معاون بهداشت وزارت بهداشت در آستانه هفته سلامت؛

اجتماعی کردن سلامت، یکی از استراتژی‌ هایی مهم برای تحقق پوشش همگانی سلامت

به گزارش نویدتهران،معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه اجتماعی کردن سلامت یکی از برنامه‌ های اصلی وزارت بهداشت است، بر نقش سایر نهادهای دولتی و غیردولتی در مقوله سلامت تاکید کرد و گفت: وزارت بهداشت با اجتماعی کردن سلامت، تمام نهادها و آحاد جامعه را برای توجه به موضوع سلامت فرا می خواند.

دكتر عليرضا رييسي درخصوص هفته سلامت كه از اول تا هفتم ارديبهشت با شعار سلامتي براي همه برگزار مي شود، با تاكيد بر دسترسي عادلانه به خدمات سلامت، خاطرنشان كرد: هرساله در تاريخ هفتم آوریل مصادف با تأسيس سازمان جهاني بهداشت، گراميداشتي برگزار شده و شعاری نيز مطرح می‌ شود که این شعار یک تلنگر، یادآوری و تاکیدی در جهت اهداف و آرمان‌ های سازمان جهانی بهداشت است.

وي با اشاره به اينكه تأسيس سازمان جهاني بهداشت قدمتي ٧٠ ساله دارد، گفت: این سازمان همواره بر پوشش همگانی سلامت تأکید ویژه ‌ای داشته است، شعاری انتخابي روز جهاني بهداشت مبني بر سلامتی برای همه و در همه جا نيز بر اين اساس بوده است، به این معناست که تأکیدی باشد بر آن آرمان‌ های اولیه ‌ای که در سازمان جهانی بهداشت وجود داشت، تا تمام مردم بتوانند بدون دغدغه به ‌عنوان یک حق بشری به خدمات سلامت دسترسی داشته باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصريح كرد: در حال حاضر هنوز هم نیمی از جمعیت جهان به خدمات باکیفیت سلامت دسترسي مطلوبي ندارند و این باعث بروز فقر، بیماری و آسیب‌هايي می‌ شود که ناشي از عدم دسترسی کافی و مطلوب به خدمات بهداشتي و درمانی است.

دكتر رييسي با بيان اينكه کشور ما یکی از کشورهای پیشرو در حوزه سلامت است، اظهارداشت: بزرگان مملکت اقدامات مفیدی را در راستاي ارتقاي سطح سلامتي مردم انجام داده اند، این اقدامات تاریخی بسیار تأثیرگذار بوده است، به‌ طوریکه در دهه هاي گذشته، با اقدامات مناسب، زمينه پوشش همگانی سلامت، فراهم شده است.

وي افزود: کشور ما از لحاظ سطح دسترسی به پوشش خدمات در حوزه بهداشت و درمان، به خصوص خدمات سطح یک، جزو‌ يكي از کشورهای پیشرو در منطقه و دنیا است.

وي بيان كرد: شاخص‌ های متعددی وجود دارد که نشان می‌ دهد کشور ما علیرغم محدودیت در موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقتصادی، در دهه ‌های گذشته توانسته، اهتمام ویژه ‌ای به بخش بهداشت و درمان داشته باشد، به‌عنوان ‌مثال در حوزه واکسیناسیون کشور ما ۹۸ درصد پوشش دارد و سایر شاخصه ‌های بهداشتی نيز پیشرفتی مناسبی را دارا است.

دكتر رييسي گفت: درحال حاضر كشورما در موضوعاتي همچون مراقب ‌های کودکان، نوزادان، مادران باردار و میانسالان و همچنین بیماری ‌های واگیر مانند مالاریا و ايدز و سایر بیماری های نوپدید، پیشرفت‌ های چشمگیری داشته است؛ وزارت بهداشت، در همین راستا و برای اینکه دغدغه مردم برای دسترسی به خدمات سلامت کم شود، اقدامات بسیار خوبی طی سال هاي گذشته به‌ ویژه چهار پنج سال اخیر انجام داده است.

وي توسعه‌ زیرساخت‌ ها و آموزش و افزايش نیروی انسانی در حوزه بهداشت و درمان دراقصی نقاط کشور را از جمله اقداماتي برشمرد كه توانست كمك كند، شاخص هاي بهداشتي و درماني ارتقا يابد.

دكتر رييسي ادامه داد: امروزه، در جای‌ جای کشور به خصوص در روستاها و مناطق کمتر برخوردار و همچنين در سطح استان ‌ها، با همت دست اندركاران حوزه سلامت، اقدامات موثري همچون ساخت هزاران خانه ها و مراکز بهداشتی، پایگاه ‌ها و مراکز جامع سلامت، صورت گرفته است.

وي با بيان اينكه با تأسيس مراکز بهداشت، نیروهای انسانی نيز توزيع شدند، درخصوص لزوم توجه به پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي غيرواگير خاطرنشان كرد: روند روبه رشد بيماري هاي غيرواگير نگران كننده است، بنابراين اين بيماري ها، معضل جديد حوزه بهداشت و سلامت محسوب مي شوند.

دكتر رييسي ادامه داد: همانطور که برای کنترل بیماری ‌های واگیر عزم جدی وجود دارد و در این زمینه موفقیت آمیز عمل کردیم، باید در جهت کنترل بیماری‌ های مزمن و غیر واگیر نیز تلاش های بسیاری می‌ِ‌ شود. چراکه این بیماری‌ ها هزینه‌ های زیادی بر سلامت مردم وارد می‌ کند و بر افزایش تعداد مرگ ‌ومیر مردم تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد.

وی افزود: قند خون، چربی خون، فشارخون، دیابت، بیماری‌ های قلبی، عروقی و بیماری های کلیوی و کبدی و سایر بیماری هایی که متاثر از عوامل خطر سلامتی ایجاد می شوند، از جمله بیماری های غیرواگیری هستند که بار هزینه های سلامت را افزایش و بر کیفیت زندگی مردم تاثیر منفی دارند، بنابراین عزم جمهوری اسلامی ایران براین است که درزمینه بهداشت و درمان، این عوامل را به حداقل برساند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: یک نکته مهم و کلیدی وجود دارد، اینکه امروزه پوشش همگانی و دسترسی تمام مردم به خدمات سلامت، فقط بر عهده وزارت بهداشت نیست، بنابراین وزارت بهداشت تصمیم گرفت با رویکرد اجتماعی به مساله سلامت بپردازد.

وی با بیان اینکه اجتماعی کردن سلامت یکی از برنامه‌ های اصلی وزارت بهداشت است، گفت: وزارت بهداشت با اجتماعی کردن سلامت، تمام نهادها و آحاد جامعه را برای توجه به موضوع سلامت فرا می خواند و با این رویکرد نه تنها وزارت بهداشت، بلکه تمام نهادها درگیر حوزه سلامت می شوند و درواقع، شعار سازمان جهانی بهداشت نیز ترجمانی براین موضوع است، تا سلامت برای همه و در همه جا ایجاد شود و تمام نهادهای دولتی و غیردولتی برای دسترسی مردم به‌ خدمات سلامتی مشارکت داشته باشند، چراکه وزارت بهداشت به ‌تنهایی قادر نخواهد بود تامین‌ کننده مؤلفه‌ های سلامتی باشد، لذا اجتماعی کردن سلامت می ‌تواند یکی از استراتژی‌ هایی مهم برای تحقق شعار پوشش همگانی سلامت باشد.