قاسمی در نشست خبری؛

اجازه بازگشایی پرونده برجام را نمی‌دهیم

%d9%82%d8%a7%d8%b3%d9%85%db%8cسخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: به هیچ دلیل و منطقی اجازه نخواهیم داد که پرونده مذاکرات هسته‌ای در خصوص برجام از نو گشوده شود.
بهرام قاسمی در نشست خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با استقرار دولت جدید در امریکا آیا مجوزی برای مذاکره در خصوص مسائل هسته ای دارید، اظهار داشت: آنچه به برجام مربوط می شد و ما در آن خصوص، چه در چارچوب ۱+۵ و چه به طور دوجانبه با امریکایی ها مذاکره می کردیم، انجام شده است و آن مراحل را طی کرده ایم.

به گزارش نوید تهران،وی تاکید کرد: روند مذاکرات هسته ای به ثمر رسیده و آن پرونده از نظر ما بسته است؛ آنچه برای آن مذاکره می کردیم به انتها رسید و دیگر نیازی به مذاکره در این خصوص نداریم.

قاسمی گفت: البته صرفا درباره مسائل فنی و آنچه به آژانس بین المللی انرژی اتمی مربوط می شود ممکن است مسائلی باقی باشد یا مسائلی ایجاد شود که در این خصوص از طریق آژانس و دیگران پیگیری می کنیم اما اینکه تیم هسته ای نیازی به بحث درباره برجام داشته باشد چنین نیازی نمی بینیم زیرا برجام به نتیجه رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بار دیگر تاکید کرد: موضوع برجام از نظر ما اتمام یافته است و به راهی که در این زمینه باید می رسیدیم، رسیدیم و نیازی به مذاکرات نمی بینیم.

* تکذیب تبادل پیام میان دو دولت ایران و امریکا
سخنگوی وزارت امور خارجه تبادل پیام میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جدید امریکا را تکذیب کرد.

بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری تاکید کرد: ما هیچ ارتباطی با دولت امریکا نداشته ایم، اکنون هم نداریم و هیچ دورنمایی برای اینکه در آینده ارتباط داشته باشیم نمی بینیم.

وی گفت: یگانه ارتباط ما در حوزه مذاکرات هسته ای بود که در کنار دیگر کشورها در مجموعه ۱+۵ با امریکایی ها مذاکراتی داشتیم که البته دستورکارش مشخص و صرفا در حوزه هسته ای بود.

قاسمی تاکید کرد: جز این موضوع ، هیچ مذاکراتی در باره هیچ موضوعی با دولت امریکا نداشته ایم و در دوره انتخابات این کشور و اکنون در دولت جدید امریکا نیز مذاکراتی نداشته ایم و تبادل هرگونه پیام میان دو طرف را قاطعانه تکذیب می کنم و چنین موضوعی در دستور کار ما قرار ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره اتهامات دولتمردان امریکا علیه کشورمان مبنی بر نفوذ ایران در کشورهای منطقه و تسلیح برخی گروه ها تصریح کرد: همه اینها خواب و خیال است و هیچ یک واقعیت ندارد؛ همه اینها اتهاماتی است که در کنگره امریکا نیز مطرح شده است و هیچ یک جدید نیست، ما بیش از سی سال با این اتهامات و مواضع مواجهیم و با آن کاملا آشناییم.

وی گفت: البته ما هیچ انتظاری از هیئت حاکمه امریکا نداریم که می خواهد در جهان سیاست هایش را دیکته کند و برای این هدف در منطقه نیز با قدرت جمهوری اسلامی ایران مواجه است پس بناچار ما را متهم می کنند.

قاسمی افزود: موضوع نفوذ ایران در منطقه و اتهاماتی که در این خصوص مطرح می کنند بی ربط است گرچه نفوذ ما مصنوعی نیست زیرا ایران کشوری تاریخی است که با بسیاری از کشورهای همسایه ریشه های مشترک فرهنگی، مذهبی، زبان و ادبیات دارد و موضوعی نیست که کسی بتواند آن را کتمان کند یا مانعش شود.

وی تاکید کرد: خیلی نباید به این صحبت ها توجه کرد به ویژه در شرایط کنونی که وضع کاخ سفید روشن نیست و سخنانی درباره ایران و دیگر کشورها شنیده می شود که قابل قضاوت نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر به رسانه های اروپایی توجه کنید، سرگشتگی آنها را نیز می بینید در حالی که آنان همپیمان امریکایی ها بودند با این حال نمی دانند که با چگونه امریکایی و با چه رئیس جمهوری در این کشور مواجهند.

