وزیرآموزش‌وپرورش:

اتحادیه انجمن‌های اسلامی در ساختن انسانی مقاوم در برابر تغییرات پرشتاب زمانه اهتمام کند

به گزارش نویدتهران،وزیرآموزش‌وپرورش در مراسم پاسداشت چهلمین سالگرد تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی اظهار کرد: اتحادیه انجمن‌های اسلامی برای تقویت و ساختن انسانی در تزار تمدن اسلامی و انسانی که می‌تواند در برابر تغییرات پرشتاب زمانه از شخصیت، ارزش و باورهای خودش دفاع کند، تلاش کند.
محسن حاجی میرزایی در مراسم پاسداشت چهلمین سالگرد تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی که در تالار مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد،اظهار کرد: نام انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در تاریخ فرازو نشیب‌های تاریخ ایران به‌یادماندنی است چراکه همیشه شریک شادی و غم ملت ایران بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه هیچ رویداد و واقعه مهم و تأثیرگذاری در تاریخ انقلاب اسلامی به وقوع نمی‌پیوندد مگر اینکه آثار انجمن‌های اسلامی در آن آشکار باشد، اظهار کرد: یاد معلمان شهید که پرورش‌دهندگان دانش آموزان شهید بودند را گرامی می‌داریم و امیدواریم انجمن‌های اسلامی پرفروغ به مسئولیت بزرگ خود اهتمام کنند.

حاجی میرزایی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در نماز جمعه شهر تهران، گفت: امروز مهم‌ترین مأموریت انقلاب اسلامی، قوی شدن است و ما باید برای اقتدار و قوت جامعه اسلامی اهتمام کنیم و برنامه‌ریزی کنیم چراکه مهم‌ترین تهدیدی که برای جامعه وجود دارد، تلاش‌ها برای تضعیف این قیام مبارک و مقدس است.

وی در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در این گام، امید به جوانان است چراکه جوانان زمینه‌ساز شکل‌گیری تمدن اسلامی هستند و انجمن‌های اسلامی دانش آموزان به جهت جوان بودن که در دوره تأثیرگذار شکل‌گیری شخصیت دانش آموزان است و در طول زندگی آثار و برکات خود را می‌گذارد، گام مهمی است که آثار آن در تمام طول زندگی نوجوان جریان دارد.

حاجی میرزایی تصریح کرد: اگر موضوع قوت و توانمند شدن است وحدت نظری و بیان تجربی و تجربیات داخلی و خارجی وجود دارد که توانمندی جامعه از مسیر آموزش می‌گذرد.

وی تأکید کرد: جامعه آن‌گونه عمل می‌کند که آموخته است و ما باید در آموزش‌وپرورش بنای خوداتکایی علمی و ملی را ساماندهی کنیم.

حاجی میرزایی بابیان اینکه پیشرفت کشور را نمی‌توان از تعداد بنگاه‌های صنعتی، سطح زیر کشت کشاورزی یا عرضه متنوع خدمات ارزیابی کرد، گفت: آنچه استمرار موفقیت‌ها را تضمین می‌کند، شکل‌گیری یادگیری سنجیده و درست است و این مأموریت آموزش‌وپرورش است و اتحادیه انجمن اسلامی شریک ما در این مأموریت مهم است.

وزیرآموزش‌وپرورش اظهارکرد: در سند تحول بنیادین مقررشده است که آموزش‌وپرورش به سمت مفهوم تربیت حرکت کند و جهت تحول تربیت است.

وی با اشاره به اینکه در تربیت ساحت‌های متنوعی برشمرده شده است، اظهار کرد: در سند تأکید بر توازن مفاهیم تربیتی است و همچنان که دانش آموزان تربیت می‌شوند باید به سلاح علم و دانش مجهز باشند و به توانمندی اقتصادی، فناوری‌ها نو، اصول زیباشناختی و وجه سیاسی اجتماعی هم رشد و ارتقا پیدا کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: برای شکل‌گیری این وجه تربیت به‌شدت به همراهی اتحادیه انجمن‌های اسلامی نیازمند هستیم چراکه حرکتی با مشارکت داوطلبانه و عمومی است.

