وزیر آموزش‌وپرورش خبر داد؛

آیین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس به‌زودی تدوین و ابلاغ می شود

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش‌وپرورش در حاشیه اولین همایش ملی تبیین ویژه مدارس (بوم) و در جمع خبرنگاران از تدوین و ابلاغ آیین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
سید محمد بطحایی در حاشیه این همایش و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هدف اصلی از آموزش مهارت در آموزش‌وپرورش عمومی، انس الفت کودکان باکارهای یدی و مشاغل موجود در جامعه است تا کودکان این نگرانی را نداشته باشند که تنها امید آن‌ها در زندگی‌شان، دانشگاه است و هدف دیگری که آموزش مهارت‌ها و به‌صورت مستتر دارد، افزایش شور و اشتیاق برای یادگیری در کودکان است که این هدف می‌تواند مدرسه را به محیطی شاد و بانشاط تبدیل کند لذا امیدواریم با روش‌هایی مانند طرح ویژه مدارس بوم و ایران مهارتکه در مدارس متوسطه برگزار می‌شود، در این مسیر حرکت کنیم.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به قانون مجلس در مورد استخدام نیروهای حق‌التدریس و نهضت سوادآموزی از تدوین آیین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس خبر داد و گفت: این آیین‌نامه در مرحله هماهنگی با سازمان اداری و استخدامی است و به‌زودی ابلاغ می‌شود.

بطحایی گفت: بر اساس قانون اساسی آموزش ادبیات زبان‌های قومی و محلی را آموزش‌وپرورش در کنار تدریس سایر دروس که به زبان فارسی ارائه می‌شود، می‌تواند تدریس کند لذا آموزش‌وپرورش بر اساس تأیید رییس جمهور پیشنهادی را آماده کرده است و به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستاده است تا به‌صورت آزمایشی و تدریجی محتوایی برای آموزش زبان‌های محلی آماده و اجرایی شود تا به‌تدریج بتوانیم آموزش این زبان‌ها را شروع کنیم.

وی تصریح کرد: آموزش زبان فارسی در دوره ابتدایی خصوصاً در مناطق دوزبانه بسیار مهم است و کودکان تسلط کافی به زبان فارسی باید داشته باشند و پیش‌بینی‌شده است تا با استفاده از برنامه ویژه مدرسه که دو ساعت در هفته است، آموزش زبان‌های قومی و محلی اجرایی شود.

بطحایی با اشاره به آمادگی آموزش‌وپرورش به آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس گفت: استقبال دانش‌آموزان از زبان انگلیسی است و همه درخواست‌ها برای آموزش این زبان است و امیدواریم در آینده از آموزش سایر زبان‌ها در مدارس استقبال شود.