قاسمی افزود: بر این اساس باید صبور و منتظر باشیم و ببینیم چه اتفاقاتی روی می دهد و شاهد چه سیاست هایی در عمل خواهیم بود زیرا برای ما ملاک اقدامات عملی امریکاست به ویژه آنکه دولت آقای ترامپ هنوز در مسیر اداره این کشور قرار نگرفته است و نیاز به زمان دارد تا به سیاست های عملی برسد.

وی بار دیگر اظهار داشت: ما هیچ انتظاری از حاکمیت امریکا درباره کشورمان نداریم گرچه سعی می کنیم قضاوت نهایی نداشته باشیم اما امیدی هم به تغییر اساسی در سیاست های این کشور نمی توانیم داشته باشیم.

قاسمی درباره ادعای حمایت تسلیحاتی ایران از حزب الله نیز گفت: حزب الله لبنان تشکل سیاسی مشروع این کشور است و به عنوان نیرویی مهم در محور مقاومت اسلامی محسوب می شود که خودشان از نظر تسلیحاتی از خودکفایی لازم برخوردارند.

وی با اشاره به وضع و جایگاه جغرافیایی ایران و لبنان، طرح اینگونه مباحث را فرافکنی دانست که در برخی کشورهای منطقه و درون امریکا علیه ما مطرح می شود .

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره روابط ایران و عربستان گفت: علاقه مندیم با همه همسایگان روابط متعارف، مناسب و مطلوب در چارچوب احترام متقابل و حفظ منافع خودمان را داشته باشیم و در این مسیر در تلاش هستیم.

قاسمی افزود: وضع روابط ما با عربستان و رویدادهایی که در مناسبات دو کشور پیش آمد به نحوی است که ما خود را مقصر نمی دانیم این دولت عربستان بود که به علل مختلف بنای غیردوستانه ای گذاشت و از آن پیروی کرد و کار را به جایی رساند که روابط دو کشور قطع شد.

وی اضافه کرد: با این حال بنا نداریم با عربستان تا ابد روابط نداشته باشیم.

قاسمی تاکید کرد: اگر عربستان بتواند روزی در رفتارهایش در قبال جمهوری اسلامی ایران تغییر جدی ایجاد کند و ما نیز این تغییر را مشاهده کنیم می تواند آغازی برای تحول باشد .

وی گفت: اما آنچه مشخص است عربستان همچنان بر طبل سابق می کوبد و راه سابق را طی می کند و ما هنوز چشم انداز روشنی از رفتار دولت این کشور مشاهده نکرده ایم.

قاسمی ابراز امیدواری کرد با تعقل دولت عربستان در خصوص مسائل منطقه و نقش کشورمان بتوانند واقعیات ایران را بیش از این در نظر بگیرند و شاهد تغییر رفتار آنان باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا درخواست میانجیگری میان ایران و عربستان شده است گفت: در یکی دو سال گذشته برخی کشورها در منطقه و خارج از منطقه در تماس با ما در خصوص روابط ایران و عربستان سوال کردند و پاسخ هایی شنیده اند که نمی توان نام میانجیگری بر آن گذاشت.

وی افزود: با این حال برخی کشورها علاقه مندند که کمک کنند معضلات میان ایران و عربستان بهبود یابد اما تأیید نمی کنم که این علاقه مندی درخواست میانجیگری به مفهوم متداول آن باشد.

* هنوز برای ارزیابی دقیق از اظهارات ترامپ زود است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هنوز نمی توان ارزیابی دقیقی از سخنان ترامپ داشت و اینکه در چه چارچوبی بتوان اظهارات وی را تحلیل کرد.

بهرام قاسمی درباره اظهارات اخیر ترامپ با رویکرد اسلام هراسی افزود: ترامپ برعکس روسای جمهور پیشین آمریکا که تا حدی در دوران تبلیغات انتخاباتی وضع مشخصی داشتند و وقتی به کاخ سفید می رفتند مواضع روشن تری داشتند هنوز مواضعش قابل ارزیابی دقیق نیست.

وی گفت: آقای ترامپ علاوه بر آنچه اسلام هراسی گفته می شود درباره مسایل دیگر مناطق جهان اعم از شرق آسیا، اروپا و آمریکای لاتین نیز هنوز مواضع دقیق و اطمینان بخشی ندارد.