حاجی میرزایی گفت: بستر برای شکل‌گیری این مفهوم تربیت میسرتر است ‌و آنچه اعتمادبه‌نفس دانش آموزان را زیاد می‌کند و امکان ظهور و بروز می‌دهد از این بعد میسر است.

وی با اشاره به نقش‌آفرینی‌های انجمن‌های اسلامی خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب اسلامی انجمن‌های اسلامی با به‌روزترین و واقعی‌ترین مسائل جامعه مواجه شدند لذا هرچه پیوند دانش آموزان را با مسائل واقعی جامعه بیشتر کنیم به آنان اعتمادبه‌نفس بیشتر برای ایفای نقش‌های اساسی‌تر داده‌ایم و انتظار است انجمن‌های اسلامی به این سمت حرکت کنند که خوشبختانه حرکت کرده است.

حاجی میرزایی اذعان کرد: امروز به دلیل سرعت تغیر و تحولات به‌شدت جابه‌جایی در مسائل اتفاق می‌افتاد و مسائل پیچیدگی‌ها و تنوع بیشتری پیداکرده‌اند و محصول این آشفتگی‌ها نوعی استیصال و انزوا است.

وی در ادامه اضافه کرد: آنچه به کمک دانش آموزان می‌آید و آنان را در برابر تغییرات روزافزون مصونیت می‌بخشد و ظرفیتی می‌بخشد تا در برابر تغییرات دچار انفعال و درماندگی نشوند تنها از مسیر این تربیت امکان‌پذیر است.

وزیرآموزش‌وپرورش تصریح کرد: امیدواریم انجمن‌های اسلامی که از شرکای مهم و اساسی ما هستند همچنان که در این مسیر حرکت کردند، تداوم مسیر را موردتوجه و عنایت خود قرار دهند.

حاجی میرزایی بابیان اینکه برای دست‌یابی به آرمان و اهداف فعالیت‌های را طراحی می‌کنیم، گفت: به‌تدریج فعالیت‌ها موضوعیت پیدا می‌کند و اهداف مورد غفلت و فراموشی قرار می‌گیرد و گزارش‌ها معمولاً معطوف به اقدامات و اجرای برنامه‌ها است اما آیا به اهداف رسیده است یا نه دغدغه‌ای است که باید بررسی شود چراکه باید این اهداف بلند و آرمان‌های والا را محقق کنیم.

حاجی میرزایی تأکید کرد: امید بسیار داریم که اتحادیه انجمن‌های اسلامی برای تقویت و ساختن انسانی در تزار تمدن اسلامی و انسانی که می‌تواند در برابر تغییرات پرشتاب پیرامون از شخصیت و ارزش و باورهای خودش دفاع کند، تلاش کند و البته این‌ها مستلزم نقش‌آفرینی اتحادیه انجمن‌های اسلامی است.

وزیرآموزش‌وپرورش در پایان با گرامیداشت چهلمین سالگرد تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی گفت: در سال ١٣۵٨ با مأموریتی که از شهید محراب آیت‌الله مدنی دریافت کردم، یکی از کارهایی که آغاز کردم کار با انجمن‌های اسلامی دانش آموزان بوده است و این نهال پربرکت می‌تواند بیش از گذشته برای آرمان‌های انقلاب اسلامی کارساز باشد.

شایان‌ذکر است؛ در این مراسم از دو کتاب تاریخ شفاهی انجمن اسلامی و منظومه فکری و تربیتی نوجوانان و همچنین تمبر چهلمین سالگرد تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی با حضور وزرای آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و حاج علی‌اکبری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور و امام جمعه موقت تهران رونمایی شد.