آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

اتحادیه اروپا در بدعهدی هیچ کمتر از آمریکا ندارد

به گزارش نویدتهران،خطیب موقت نماز جمعه تهران، گفت: دشمنان دین سر و ته یک کرباس اند. اینکه آمریکا نه اتحادیه اروپا آری . این با عبرت نمی‌سازد. اتحادیه اروپا در بدعهدی هیچ کمتر از آمریکا ندارد. اینها هم بدعهدی کردند؛ آیا(بعد از برجام) سرمایه گذاری کردند؟
آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های امروز نماز جمعه پایتخت، اظهار کرد: مطابق با آیات قرآن، راه تباه نشدن سرمایه‌های انسان، تقواست. اگر انس با خدا کم باشد، انسان سرمایه خود را می‌بازد.

وی تصریح کرد: ماه مبارک رمضان سکوی بازیابی خویش برای انسان است. از سکوی ماه رمضان بالا روید و در اینصورت خود را پیدا می‌کنید.

خطیب موقت نماز جمعه با بیان اینکه روزه، نخوردن و نیاشامیدن هدفمند است،گفت: روزه در معنای عامش، بازدارندگی از گناه و معصیت است. بنا بر فرمایش پیامبر اکرم (ص) روزه سپر آتش جهنم است. بدین معنا که انسان در ماه رمضان از روزه عام به روزه خاص برسد یعنی علاوه بر نخوردن و نیاشامیدن، از هر گونه گناه نیز به دور باشد. البته روز خاص خاص نیز وجود دارد که همان روزه دل است و بدین معناست که انسان به چیزی جزء خداوند فکر نکند.

وی با اشاره به چهار توصیه رمضانی، اظهار داشت: همه تلاش کنیم ماه رمضان در عرصه‌های مختلف آکنده از معنویت باشد؛ در رسانه‌ها و فضای مجازی در این ماه رمضان خدا را در نظر بگیرند. از رسانه ملی انتظار می‌رود علاوه بر تقویت برنامه‌های مذهبی حتی در فیلم‌ها و سریال‌های رمضانی به این عنصر معنویت توجه کنند. سفره‌های افطاری سفره‌های محرومین و ساده باشد. آباد کردن ظاهری و معنوی مسجد در ماه مبارک رمضان بسیار ارزشمند است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه پاسخ به شبهات امری بسیار مهم است، گفت: در ماه رمضان تلاش شود با جلسات پرسش و پاسخ شبهه زدایی دینی صورت گیرد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام، گفت: باید عبرت‌های این حادثه را دریافت کنیم؛ عبرت نخست آن است که دشمنان دین مطلقاً قابل اعتماد نیستند و نباید به اینها اعتماد کرد؛ چرا که کسی که دین ندارد اخلاق و پایبندی به عهد ندارد. این موضوع نشان داد بیگانگان غیرقابل اعتماداند و باید برای آینده این امر را مورد توجه قرار دهیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، بیان داشـت : دشمنان دین سر و ته یک کرباس‌اند. اینکه آمریکا نه اتحادیه اروپا آری . این با عبرت نمی‌سازد. اتحادیه اروپا در بدعهدی هیچ کمتر از آمریکا ندارد. اینها هم بدعهدی کردند؛ آیا(بعد از برجام) سرمایه گذاری کردند؟

آیت‌الله خاتمی با اشاره به بدعهدی‌های اتحادیه اروپا پس از انعقاد توافق هسته‌ای گفت: این‌ها قرارداد هواپیما را نیز لغو کردند. مقام معظم رهبری مهلت دادند، چنانچه در این مهلت چند هفته‌ای جبران کردند، کردند. اگر نکردند ملت در این قرارداد نخواهد ماند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: مذاکرات بیش از دو سال نشان داد که ارتباط با بیگانگان نه تنها گره‌ای باز نمی‌کند که بر گره‌ها نیز می‌افزاید؛ یادتان هست در حین مذاکرات، برخی در داخل بخصوص برخی روزنامه‌ها چه گل و بلبلی درست کرده بودند.

آیت‌الله خاتمی تأکید کرد: راه‌حل مشکل ارتباط با امریکا و به تعبیر برخی کدخدا نیست بلکه راه حل ارتباط با خود خدا و مردم خداباور است؛ مردم ما با این رهبر دوراندیشی که دارند همه گردنه‌ها را پشت سر خواهند گذاشت.

