سردار تقی مهری:

اجرای طرح بازگشایی مدارس در دو مرحله

به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس راهور ناجا گفت: طرح بازگشایی مدارس در دو مرحله به اجرا در آمده که اولین مرحله دهم شهریور تا پایان شهریور و مرحله دوم آن اول مهرماه تا ۱۵ مهر خواهد بود.

سردار تقی مهری در نشست خبری با اصحاب رسانه با تسلیت ایام سوگواری آقا ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: ۳۵درصد علت تصادفات سرعت و سبقت غیرمجاز توسط کارشناسان اعلام شده است

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: با دستور فرمانده ناجا هزار دستگاه خودرو به همراه ۵ هزار نیرو برای اجرای طرح تابستانه تا پایان شهریورماه به عنوان نیروی کمکی به پلیس راهنمایی و رانندگی اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه ۳۹ درصد از تصادفات به علت عدم توجه به جلورانندگان اعلام شده است، گفت: علی رغم افزایش ۱۵ درصدی سفرها در شهریورماه امسال خوشبختانه تعداد کشته ها در صحنه تصادف ۲٫۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

این مقام عالی انتظامی افزود: ۴۷ درصد تصادفات در بازه زمانی ۱۶ الی ۲۴ اتفاق افتاده، لذا به رانندگان توصیه می شود در این بازه زمانی استراحت کافی را داشته باشند و به فاصله هر ۲ ساعت ۱۵ دقیقه استراحت کنند.

سردار مهری با اشاره به اینکه ۶۶ درصد از تصادفات منجر به فوت در ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق افتاده است، گفت: جاذبه های نزدیک شهرها، عبور احشام و وجود کارخانه ها از علل جلب توجه رانندگان است که منجر به این آمار می شود.

وی افزود: ۳۷ درصد از تصادفات منجر به فوت از نوع واژگونی خودروها اعلام شده که از مهمترین آن می توان به واژگونی یک خودروی سواری که منجر به کشته شدن ۷ نفر از اعضای یک خانواده شد اشاره کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه به رانندگان توصیه کرد: در آغاز مسافرت اولین نکته ای را که باید توجه کنند اطمینان از سالم بودن خودرو از نظر فنی و به همراه داشتن مدارک مورد نیاز برای خودرو و راننده است.

وی در ادامه توجه به علائم رانندگی، مسیرهای خط کشی شده و بستن کمربند ایمنی در جاده های شهری و برون شهری ، پرهیز از عجله و شتاب در رانندگی و عدم جبران زمان از دست رفته را با افزایش سرعت را از دیگر عوامل تصادفات اعلام کرد.

این مقام عالی انتظامی بستن کمربند ایمنی را برای همه سرنشینان خودرو در جاده های برون شهری ضروری عنوان کرد و اظهار داشت: خوشبختانه در حادثه واژگونی اتوبوس در شاهرود هیچ گونه فوتی نداشتیم و بررسی ها نشان داد تمام سرنشینان اتوبوس از کمربند ایمنی استفاده کرده بودند.

سردار مهری عدم استفاده از تلفن همراه توسط رانندگان، فراهم کردن فضای آرام برای راننده توسط سرنشینان، رانندگی نکردن در هنگام خستگی و خواب آلودگی را از دیگر عوامل کاهش تصادفات عنوان کرد و گفت : رانندگان قبل از آغاز مسیر حتما با مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک با شماره ۸۸۲۵۵۵۵۵ و یا ۱۲۰ تماس بگیرند و از آخرین وضعیت جاده ها مطلع شوند.

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح تابستانه مصادف با ایام محرم و آغاز سال تحصیلی مدارس شده، گفت: طرح بازگشایی مدارس در دو مرحله به اجرا در آمده که اولین مرحله دهم شهریور تا پایان شهریور و مرحله دوم آن اول مهرماه تا ۱۵ مهر خواهد بود.

وی به هماهنگی های انجام شده با شهرداری و سازمان های مربوطه اشاره کرد و گفت: برای سهولت در آمد و شد این ایام عملیات عمرانی تقریبا در مراکز اصلی شهرها متوقف خواهد بود.

وی در توصیه ای به والدین، گفت: به این عزیزان توصیه می کنیم که اگر با خودروی شخصی فرزندان خود را به مدارس می برند در صورت امکان خودرو را در فاصله ای پارک کنند که ایجاد ترافیک نکنند.

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: والدین در صورت استفاده از سرویس مدارس برای کودکان خود سعی کنند تا از سرویس های دارای برچسب استفاده نمایند، چرا که رانندگان سرویس، معلمان ترافیکی دانش آموزان هستند و از این عزیزان نیز تقاضا داریم تا با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به کاهش ترافیک شهر خود کمک کنند.

سردار مهری در ادامه در خصوص ایام عزاداری سالار شهیدان اظهار داشت: انقلاب ما پرتوی از نهضت امام حسین(ع) است و امیدواریم بتوانیم همه از این نهضت درس گرفته و به امنیت و آرامش جامعه کمک کنیم.

وی با اشاره به همکاری همیاران محرم در سال های گذشته با پلیس اشاره کرد و گفت: با همکاری این عزیزان طی سال گذشته هیچ مشکلی از لحاظ ترافیکی و امنیتی گزارش نشد و امیدواریم امسال نیز با همکاری این عزیزان مشکلی به وجود نیاید.

رئیس پلیس راهور ناجا در پایان با تشکر از همه همکاران در اقصی نقاط کشور گفت: اجرای طرح تابستانه، کمک به رفت و آمد دستجات و هیئات مذهیی و نیز آماده شدن برای اجرای طرح بازگشایی مدارس بار مضاعفی را تحمیل می کند که جا دارد از این عزیزان تشکر کنم.