با حضور وزیر بهداشت؛

اختتامیه سومین جشنواره فیلم سلامت برگزار شد.

به گزارش نویدتهران،سومین جشنواره فیلم سلامت در تالار وحدت تهران با حضور دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت، برخی مدیران وزارت بهداشت، متخصصان حوزه پزشکی و چهره های هنری سینما و تلویزیون، به کار خود پایان داد.

اهدای جوایز به آثار برگزیده با حضور داوران جشنواره

در مراسم اختتامیه سومین جشنواره فیلم سلامت، ضمن ادای احترام به چهره های هنری از جمله مرحوم عزت‌الله انتظامی و مرحوم سید ضیاء‌الدین دری، به آثار برگزیده جشنواره جوایزی اهدا شد. همچنین جوایزی نیز به سازمان های مردم نهاد و انجمن‌های علمی اختصاص یافت.

کتایون ریاحی، مدیرعامل بنیاد نیکوکاری کمک، به عنوان اولین اهداکننده جایزه در این مراسم، گفت: این جشنواره نماد پیوند علم و هنر است و امیدوارم بتواند به سلامت بشریت کمک کند. برای همه انسان ها آرزوی صلح و سلامتی می‌کنم. بنیاد نیکوکاری کمک که برای کودکان ناشنوا و کم شنوا عمل کاشت حلزون انجام می‌دهد، امسال لوح سپاس خود را به فیلم «با زبان بی زبانی» ساخته جواد حبیب پور اهدا می‌کند.

همچنین خانم دکتر خرازی و حمید فرخ نژاد، سفیران انجمن ام.اس در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند. حمید فرخ نژاد نیز تندیس، لوح و جایزه نقدی این انجمن را به مستند «سوگند بقراط» ساخته حسین کاکاوند تقدیم کرد.

حسن کاکاوند نیز پس از دریافت جوایز خود، با بیان اینکه شاید جامعه سال‌های ۹۰ تا ۹۲ را فراموش کرده باشد، اظهار داشت: ما بیماران آن روزها را خوب به یاد داریم و روزهایی که تهیه دارو برای آنها امکان نداشت. با این وجود، از تلاش‌های وزارت بهداشت برای جبران این کمبود تشکر می کنم. من ۱۰ سال است که به ام.اس مبتلا هستم و کمترین دغدغه دارو و درمان را دارم. این کاهش دغدغه مسلما با کمک شخص وزیر بهداشت و دکتر ایازی صورت گرفته است. در شرایطی که انجمن ام اس از نظر مالی در مضیقه قرار دارد، من جایزه نقدی‌ام را به کودکان مبتلا به ام.اس اختصاص می‌دهم تا باری را از روی دوش آنها بردارم.

در ادامه از نمایندگان انجمن اتیسم از جمله صباح صدقی، نوجوان مبتلا به اوتیسم تقدیر شد و جایزه این انجمن به مستند اختلالی به نام اتیسم، تعلق گرفت. انجمن اخلاق پزشکی نیز، از دیگر سازمان هایی بود که مورد تقدیر قرار گرفت.

مدیرعامل این انجمن، دکتر حمیدرضا نمازی درخصوص رابطه سلامت و اخلاق، گفت: بی تردید اکسیر سلامت، در مقام نظر و عمل بر عهده رفتار اخلاقی و معرفت اخلاقی است و همیشه بر این نکته باید درنگ داشت که درد سلامت بر پاشنه اخلاق می‌چرخد. انجمن ما تجربه سه باره خود را در جشنواره های سینمایی دارد و هدفش این است که دقایق اخلاقی را در حوزه اخلاق پزشکی و اخلاق زیستی در فیلم‌ها رصد کند. جایزه این انجمن را به دست‌اندرکاران فیلم «قصه‌های در نزدیکی ما» ساخته مجتبی کرم‌پور تقدیم می‌کنم.