قاسمی افزود: به این علت باید صبر کرد و منتظر ماند که چارچوب های نگاه رئیس جمهور جدید و هیات حاکمه آمریکا درباره مسایل جهان و اسلام هراسی چه خواهد بود؛ هنوز ارزیابی دقیق در این باره زود است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره اتهامات وزیرخارجه بحرین علیه کشورمان تصریح کرد: مواضع ما درباره این نوع اظهارات نابجا از جانب برخی مقامات بحرین روشن است و اینگونه اظهارات تازگی ندارد.

قاسمی گفت: بارها اعلام کرده ایم بحرین دچار بحران داخلی است و برای سرپوش گذاشتن بر این واقعیت معمولا در پی دشمن فرضی و آلترناتیوی هستند که افکارعمومی را از مسایل داخلی خود منحرف کنند.

وی افزود: البته اینگونه اظهارات تکراری است اگر آنان در محیط واقع بینانه قرار بگیرند می توانند سخنان درست بگویند و چنین ادعاهای بی اساسی نکنند.

قاسمی به مقامات بحرین توصیه کرد: تا دیر نشده است به فکر چاره جویی برای حل و فصل بحران داخلی کشورشان و تامین حقوق اقلیت باشند و با مراجعه به قانون، از پیش رفتن در مسیرهای امنیتی بپرهیزند تا مشکلات رفع شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتخاب و معرفی سفیر کشورمان در بغداد گفت: هنوز نمی توانم تایید کنم که چه کسی در بغداد سفیر ما خواهد بود و نامهایی که بیان می شود گمانه زنی های رسانه ای است.

قاسمی افزود: در زمان مقرر و با طی شدن روند لازم نام سفیرمان در بغداد را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین درباره پیام نتانیاهو به مردم ایران تصریح کرد: علاقه ای ندارم به اظهارات یکی از مقامات رژیم صهیونیستی که در جهان معروف است که سخنان بی ربط و بیجای زیاد می گوید و دستش به خون کودکان، زنان و مردان فلسطینی آلوده است پاسخ دهم.

وی گفت: اینگونه اظهارات ارزش پاسخگویی ندارد زیرا هر از گاهی ممکن است از این مطالب نابجا بگویند.

قاسمی افزود: تصور می کنم بهتر است او به جای آنکه به فکر مردم ایران یا اتفاق ساختمان پلاسکو باشد کمی از شدت آدمکشی و کشتار زنان و کودکان فلسطینی جلوگیری کند یا از این جنایات بکاهد.

وی باردیگر اظهار داشت: بهتر است او درباره مردم و دولت ایران و حادثه پلاسکو صحبت نکند و ما نیز علاقه ای نداریم که به اظهارات چنین فردی پاسخ دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره منفی یا مثبت بودن حضور ترکیه در اجلاس آستانه گفت: به هر حال حضور ترکیه به عنوان یکی از سه کشور مبتکر این اجلاس مهم است و باتوجه به نقش و جایگاهی که این کشور در منطقه و همسایگی سوریه دارد می تواند در نهایت در چارچوب همکاری های مشترک باتوجه به مواضع ایران و روسیه حضورش در اجلاس آستانه مفید و سازنده باشد.

قاسمی ابرازامیدواری کرد: در اجلاس آستانه شاهد پیشروی در روند همکاری های منطقه ای باشیم و نیازی به مداخله دیگر کشورها در مسایل سوریه و نیز اقدام نظامی نباشد.

وی تاکید کرد: بگذاریم مسایل سوریه را مردم این کشور تعیین کنند و همسایگانی که علاقه مند به تثبیت صلح و ثبات در سوریه هستند تسهیل کننده باشند و به جای اقدامات نظامی پشت میز مذاکره مسایل حل و فصل شود.

* تثبیت آتش بس، مهم ترین اولویت اجلاس آستانه
سخنگوی وزارت امور خارجه، موضوع آتش بس و تثبیت آن را مهم ترین اولویت اجلاس آستانه دانست.

بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری گفت: اجلاس آستانه نتیجه تلاش های سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه است که پس از نشست مسکو آغاز شد و هدف اصلی آن، نشست معارضان و دولت سوریه است.

وی سه کشور ایران، روسیه و ترکیه را ناظر و هماهنگ کننده در این اجلاس دانست و افزود: نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد نیز دیروز وارد آستانه شد و مدیریت این اجلاس را بر عهده خواهد داشت.

