سید عباس صالحی:

ازدواج رابطه ناب وجودی است

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ازدواج و تشکیل خانواده یک رابطه ناب وجودی است.

سید عباس صالحی عصر پنجشنبه در آیین گشایش دهمین کاروان ازدواج های دانشجویی طرح ملی همسفر تا بهشت در مشهد گفت: ازدواج و تشکیل خانواده یک رابطه ناب وجودی است که مودت، دوستی و آرامش را به همراه دارد.

وی گفت: در یک رابطه ناب وجودی بین زن و شوهر علاوه بر اینکه دلها پر از محبت می شود، رحمت نیز در حرکات و رفتار آنان بروز پیدا می کند.

صالحی ادامه داد: در یک ارتباط هم گرایانه و وجودی بین زن و مرد، ارتباط ناب وجودی بین آنان دشواری های زندگی را آسان و حل مشکلات را راحت تر می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه زندگی زیباترین هدیه و جوانی اوج حیات است، خطاب به زوج های شرکت کننده در این مراسم افزود: امروز در جوار مضجع حضرت امام رضا (ع) فضای ازدواج دانشجویی آکنده از انرژی و حیات است و باید این فضای توام با معنویت حرم را قدر بدانید و یک خاطره موثر از این مراسم در طول زندگی خود به یادگار داشته باشید.

وی اظهار کرد: هزار زوج جوان که امروز همسفری خود را تا بهشت در جوار حرم حضرت امام رضا (ع) آغاز کرده اند باید قدر این روزها و این مراسم را به خوبی بدانند.

صالحی با بیان اینکه همه لحظات با هم یکسان نیستند، برخی لحظات جای هزاران ماه و هزاران سال می نشیند و شما هم اینک در این لحظه به یادماندنی قرار دارید، گفت: این سفر سه روزه شما به مشهد آغاز محبت و مودت در یک زندگی مشترک است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ازدواج را از ۲ دیدگاه می توان نگاه کرد؛ نخست آنکه با ازدواج فقط یک رابطه حقوقی شکل می گیرد و امضایی در پای یک قرارداد است.

وی اظهار کرد: باید توجه داشت که قرارداد ازدواج با دیگر قراردادها متفاوت است زیرا قراردادهای دیگر کوتاه مدت و ناپایدارند ولی طبق گفته قرآن کریم ازدواج قراردادی است که از نظر ماهیت با قراردادهای دیگر فرق دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ازدواج، عقد تنها یک قرارداد نیست بلکه میثاقی مستحکم و قوی است گفت: فرق ازدواج با بقیه قرارداد های حقوقی همانند فرق قانون اساسی با سایر قوانین است.

صالحی افزود: ازدواج نه تنها یک قرارداد بلکه میثاق عمیقی است که بسیار اهمیت دارد و وقتی افراد وارد تعهد ازدواج می شوند باید به آن باور داشته باشند و به تعهد خود عمل کنند.

وی اظهار کرد: در زندگی های مدرن امروزی به تدریج از تعهد طرفین نسبت به ازدواج کاسته می شود و حتی گاهی زوجین به این ازدواج به عنوان یک تعهد نگاه نمی کنند در حالی که ازدواج تعهدی ریشه دار، عمیق و بنیادین است.

صالحی گفت: وجه دیگر ازدواج تشکیل خانواده و ایجاد یک رابطه ناب وجودی است و اینجاست که ازدواج و خانواده در کنار هم به جز معنای قرارداد، معنای هستی شناسی پیدا می کند و این جنبه اصلی تر ازدواج محسوب می شود.

صالحی افزود: ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) پیوندی در اوج متعالی شدن بود و در قرن حاضر نیز نمونه ای از این ازدواج، پیوند امام خمینی (ره) و همسرشان است که نمونه بارزی از رابطه ناب وجودی را نشان می دهد.

وی اظهار کرد: امام راحل در ۶۰ سال زندگی مشترک خود نمونه ای از رابطه وجودی و ناب را در زندگی مشترک به نمایش گذاشت و نشان داد ایشان فقط یک سیاستمدار برجسته یا یک فقیه و یک فیلسوف عالی مقام نبود بلکه یک همسر برجسته و عالی نیز بود.