سردار کارگر خبرداد؛

اجرای پانصد برنامه محوری در هفته دفاع مقدس

به گزارش نویدتهران، رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس برنامه‌های امسال هفته دفاع مقدس را تشریح کرد.

سردار سرتیپ بسیجی بهمن کارگر رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس کشور  در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس با اشاره به برنامه‌های این هفته اظهار کرد: دوران دفاع مقدس برای ما دستاورد‌های بسیاری به همراه داشت و تمام پیشرفت‌های ما در کشور حاصل مجاهدت‌های رزمندگان، شهدا و جانبازان و ایثارگران است.

وی ادامه داد: برنامه‌های امسال با محوریت جوانان و مردم در فضای مجازی برگزار می‌شود. البته ما در این هفته اجرای ۵۰۰ برنامه کشوری، هزار و ۲۰۰ برنامه استانی و بیش از ۱۰ هزار برنامه در شهر‌ها و روستا‌های کشور را در هفته دفاع مقدس در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

سردار کارگر با اشاره به سایر برنامه‌های هفته دفاع مقدس گفت: شعار محوری امسال “ما پیروزیم” است و برنامه‌های متفاوتی را برای هفته دفاع مقدس تدوین کرده‌ایم؛ روز اول هفته دفاع مقدس ٣١ شهریورماه به نام قدرت و اقتدار نیرو‌های مسلح نامگذاری شده است که در این روز رژه نیرو‌های مسلح در تهران باحضور آقای روحانی رئیس جمهور و در سایر مراکز استان‌ها با حضور مسئولان عالی رتبه انجام می‌شود که مسئولیت برگزاری رژه در تهران با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وی افزود: مراسم رژه دیگری هم در بندرعباس با محوریت ارتش و با حضور جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش برگزار می‌شود.

سردار کارگر در ادامه با برشمردن سایر برنامه‌های هفته دفاع مقدس اظهار کرد: روز دوشنبه یکم مهر با عنوان «دانش‌پژوهی، معرفت، جوانان و سربازان» نامگذاری شده، که در این روز بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز عملی و پژوهشی و تقدیر از سربازان و مرزداران غیور کشور را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: سه شنبه دوم مهر تحت عنوان «رونق تولید، حمایت مردمی و خود باوری» نامگذاری شده، که در این روز با عنایت به اینکه نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در دوران دفاع مقدس شکل گرفته است به موضوعاتی، چون رونق تولید ملی و اقتصادی با رویکرد مدیریت انقلابی و جهادی تاکید می‌شود و همچنین خودباروی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های تقویت صنعت کشور و موثر در محدود کردن اهداف دشمن در حوزه تحریم‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: چهارشنبه سوم مهر نیز با عنوان «بصیرت، دشمن شناسی، ولایتمداری و دفاع همه‌جانبه» نامگذاری شده، که نقش ولایت فقیه در بصیرت افزایی عمومی به منظور مقابله با ترفند‌ها و همچنین مقابله با فریب و سلطه دشمن به عنوان الگویی موثر برای نهضت مقاومت مورد توجه قرار می‌گیرد. نقش ولایت فقیه در دشمن شناسی و هدایت جنگ و پس از جنگ نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سردار کارگر ادامه داد: پنج شنبه چهارم مهر با عنوان «شهیدان، جانبازان، آزادگان و فخرآفرینان» نامگذاری شده، که این روز به عطر افشانی مزار شهدا و تجلیل از خانواده‌های معظم شهدای دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و تکریم از جانبازان و آزادگان اختصاص می‌یابد.

