توانمندي، يکي از بهترين راه‌هایي است که می‌تواند با اين خواسته مقابله کند. دخترتان را طوري تربيت کنيد و به او احساس ارزشمندي و شخصیت را القاء کنيد که خود را غنی از استعداد‌ها و توانایی‌ها ببیند و ناچار نباشد برای هرکسی ابراز وجود و جلوه‌گری کند. مهارت‌ها و توانایی‌هایش را پرورش دهيد و به او بیاموزید که ارزش وجودي انسان، چيزي فراتر از ظاهر جذاب و زيبا است.
آهسته و پيوسته پيش برويد
نهادينه‌کردن حجاب در فرزندان، فرايندي است که باید از همان سال‌های ابتدايي زندگي او مورد توجه قرار بگيرد و به‌مرور پرورش يابد؛ پس صبور باشيد و قدم‌به‌قدم جلو پيش برويد. پایه‌های شرم و حیا در دختران‌تان بايد از همان کودکی شکل بگیرد؛ از این‌رو توصیه‌شده بعد از سن پنج‌سالگی، از خرید لباس‌های نامناسب، تنگ و کوتاه براي فرزندتان خودداري کنيد. اگر فرزند شما به پوشيدن لباسي با اين مشخصات تمايل داشت، به او آگاهی لازم را بدهيد که فقط در محیط خانه و نه جلوی دیگران، مجاز به پوشیدن لباس‌های تنگ و کوتاه است. عادت‌دادن کودک به حجاب بسیار مهم است. دختری که تا قبل از سن تکليف آزادانه هر لباسی را می‌پوشد، با رسیدن به این سن، قطعا نمی‌تواند حجاب را در معنای مطلوبش رعایت کند؛ پس آشنایی تدریجی به این امر ضروری است. نمی‌توان حجاب را به‌صورت فشرده و ناگهانی به فرزندتان اعمال کنید؛ بلکه پروسه‌ای طولانی است که باید با صبر، حوصله، دلیل و منطق آوردن، آن را برای فرزندتان جا بیندازید.
تشویق!
نهادينه‌کردن حجاب در وجود دخترتان، همچون ديگر ارزش‌ها نياز به تشويق مداوم دارد. یکی از روش‌های تشویق داشتن حجاب، دادن پاداش است؛ به‌طوری‌که روان‌شناسان بر این باورند که تقویت‌های بیرونی مانند جایزه، موجب ایجاد تقویت‌های درونی مانند میل به داشتن حجاب خواهد شد. بر این اساس برای رعایت حجاب فرزندتان، هدیه‌های هرچند کوچک، اما مستمر تهیه کنید؛ هرسال به هر بهانه از اينکه دخترتان به حجاب و عفاف پايبند است، او را مورد توجه و تشويق قرار دهيد.

برگرفته از:نشریه امین جامعه