دقایقی پیش؛

ابراهیم آشتیانی دارفانی را وداع گفت

به گزارش نویدتهران،ابراهیم آشتیانی، پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس دقایقی پیش دار فانی را وداع گفت.

گزیده‌ای از زندگی‌نامه و دوران فوتبالی ابراهیم آشتیانی:

آشتیانی دوران جوانی خود را در تیم‌های فوتبال بوستان و پولاد (تیم زیر شاخه شاهین) گذراند و از سال ۱۳۴۳ توسط عباس اکرامی به تیم بزرگسالان شاهین راه یافت و توانست خیلی زود در ترکیب اصلی قرار گیرد.

آشتیانی در سال ۱۳۴۷ رسماَ به پرسپولیس پیوست و با این تیم در جام باشگاهای آسیا شرکت کرد. این اولین حضور یک تیم ایرانی در این مسابقات بود که آشتیانی هم در آن حضور داشت.

وی در سال ۱۳۴۸ همراه با اکثر بازیکنان پرسپولیس بر اساس قراردادی که مابین عبده (مالک باشگاه پرسپولیس) و خیامی (مالک باشگاه پیکان) منعقد شد به مدت یک سال به باشگاه پیکان نقل مکان کرد. در همان سال توسط رایکوف به تیم ملی راه یافت.

آشتیانی در سال ۱۳۵۱ همراه با پرسپولیس قهرمان مسابقات منطقه‌ای ایران شد و در سال ۱۳۵۲ به مقام قهرمانی جام تخت جمشید دست یافت در همین سال بود که پرسپولیس برد تاریخی ۶ بر صفر مقابل استقلال را کسب کرد که گل اول این دیدار با حرکت از جناح راست و پاس دیدنی آشتیانی و ضربه حسین کلانی به ثمر رسید.

در سال ۱۳۵۳ آشتیانی با خداحافظی بازیکنان قدیمی باشگاه در حالی که ۲۸ سال سن داشت به عنوان کاپیتان پرسپولیس انتخاب شد و در همان سال جام سوم تخت جمشید را به عنوان کاپیتان تیم بالای سر برد. آشتیانی در سال ۱۳۵۵ با کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ تخت جمشید از عرصه بازیگری خداحافظی کرد.

آشتیانی در سال ۱۳۵۴ در حالی که بازوبند کاپیتانی را بر دست داشت برای اولین بار مربیگری را هم تجربه کرد و به عنوان دستیار کنار بیوک وطن‌خواه توانست پرسپولیس را به مقام قهرمانی لیگ برساند.

آشتیانی در زمان مدیریت اکبر غمحوار و پس از کناره‌گیری محمد خوردبین از سوی مدیریت باشگاه به سمت سرپرستی تیم فوتبال پرسپولیس منصوب شد.

گفتنی است آشتیانی در کنار علی پروین و علی جباری، یکی از بازیکنانی است که در فوتبال ایران جایزه مرد سال و لقب سلطان را دریافت کرد.