در بخش دیگری از این مراسم، از آثار برگزیده تلویزیونی تقدیر شد. دکتر محمد امیرخانی، سروش صحت، دکتر عاطفه میرسیدی و دکتر شهرام کجوری داوران این بخش از جشنواره، از میان نامزدهای این بخش؛ «باشگاه مرز»، «جنگل دامون»، «خاوو خیزان»، «روان سفید»، «طبیب»، «ماهی بادکنکی» و «محله سلامت»، لوح تقدیر و جایزه نقدی را سلما افکاری به خاطر فیلم «ماهی بادکنک» و تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی را نیز به علی زاهدی برای فیلم «طبیب» اهدا کردند.

همچنین تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی این بخش نیز به هادی امیری و رها فرجی برای فیلم «جنگل دامون» اختصاص یافت. تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی هم، به عنوان جایزه اول به عطیه عطار زاده به خاطر فیلم «روان سفید»، تقدیم شد.

تقدیر از دکتر مینو محرز

براساس این گزارش، در ادامه اهدای جوایز جشنواره، دکتر محمد هادی ایازی، دکتر محمد کیاسالار، مرضیه برومند و کتایون ریاحی از دکتر مینو محرز، رییس مرکز تحقیقات ایدز و استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران، تقدیر کردند.

ساخت فیلمی سینمایی با موضوع ایدز

در ادامه اختتامیه سومین جشنواره فیلم سلامت، دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: در این جشنواره دو شعار را مد نظر قرار داده ایم که شامل شعار سازمان جهانی بهداشت تحت عنوان سلامت برای همه و شعار دولت دوازدهم با عنوان اجتماعی شدن سلامت است. اجتماعی شدن سلامت یعنی سلامت متعلق به همه است و جامعه هنری در این حوزه نقش مهمی ایفا می کند. ما سریالی را با همکاری صدا و سیما تحت عنوان «پریا» تولید کردیم. بعد از پخش این سریال، میزان مراجعات به مراکز تست ایدز ۸۰۰ درصد افزایش یافت. هنر به اعتقاد من برای پیشگیری از این بیماری می‌تواند بسیار موثر باشد.

وی با بیان اینکه کیانوش عیاری، کارگردان سینما از اولین فیلمسازانی بود که در حوزه پیوند اعضا فیلم تولید کرده است از وی درخواست کرد تا فیلمی فاخر در حوزه ایدز بسازد که اثری پیشگیرانه داشته باشد.

دکتر ایازی ادامه داد: حدود ۷۰۰ سازمان مردم نهاد سلامت در کشور وجود دارد که باید بتوانیم از توانایی آنها برای ارتقای سلامت مردم استفاده کنیم و امیدوارم جشنواره چهارم سلامت بتواند در این زمینه آثار موفق تری داشته باشد.

تقدیر از برترین های بخش مستند

در ادامه جشنواره از آثار مستند نیز تقدیر شد. در این بخش تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی ویژه این بخش توسط هیات داوران این آثار شامل مهرداد اسکویی، دکتر محمد اسلامی، آیدا پناهده، دکتر احمد ضابطی جهرمی، ارد عطار پور، محمدحسن دامن زن و آرش لاهوتی به شهره کشاورز، شخصیت فیلم مستند «مامان»، یاسر خیر برای «آهستگی»، فرهاد بردبار به خاطر فیلم «مردی که با خرگوش می راند»، فضل الله تاری برای فیلم «پیش از سی سالگی» و الهام آقالری برای فیلم «پیش از شب»، اختصاص پیدا کرد.

همچنین تندیس جشنواره و لوح افتخار و جایزه نقدی به محسن استاد علی برای فیلم «زنانگی» و محسن علی دادی به خاطر فیلم «ده برابر» ادها شد.

معرفی برگزیدگان فیلم کوتاه و آثار دانشجویی

در بخش فیلم کوتاه و آثار دانشجویی نیز تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی توسط هیات داوران متشکل از مجید برزگر، امیر توده روستا، رضا درمیشیان، جعفر صانعی مقدم، دکتر علی قنبری به مینا باغبانی برای فیلم «آقا گرگه»، مهدی یوسف علی برای فیلم «دلقک ها»، علی بناییان برای فیلم «برای فروش» و کتایون پرور و محمد روح بخش برای فیلم «تو هنوز اینجایی»، اهدا شد.