وی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری ناظر بر آزمون بزرگ مسئولان در حفظ عزت و اقتدار ملت گفت: این عزت و اقتدار هم در عرصه عملی و هم در عرصه رسانه‌ای باید نمودی داشته باشد؛ ترامپ در سخنرانی‌اش حداقل ده دروغ، اهانت و تهمت علیه ملت ایران به‌کار برد؛ پاسخ این اراجیف همان است که بزرگ این ملت گفت و آن اینکه امریکا غلط می‌کند و عین عبارت ایشان این بود «آقای ترامپ شما غلط می‌کنی»؛ این جواب است؛ گویا امام زنده شده است که فرمود: امریکا شیطان بزرگ است و هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این جواب امریکاست؛ این دو رهبر درس گرفته مکتب حسین‌اند که فرمود: هیهات من الذله.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به تلاش‌های مذبوحانه امریکا برای براندازی نظام جمهوری اسلامی از همان آغاز شکل‌گیری این نظام گفت: امریکایی‌ها در عرصه سیاسی اقداماتی از قبیل تحمیل ۸ سال جنگ و ۸ ماه فتنه در سال ۸۸ داشتند و در عرصه اقتصادی نیز آنطور که رئیس جمهور سابقشان گفت سخت‌ترین تحریم‌ها در طول صد ساله اخیر را بر ملت ایران روا داشتند و همچنین در عرصه جنگ روانی نیز می‌خواهند مردم ما را ناامید کنند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: اما به یاری خداوند آینده این کشور روشن است و به یاری خداوند از این گردنه‌ها عبور می‌کنیم و بحران‌ها را تبدیل به فرصت می‌کنیم و به فضل خداوند دایره مقاومت را در جهان خواهیم گشود.

وی با بیان اینکه دشمنان ایران کشور ما را ضعیف می‌خواهند و امریکا از اقتدار ایران ناراحت است گفت: باید بر اقتدار نظامی کشور افزوده شود؛ ما کاری با بمب هسته‌ای نداریم، اما سیاست ما سیاست بازدارندگی است و در این عرصه نظام ما روزبه روز بر اقتدار موشکی‌اش خواهد افزود تا رژیم غاصب صهیونیستی خوابش نبرد و این کابوس را مدام مجسم کند که اگر دیوانگی کند تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه حادثه خروج امریکا از برجام بصیرت مردم را بالا برد اظهار کرد: در همان سال ۹۲ قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم، مقام معظم رهبری فرمودند: چشمم (از مذاکرات با امریکا) آب نمی‌خورد، ولی برخی می‌گویند دشمن‌تراشی می‌شود، خیلی خب بروند مذاکره کنند. با گذشت چند سال این مذاکرات این فایده را داشت که حتی خوش‌بین‌ترین افراد این مملکت به بدعهدی امریکا پی بردند.

آیت‌الله خاتمی گفت: آقای ترامپ چند روز قبل گفتی که شعار مرگ بر امریکا در ایران کمتر شده است، اما اینجا تهران قلب ایران اسلامی است و این جمعیت باشکوه‌تر از گذشته می‌گویند مرگ بر امریکا.

وی با برشمردن حامیان امریکا در منطقه از جمله رژیم صهیونیستی، عربستان، بحرین، امارات ودبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، گفت: شما ننگی برای خودتان ثبت کردید که آن همراهی با رژیم صهیونیستی است و این لکه ننگ زدودنی نیست و به شما هشدار می‌دهم که اگر حادثه‌ای در منطقه پیش آمد شما پیشمرگ امریکا خواهید شد و آنچنان که امریکا ثروت شما را به غارت برد جان شما را هم به غارت خواهد برد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به ضرورت انسجام داخلی در شرایط فعلی تصریح کرد: انسجام داخلی یک فریضه است منتها این انسجام را باید درست معنا کنیم؛ وحدت زیر پرچم ولایت امکان‌پذیر است و منافع شخصی و حزبی باید به کنار رود؛ باید گوش به حرف رهبر بدهیم؛ در این صورت پیروز هستیم و چنانچه گوش ندهیم آسیب می‌بینیم.

آیت‌الله خاتمی بیان داشت: مذاکره‌کنندگان دلسوز ما در جریان مذاکرات با نهایت حسن نیت تلاش خود را انجام دادند؛ ولی آقا فرمودند از آن‌ها تعهد کتبی بگیرید، ولی نگرفتند و این آسیب پیش آمد.

وی در ادامه با اشاره به پیروزی سیاسی حزب‌الله و جریان مقاومت در انتخابات پارلمانی لبنان گفت: پیروزی حزب‌الله لبنان در انتخابات این کشور ماتم و عزای رژیم جلاد عربستان قارون منطقه بود که پول‌های زیادی را خرج کرد تا این حادثه اتفاق نیفتد، اما این پیروزی برای حزب‌الله رخ داد و جایگاه مردمی مقاومت تثبیت شد. این پیروزی را به مردم لبنان و رهبر حزب‌الله لبنان سیدحسن نصرالله و رئیس جمهور و رئیس مجلس لبنان تبریک می‌گوییم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در پایان با اشاره به پاسخ دولت و ارتش سوریه به حرکات ایذایی رژیم صهیونیستی گفت: ارتش سوریه با وجود آنکه ۷ سال در اثر توطئه‌های دشمنان در جنگ قرار داشت، اما پاسخ تجاوزات رژیم صهیونیستی را داد و می‌تواند شهرک‌های صهیونیستی را تبدیل به شهر ارواح کند؛ دست شما درد نکند خداوند شما را به پیروزی برساند.