قاسمی اضافه کرد: سه کشور مبتکر این اجلاس نقش نظارتی بر عهده دارند و سعی می کنند مذاکرات را هدایت و در مواقع لازم دخالت و کار را تسریع کنند.

وی تثبیت آتش بس را اولویت این اجلاس دو روزه دانست و گفت: بعید است در این فرصت کوتاه موضوعات دیگری مطرح شود اما اگر این اجلاس بتواند در خصوص تثبیت آتش بس گام هایی رو به جلو بردارد موفقیت بزرگی است که می تواند راه را برای ارسال کمک های انسان دوستانه به سوریه فراهم کند.

قاسمی افزود: باید دید بعدا براساس نتایج این اجلاس چگونه و با چه روش هایی می توان این روند را ادامه داد اما ویژگی مهم اجلاس آستانه این است که کشورهای محدودی در این حوزه حضور دارند و سه کشور ایران، روسیه و ترکیه مبتکر آن هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره نتایج نشست اخیر سازمان همکاری های اسلامی در موضوع حمایت از مسلمانان میانمار گفت: این نشست از معدود جلساتی بود که سازمان همکاری های اسلامی در مسیر اهدافش حرکت و بیانیه ای صادر کرد.

وی افزود: کمیته ای اجرایی برای پیگیری مسائل مسلمانان میانمار تشکیل شده که کشورمان هم عضو آن است که این اقدامی مثبت تلقی می شود.

قاسمی اضافه کرد: با توجه به اینکه در جهان و سازمان ملل متحد درباره وقایع میانمار حساسیت ها و نگرانی های بسیاری وجود دارد امیدواریم با تلاش های جهانی به ویژه اقدامات سازمان همکاری های اسلامی تا حدی شاهد احقاق حقوق مردم مظلوم این کشور باشیم.

وی اجلاس مالزی را اقدامی مناسب و گامی رو به جلو دانست و گفت: ما چه در چارچوب سازمان همکاری های اسلامی و چه در تماس با دیگر نهادهای بین المللی حمایت از مسلمانان میانمار را ادامه می دهیم و خواهیم داد .

قاسمی افزود: البته ما خارج از این سازمان این موضوع را باحساسیت پیگیری کرده ایم همچنانکه چند هفته قبل آقای ظریف در پیامی به دبیرکل جدید سازمان ملل متحد نظر وی را به موضوع مهم مسلمانان میانمار جلب کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خطاب به دولت میانمار تاکید کرد: ادامه وضع کنونی به نفع این دولت نیست و اگر در نوع رفتارش با مردم این کشور تغییر ایجاد کند به مصلحت مردم این کشور نیز خواهد بود.

* سفر وزیر خارجه کویت به تهران تا دو سه روز آینده
سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر وزیر خارجه و معاون نخست وزیر کویت به تهران تا دو سه روز آینده خبر داد.

بهرام قاسمی در نشست خبری گفت: مدتهاست که موضوع سفر هیئتی از کویت به تهران مطرح است و این موضوع چندبار در رسانه های این کشور نیز مطرح شد.

وی افزود: یکی دو بار هم تاریخی برای سفر تعیین شد اما به علل فنی مرتبط با این کشور، تاریخش تغییر کرد؛ پس از آن تفاهم کرده ایم که تا دو سه روز آینده وزیر خارجه و معاون نخست وزیر این کشور به تهران سفر کنند تا مذاکراتی با آنان داشته باشیم.

قاسمی همچنین درباره زمان سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران گفت: وزیر خارجه فرانسه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور است و در یک هفته تا ده روز آینده در سطح هیئتی اقتصادی از مسئولان دولتی به ایران می آید که همزمان ، نشست این کمیسیون نیز برگزار می شود.

وی افزود: روابط ایران و فرانسه ، روابطی بسیار کهن با ریشه های طولانی است که به دوره تیموریان باز می گردد و دارای فراز و نشیب بسیار بوده است؛ روابط کنونی دو کشور مطلوب است و امیدوارم در سفر وزیر امور خارجه این کشور تفاهمات خوبی در حوزه های اقتصادی- بازرگانی و فنی داشته باشیم.

قاسمی با بیان اینکه مقدمات این سفر فراهم شده است گفت: در این سفر علاوه بر بررسی روابط دو جانبه درباره مسائل منطقه ای و جهانی هم رایزنی می شود و دو طرف از دیدگاه یکدیگر مطلع خواهند شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره روابط ایران و کانادا اظهار داشت: روابط دو کشور تا رسیدن به نقطه مشخص هنوز به برداشتن گامهایی نیاز دارد .