وی گفت: جمعه پنجم مهر نیز با عنوان «معنویت، وحدت ملی، خانواده و ورزش همگانی» نامگذاری شده، که در این روز به همبستگی ملی، حضور باشکوه در نماز جمعه و تقویت سبک زندگی دینی و حفظ و کرامت ارزش‌های اسلامی خانواده و همچنین ورزش همگانی و عمومی توجه خواهد شد.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس تصریح کرد: شنبه ششم مهر با عنوان «رزمندگان، حماسه آفرینان و جهادگران» نامگذاری شده، که در این روز برنامه‌هایی در جهت یادبود حماسه غرورآفرینان عملیات بزرگ ثامن الائمه و بزرگداشت شکست حصر آبادان برگزار می‌شود. همچنین از رزمندگان، جهادگران و حماسه آفرینان دوران دفاع مقدس نیز تجلیل خواهد شد.

وی افزود: یکشنبه هفتم مهر با عنوان فرماندهان، پیشکسوتان و مسئولان نامگذاری شده که در این روز نیز با توجه به سالروز شهادت فرماندهان شهید فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا و بزرگداشت فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس و تقدیر از پیشکسوتان عرصه جهاد و مقاومت انجام می‌شود.

سردار کارگر اظهار کرد: از دیگر برنامه‌های بزرگداشت هفته دفاع مقدس می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی، هنری، شامل عکس، پوستر، کتاب، … و بیش از ۶۰۰ نمایشگاه، عطرافشانی ۱۹ هزار گلزار شهید، برگزاری بیش از ۷۰ مسابقه فرهنگی، هنری و ورزشی، برگزاری بیش از ۶۰۰ برنامه یادواره شهدا، رونمایی از ۳۱۶ عنوان کتاب، مراسم تجلیل از ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا در ۱۲۰ برنامه، برگزاری بیش از ۵۰ برنامه شب شعر و خاطره و برگزاری ۴۸ نشست تخصصی با موضوعات مختلف در حوزه دفاع مقدس خبر داد.

وی ادامه داد: بازخوانی و بازسازی عملیات‌های دفاع مقدس در ۳۱ استان کشور، تجلیل از سربازان نمونه در ۳۱ استان کشور، برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی، دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، حماسه‌های دوران دفاع مقدس توسط پیشکسوتان دفاع مقدس در مساجد و نماز جمعه، سخنرانی و بیان خاطرات فرماندهان در مدارس و دانشگاه‌ها و یادواره‌ها، حضور فرماندهان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس در میزگرد‌های تحلیلی و سیاسی در صدا و سیما، تولید و پخش ویژه برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی با موضوع دفاع مقدس، برگزاری مسابقه نقاشی کودکان با موضوع دفاع مقدس، برگزاری همایش نقش زنان در دفاع مقدس، بازدید رایگان از موزه‌های دفاع مقدس، نکوداشت فرماندهان شهید و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته دفاع مقدس است.

