وزیر صنعت، معدن و تجارت:

اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تسهیلات برای نوسازی صنایع کشور

به گزارش نویدتهران،وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: یکی از تلاش‌های دولت برای رسیدن به هدف تولید صادرات محور اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تسهیلات برای نوسازی صنایع است.
محمد شریعتمداری ، در حاشیه نشست مشترک امروز( سه‌شنبه 2 آبان ماه ) با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: یک باور ملی در همه جامعه و یک عظم ملی در همه مسئولان اقتصادی کشور آغاز شده است تا خود را برای یک کار متراکم برای تحقق تولید صادرات محور که داروی شفا بخش اقتصاد ایران بر مبنای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اگر کشور بخواهد راه نجاتی برای حل مشکلات اقتصادی راهی پیدا کند و قدم جدی بردارد باید تولید را رقابتی کند، گفت: دستیابی به تولید رقابتی نیازمند یک صنعت نوسازی شده است که در بعضی از نقاط از این امکان بی‎‌بهره هستیم به همین دلیل یکی از تلاش‌های دولت برای رسیدن به این هدف اختصاص 10 هزار میلیارد تسهیلات برای نوسازی صنایع است.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر اینکه باید در جهت نوسازی صنعت باید اقدام کنیم حتما باید شرایطی را فراهم کنیم تا واحدها و بنگاه‌های صادر کننده در اندازه‌های بزرگ و متوسط افزایش پیدا کنند، عنوان کرد: اینکه ما انتظار داشته باشیم تمامی واحدهای بزرگ و کوچک خود محصولات تولیدی را صادر کنند هم مربوط نیست و هم اینکه باعث رقابت در حوزه‌های بین المللی می‌شود.

شریعتمداری با اشاره به اینکه باید تسهیلاتی در بودجه سال آینده در نظر گرفته شود تا بخش خصوص کشور و اتاق‌های بازرگانی ایران با حمایت‌های دولت و نظام از طریق منابعی که در اختیار می‌گیرند به سمت شرکت‌های بزرکگ صادرکننده حرکت کنند، ادامه داد: اگر کسی از طریق شرکت‌های بزرگ محصولات خود را صادر کرد مشوق‌هایی شامل حال او شود تا تشویقی شود برای حرکت به این سمت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی دیگر از کارها استفاده از کمک‌های فنی برای پرداخت سود تسهیلات دریافتی به واحدهای صادرات محور، گفت: واحدهای صادرات محور سربازان خط مقدم اقتصاد ایران هستند و اگر آتش تهیه مناسبی برای آنها تدارک ببینیم می‌تواند تمامی بازارهای دنیا را فتح کنند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه امیدواریم در بودجه سل جاری این قانون به نحوی نوشته شود که منابع مورد نیاز برا ی صادرات به عنوان سرمایه‌گذاری از دسترس خارج شود، خاطرنشان کرد: در این صورت بر اثر کسری در بخش‌های دیگر نمی‌توانیم به این منابع دسترسی داشته باشیم و آن هزینه کنیم ، آینده کشور در گرو جهش صادرات است نه رشد صادرات.