احمد علیرضا بیگی:

احتمال واگذاری نظارت بر انتخابات شورای شهر کلانشهرها به شورای نگهبان/ نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها، منع قانون اساسی ندارد

به گزارش نویدتهران،عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: باید نظارت بر انتخابات شورای شهری که در کلانشهرها برگزار می‌شود را به شورای نگهبان واگذار کنیم.

احمد علیرضا بیگی در خصوص امکان واگذاری نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان، اظهار داشت: درخصوص خصوص واگذاری نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان در کمیسیون شوراها مباحثی مطرح می‌شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هرچند شورای نگهبان به جهت مشغله‌ها و گرفتاری‌هایی که انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا دارد حاضر به پذیرش این مسئولیت نیست.

وی افزود: باید نظارت بر انتخابات شورای شهری که در کلانشهرها برگزار می‌شود را به شورای نگهبان واگذار کنیم، امیدواریم بنا بر اطلاعاتی که شورای نگهبان در اختیار دارد بتوانیم با این شوراها برای نظارت بر انتخابات به توافق برسیم که این موضوع به ایمنی خاطر بیشتر برای مردم و داوطلبان منجر خواهد شد.

علیرضابیگی متذکر شد: تشکیل یک دیوان برای نظارت بر انتخابات و عملکرد ۴ ساله شوراها در کمیسیون مطرح شده است تا اساسا نهادی در درون مجلس شکل بگیرد تا عهده‌دار برگزاری انتخابات و نظارت بر شوراهای اسلامی شهر روستا شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا واگذاری نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان مخالف قانونی اساسی هست یا خیر؟، گفت: منع قانون اساسی برای نظارت بر انتخابات شوراها وجود ندارد و تاکنون با مخالف قانون اساسی در این زمینه مواجه نشده‌ایم.