وی گفت: روابط را ایران قطع نکرد بلکه طرف کانادایی بطور یک جانبه و بدون علت روابط را قطع کرد؛ قطع رابطه در حوزه سیاسی آسان است اما برقراری آن با هر اراده ای ساده نیست.

قاسمی افزود: در انتخابات کانادا حزب لیبرال این کشور در تبلیغاتش وعده داد که موضوع از سرگیری روابط با ایران را در دستور کار قرار می دهد پیرو این امر مذاکرات کارشناسان دو کشور در کشوری ثالث آغاز شد و وزرای خارجه دو کشور نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار کردند.

وی اضافه کرد: گفتگوهای همه جانبه درباره چگونگی برقراری روابط انجام شد اما هنوز آنگونه که شایسته است این روند بخوبی طی نشده و منتظریم که دولت کانادا برخی موانع را برطرف کند.

قاسمی ابراز امیدواری کرد: چند موضوع باقیمانده در مسیر روابط ایران و کانادا برطرف شود تا با تفاهم بتوانیم در بخش نخست ، دفاتر حفاظت منافع دو کشور را بازگشایی کنیم تا مردم از خدمات کنسولی که حق آنان است استفاده کنند و مشکلاتشان برطرف شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره موضوع صیادان ایرانی در بند دزدان دریایی سومالی گفت: پرداختن رسانه ها به این موضوع کار را دشوار می کند همچنان که بار قبل چنین شد البته شاید گریزناپذیر است که رسانه ها کار خود را بکنند اما گاهی ورود آنان ضررهایی دارد و در روند پیگیری ها ایجاد مشکل می کند.

وی افزود: این موضوع خاص در اختیار نهادهای مختلف است که وزارت خارجه نیز آن را پیگیری می کند ، تلاشهای ما مرتبط با بخش کنسولی است و مسئولان مشخصی آن را مدام پیگیری می کنند.

قاسمی اضافه کرد: البته اگر بر موضوع تمرکز کنیم کار چندان ساده ای نیست زیرا با دزدان دریایی مواجهیم که در جایی هستند که هیچ حاکمیتی وجود ندارد و با موارد دیگر متفاوت است که با دولتهای متعهد مواجه باشیم تا بتوانیم خیلی کارها را انجام دهیم.

* حمایت ازتروریسم ؛ علت مخالفت ایران با حضور آمریکا در نشست آستانه
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: با توجه به مجموعه اقدامات گذشته آمریکا به ویژه حمایت از تروریست ها و تلاش برای ساقط کردن بشار اسد ، واشنگتن نمی تواند در اجلاس آستانه نقش موثر و صادقی داشته باشد به این علت با حضور آنان در این نشست مخالفیم.

بهرام قاسمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ایران از مذاکرات آستانه کنار زده شده است گفت: منابع شما بیشتر منابع رسانه ای از درون ترکیه و جاهای دیگر است اما واقعیت این نیست و ‎‎‎‎‎‎‎‎نقش ایران در سوریه بی بدیل است .

وی افزود: همین که ایران‏‏‌ روسیه و ترکیه در آستانه با هم کار می کنند نشان می دهد که در نقاط خطوط مشخصی از نگاه و فصل مشترک برخوردارند البته ما به طور صددرصدی دارای مواضع یکسان نیستیم اما می توانیم در مذاکرات دو و چند جانبه رایزنی و تقسیم کار کنیم و من این را نمی بینم که ایران حذف شده باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: برعکس جایگاه ایران قوی تر است زیرا مواضع کشورمان تغییر ناپذیر و واقع بینانه بوده است و دیگران هم اینقدر تعقل دارند که این واقعیت را در نظر بگیرند.

قاسمی تصریح کرد: برخی مسائل تبلیغاتی وجود دارد که عامدانه سعی می کنند نشست آستانه شکل نگیرد یا در روابط سه کشور ایران, روسیه و ترکیه شیطنت کنند که می تواند هدایت شده باشد اما سه کشور در عمده مسائل آنقدر اشتراک نظر دارند که در اجلاس آستانه بر مذاکرات نظارت کنند.