سردار کارگر همچنین درباره برنامه‌های ستاد مرکزی مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس کشور از راه اندازی سامانه اعزام راویان برجسته به محافل و یادواره‌های شهدا در هفته دفاع مقدس ویژه تهران خبر داد و گفت: آغاز پویش مردمی «صله ایثار» به منظور دید و بازدید مردم با ایثارگران و خانواده‌های شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس، افتتاحیه راهیان نور دانش آموزی، راه اندازی رادیو و تلویزیون اینترنتی با عنوان «رادیو دفاع» و «تله دفاع»، طرح یادگار ماندگار (برگزاری ۱۰۰۰ نمایشگاه کتاب در هزار دبیرستان پسرانه و دخترانه)، نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت در ۳۱ استان کشور و همچنین در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، برپایی نمایشگاه عکس و سند منتخب از عملیات ثامن الائمه در سالن عمومی ساختمان آرشیو اسناد ملی، رونمایی از ۲۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس، رونمایی از مجسمه شهید صیاد شیرازی و شهید شوشتری در محل یادمان عملیات مرصاد، تجلیل از راویان و پژوهشگران برتر در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس و برگزاری نمایشگاه کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس در نماز جمعه از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده ستاد مرکزی بزرگداشت برای هفته دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: برپایی نمایشگاه اسناد شهدای روحانی در مساجد شهر، نشست فعالین زنان دانش‌پژوه در عرصه دفاع مقدس همراه با رونمایی ویژه نامه زنان و دفاع مقدس، اجرای طرح اکسیر و خورشید خانه‌ات باش برای ۵۰۰ نفر از خانواده‌های ارتش در تهران و چهار استان دیگر، تهیه برنامه رادیویی بر بلندای آسمان در خصوص معرفی همسران شهدایی که خود در دفاع مقدس نقش اساسی داشتند، مراسم ۱۶ همایش زن و دفاع مقدس در ۱۶ استان، برگزاری یادواره شهدای بهزیستی با نام بچه‌های گمنام، مادران گمنام، برگزاری طرح «درکوی نیک نامان» در منطقه شرق تهران، رونمایی از ۲۰ عنوان کتاب صوتی در حوزه زنان و دفاع مقدس، رونمایی از چهار کتاب مرجع تهیه شده در سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس و رونمایی از سه اثر موسیقیایی از سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس تاکید کرد: برگزاری مرحله استانی سومین جشنواره «ترنم فتح» و معرفی برگزیدگان، برگزاری یادواره شهدای روحانی در حوزه‌های علمیه و تجلیل از روحانیون ایثارگران، اجرای طرح نامگذاری طرح نامگذاری حجره شهدا در حوزه‌های علمیه، ایجاد نمایشگاه تصاویر شهدای روحانی و حضور روحانیت در دفاع مقدس در حوزه‌های علمیه، تولید هشت قسمت ۳۵ دقیقه گفتگو محور با عنوان نشان افتخار با موضوع وحدت نیرو‌های مسلح در دفاع مقدس، رونمایی از دو کتاب شناخت کارگردانان سینمای دفاع مقدس (ابراهیم حاتمی کیا و رسول ملاقلی‌پور)، تولید و پخش مستند‌های شهید محسن حججی، قلک‌های شکسته، قصه‌های مادربزرگ، فرزندان روح الله، هشت دقیقه به دو، ساخت و پخش تیزر روز شمار هفته دفاع مقدس، برگزاری جلسه نقد و بررسی کتاب تاریخ شفاهی مقدس و برگزاری سه نشست تخصصی در طول هفته دفاع مقدس در حوزه تئاتر، سینما و موسیقی با حضور هنرمندان از جمله برنامه‌هایی است که برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس در نظر گرفته شده است.

سردار کارگر در ادامه خاطرنشان کرد: اعلام فراخوان سومین کنگره ملی شعر، معرفی و اهدای جایزه به منتخبین نخستین جشنواره سرود دانش آموزی دفاع مقدس، تهیه طرح‌های گرافیکی با موضوع هفته دفاع مقدس جهت تبلیغات شهری، درج در مطبوعات و نشر در فضای مجازی، تولید کلیپ با موضوع دفاع مقدس جهت پخش از شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، بازدید از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های فعال در حوزه دفاع مقدس، برگزاری جلسات کتاب در شش استان، اجرای طرح آبونمان کتاب در استان‌ها، اجرای فاز دوم طرح پویش کتابخوان، برگزاری جلسات عصر خاطر در هفته اول مهر در ۷ استان، برگزاری کارگاه آموزشی منطقه‌ای نوقلمان در پنج استان، برگزاری یادواره شهدای دیده‌بان با مشارکت گردان دو پادگان ولیعصر (عج)، نمایشگاه شکست داعش، نمایشگاه آثار و بقایای پهپاد‌های ساقط شده استکبار جهانی، برنامه زنده تلویزیونی خاک پاک و کارگاه تصویرسازی دفاع مقدس با همکاری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری، اجتماع بزرگ ۱۰۰۰ نفری بسیجیان جوان در محرم و هفته دفاع مقدس، یادواره شهدای بهداری با مشارکت سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) و برگزاری سومین اجلاس همبستگی با کودکان فلسطینی از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس است.