در بخش فیلم های کوتاه داستانی نیز لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به صادق سهرابی برای فیلم «کوگ»، آرمان فیاض برای فیلم «مانیکور»، امیرحسین کرمی برای فیلم «قرص برنج»، فاطمه احمدی برای فیلم «دریای تلخ» و علی اسداللهی برای فیلم «اختلاف»، اهدا شد.

تقدیر از هاشمی و عیاری

در ادامه اختتامیه سومین جشنواره فیلم سلامت، دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت و مهدی هاشمی، بازیگر سینما و تلویزیون از کیانوش عیاری، کارگردان سینما، به خاطر به تصویر کشیدن فیلم «بودن یا نبودن» با موضوع اهدای عضو تقدیر کردند. همچنین از طرف دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جایزه تصویر استاد به خاطر فیلم «روزگار قریب» به مهدی هاشمی در نقش دکتر محمد قریب اهدا شد.

وزیر بهداشت: جای افشین یداللهی در این مراسم خالیست

در ادامه این مراسم، دکتر سیدحسن هاشمی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره عزت الله انتظامی گفت: جای خالی دکتر افشین یداللهی در این جشنواره احساس می شود.

دکتر هاشمی در ادامه با اشاره به یکی از جملات عزت الله انتظامی مبنی بر اینکه “دوست دارم بعد از عمری که از خدا می گیرم هر وقت به پشت سرم نگاه می کنم هیچ وقت حسرت کارهایی که میخواستم انجام بدهم را نخورم که مبادا آنها را انجام نداده باشم” گفت: بنابراین خوب است که انسان به نوعی زندگی کند که وقتی به پایان مسیری می رسد به آنچه که آموخته و آموزش داده است افتخار کند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: از تمام عزیزان و بزرگوارانی که به ما کمک کردند اعم از اهالی سینما، کارگردانان، فیلم سازان و هنرمندان شاخص و برجسته برای اینکه جشنواره فیلم سلامت بتواند مسیر تکامل خودش را طی کند تشکر می کنم. همچنین از معاون اجتماعی وزارت بهداشت و تمام کسانی که به ایشان کمک کردند تشکر می کنم.

تقدیر از آثار برگزیده فیلم های سینمایی در بخش پایانی
در پایان این مراسم، دکتر شهرام رفیعی فر، کتایون ریاحی، کیانوش عیاری، محمد رضا فروتن، دکتر محمد ادی کریمی، داوران بخش آثار سینمایی، از برگزیدگان تقدیر کردند.

براساس این گزارش، از میان نامزدهای این بخش از جشنواره که شامل «اتاق تاریک»، «پشت دیوار سکوت»، «جشن دلتنگی»، «خجالت نکش»، «دارکوب»، «شعله ور»، «هندی و هرمز» بود، لوح تقدیر و جایزه نقدی به عباس امینی به خاطر فیلم «هندی و هرمز» برای پرداختن به سلامت اجتماعی جوانان اختصاص یافت. همچنین مسعود جعفری جوزانی به خاطر فیلم «پشت دیوار سکوت» به دلیل پرداختن به موضوع اچ آی وی ایدز و آسیب های اجتماعی مرتبط با آن و همچنین نقش سازمان های مردم نهاد در پیشگیری از این بیماری، مورد تقدیر قرار گرفت.

در ادامه از بهروز شعیبی برای فیلم «دارکوب» به دلیل پرداختن به اعتیاد زنان و آسیب‌های اجتماعی مرتبط با آن، تقدیر شد وحمید نعمت الله نیز به خاطر پرداختن به تفکر منفی و حسادت و تاثیر آن بر روابط اجتماعی در فیلم «شعله ور» مورد تقدیر قرار گرفت. جایزه ویژه این بخش نیز با حضور دکتر محمد کیاسالار، دبیر جشنواره به فیلم «خجالت نکش»، ساخته رضا مقصودی اختصاص یافت.