وی افزود:بر این اساس جایگاه ایران را بالا می دانم و توانایی کشورمان را بیش از گذشته ارزیابی می کنم. اگر قرار باشد کشورهایی در درون سوریه یارگیری کنند باز جایگاه کشورها خلاف اینگونه تبلیغات است پس جای نگرانی نیست و ما با دقت مسائل سوریه و تحولات منطقه ای و بین المللی را رصد می کنیم.

قاسمی تاکید کرد: بدون جمهوری اسلامی ایران هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی در سوریه سرنوشت هر موضوعی را تغییر دهد.

وی مسائل سوریه را بسیار پیچیده دانست و گفت: یکی ازمحورهای مذاکرات در آستانه آتش بس و مبارزه با تروریسم است که اگر در این زمینه گام های خوبی برداشته شود می توانیم گام های بعدی را برداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این که آیا دعوت از مقامات آمریکایی در اجلاس آستانه به مفهوم اقدام روسیه در خالی کردن پشت ایران است تصریح کرد : خیر ، چنین تحلیلی ندارم ؛ روابط ما در این گونه مسائل و پرونده ها درخصوص سوریه روشن است و ما مشترکاتی در این زمینه داریم.

وی گفت: مباحثی درباره حضور دیگر کشورها به ویژه آمریکا در اجلاس آستانه مطرح بود که در نهایت به شکل دیگری تغییر کرد و آنچه به عنوان دعوت از آمریکایی ها مطرح شده مربوط به دعوت دولت میزبان این اجلاس است که در سطح سفیر آمریکا در آستانه دعوت کرده اند.

قاسمی افزود: قرار است سفیر آمریکا در جلسات اولیه اجلاس آستانه شرکت کند و دیگر کشورها نیز در این اجلاس فعلا حضور ندارند و چنین تفاهمی نبود که غیر از سه کشور ایران ، روسیه و ترکیه کشورهای دیگر برای نقش آفرینی در این اجلاس حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: دعوت کننده از سفیر آمریکا به اجلاس آستانه هیچ یک از سه کشور ایران ، روسیه و ترکیه نبوده اند بلکه دولت میزبان بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره علل تن دادن طرف های دولت سوریه به شروط اصلی ایران به ویژه ماندن اسد و حفظ حاکمیت این کشور گفت : شرایط سوریه در سال های گذشته با نوسانات و فراز و نشیب های بسیاری مواجه بوده است.

قاسمی افزود: ابتدا عده ای تصور می کردند یکی دو ماهه آقای اسد را برکنار و حاکمیت ملی سوریه را مخدوش می کنند که یا به آنان اطلاعات غلط داده بودند و یا در شناخت مسائل منطقه واقع بین نبودند.

وی اضافه کرد: اما تحولات این کشور چند سال طول کشید و روز به روز دولت آقای اسد در عرصه میدانی قدرتمند تر شد و به تدریج بسیاری از جهات مختلف به این واقعیت واقف شدند زیرا اولا در عرصه نظامی قادر به شکست دولت سوریه نیستند و دیگر این که نتوانستند درباره جایگزین آقای اسد اجماع کنند.

قاسمی ادامه داد: همواره این پرسش برای مخالفان سوریه مطرح بود که اگر دولت آقای اسد نباشد چه کسی و چگونه جایگزین او شود و هر چه زمان گذشت نتوانستند کسی را پیدا کنند که بتواند وضع سوریه را کنترل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : به این علل ، کسانی که عاقل تر بودند زودتر به این نتیجه رسیدند که شعارهای تند را زودتر کنار بگذارند و عقب نشینی کنند .

وی تاکید کرد: محور مقاومت به طور جدی و با توان بالا در منطقه و سوریه حضور خواهد داشت و کار خود را انجام خواهد داد .

قاسمی گفت : جمهوری اسلامی ایران ، سوریه ای می خواسته ، می خواهد و خواهد خواست که از تمامیت ارضی ، یکپارچگی و حفظ استقلال و حاکمیت ملی بهره مند باشد و در نهایت سرنوشت این کشور را مردم سوریه تعیین می کنند.

وی تاکید کرد: دیگران اعم از کشورهای منطقه یا فرامنطقه ای نباید به خود اجازه دهند که درباره آینده سوریه به جای مردم این کشور اظهارنظر کنند و هر چه پیش آید به عهده ملت این کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره انتخاب سفرای کشورمان در سوریه و عمان گفت : این موضوع همچنان در حال اقدام و طی شدن مراحل اداری است و امیدوارم هر چه زودتر به پایان برسد .