وی تاکید کرد: در دفاع مقدس همه حضور داشتند؛ لذا تجلیلی که انجام می‌شود، فقط تجلیل از نیرو‌های مسلح نیست، بلکه تجلیل از عموم مردم است، زیرا در دفاع مقدس مردم از اقشار و ادیان مختلف حضور داشتند و نقش آفرین بودند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ادامه داد: امنیتی که امروز داریم بواسطه از خود گذشتگی رزمندگان در دوران دفاع مقدس است؛ البته توانمندی که امروز در بخش دفاعی داریم را نباید ملاک قرار داد، بلکه باید بازگردیم به سال‌های ابتدایی آغاز جنگ تحمیلی و اینکه در آن دوران حتی گونی سنگرسازی و سیم خاردار هم به ما نمی‌دادند.

وی ادامه داد: امروز بواسطه همان ایثارگری رزمندگان در دفاع مقدس در قله افتخار و اقتدار قرار داریم؛ زیرا همان گونه که عنوان شد زمانی وارد کننده گونی سنگری و سیم خاردار بودیم؛ اما امروز جزو کشور‌های پیشرفته بویژه در بخش دفاعی هستیم و این باعث شده تا به بازدارندگی دست یابیم. امروز وقتی پهپاد آمریکایی را با سامانه پدافندی بومی ساقط می‌کنیم آن را با صدای بلند اعلام می‌کنیم و اینکه هر کس به مرز‌های کشورمان تعدی کند، با آن برخورد خواهیم کرد.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در ادامه نیز عنوان کرد: مردم می‌دانند در پایان دفاع مقدس یک وجب هم از خاک کشورمان را به دشمن ندادیم و این لطف خدا و حضور مردم در جبهه‌ها بود؛ لذا انتظار داریم سخنرانان در محافلی که حضور می‌یابند بویژه برای جوانان و نوجوانان به نکاتی در مقایسه توانمندی‌های کشورمان در ابتدای جنگ تحمیلی و سال‌های اخیر نکاتی را اشاره کنند.

وی همچنین از برپایی نمایشگاه‌هایی در موضوع دفاع مقدس در برخی از کشور‌ها به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات و وابستگان نظامی کشور خبر داد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پاسخ به سئوال دیگری به برگزاری دومین جشنواره فعالان دفاع مقدس و مقاومت در فضای مجازی در سال آینده اشاره کرد و ادامه داد: در خصوص نظارت بر کتب منتشر شده در حوزه دفاع مقدس این کار برعهده این بنیاد است که با همکاری وزارت ارشاد صورت می‌گیرد؛ البته اصل بر حمایت از نویسندگانی است که می‌خواهند در این رابطه آثاری را منتشر کنند.

وی افزود: کسانی که می‌خواهند در رابطه با دفاع مقدس آثاری را منتشر کنند می‌توانند با مراجعه به ادارات این بنیاد در استان‌ها اسناد و مدارک مورد نیاز را دریافت کنند؛ البته هرچند نظارت برای جلوگیری از تحریف است، اما با این حال بعضی آثارهم منتشر می‌شود که بدون ارجاع به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است که در این گونه آثار اشکالاتی وجود دارد.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس گفت: این گونه آثار، چون بر پایه آثار و اسناد نیست، اشکالاتی در آن‌ها وجود دارد به همین خاطر در تلاش هستیم تمام آثاری که قرار است در رابطه با دفاع مقدس منتشر شود با نظارت این بنیاد باشد حتی رمانی هم که نوشته می‌شود باید به وقایع دفاع مقدس نزدیک باشد.

وی در پایان گفت: متاسفانه در برخی از فیلم‌های دفاع مقدس مشاهده می‌شود دفاع مقدس را به گونه‌ای نشان می‌دهند که در آن دوران فقط شور بوده در صورتی که برای انجام یک عملیات بعضا یک تا دو سال طرح ریزی عملیاتی صورت می‌گرفت.