رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا:

آگهی‌های دروغین و جعلی شگردی برای کلاه‌برداری از افراد جویای کار می‌باشد

به گزارش نویدتهران،استخدام فوری با حقوق بالا، کار در منزل با دستمزدهایی باورنکردنی،رئیس خود باشید، به دنبال شغل جدید با مزایای خوب هستید؟ و … جملاتی هستند که احتمالاً در فضای مجازی و بخصوص شبکه‌های اجتماعی به‌صورت روزانه و مستمر با آن‌ها روبرو شده‌اید. آگهی‌هایی که بسیار جذاب به نظر رسیده و در نگاه اول نگاه هر فرد جویای کار را به خود جلب می‌کند.
در جامعه امروزی تعداد زیادی از هم‌وطنان برای انجام امورات شخصی و کاری خود به سایت‌ها، گروه‌ها و کانال‌های مختلف مراجعه می‌کنند و کمتر کسی است که با مطالب تبلیغاتی، جذاب و اغواکننده مواجه نشده باشد اما نکته‌ای که باید دراین‌بین در نظر داشته باشیم اصالت این‌گونه آگهی‌ها، پیام‌ها و تبلیغات می‌باشد. آگهی‌های استخدام ازجمله موارد جذابی هستند که طرفداران خاص خود را داشته و روزانه شاهد انتشار آگهی‌های مختلف با عناوینی جذاب در این زمینه هستیم.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به این موضوع که این روزها، برخی از مؤسسات کاریابی در جهت پیشبرد اهداف خود از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند گفت: بر کسی پوشیده نیست که انتشار این‌گونه آگهی‌ها در سایت‌ها و کانال‌های مختلف کم‌هزینه و فراگیر بوده و اکثر انتشاردهندگان آگهی‌های استخدامی سعی می‌کنند در کنار رسانه‌های کثیرالانتشار از قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی جهت انتشار بیشتر بهره برده و توجه کاربران و متقاضیان کار بیشتری را به خود جلب نمایند.

سرهنگ دوم مهدی شکیب ادامه داد: نکته بسیار مهم در این زمینه، سوءاستفاده برخی از افراد سودجو از متقاضیان و افراد جویای کار بوده که با راه‌اندازی سایت‌ها و کانال‌های جعلی سعی می‌کنند از هم‌وطنان عزیز سوءاستفاده و کلاه‌برداری نمایند.

وی افزود: این افراد با استفاده از جملات جذاب و اغواکننده هدفی جز جلب اعتماد کاربران و درنهایت سوءاستفاده از افراد جویای کار ندارند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به فعالیت غیرمجاز برخی از مؤسسات کاریابی و سایت‌های آگهی گفت: نحوه کار این سایت‌ها و مؤسسات به این شکل می‌باشد که با استفاده از پیام‌ها و مطالب اغواکننده از کاربران خود درخواست می‌کرد، ابتدا رزومه‌ای از فعالیت‌های خود را برای شرکت ارسال کنند. که پس از چند روز با برقراری تماس از طرف شرکت مبنی بر اینکه رزومه شما موردقبول شرکت واقع‌شده است خواستار واریز کردن مبلغی به‌عنوان هزینه‌های ثبت‌نام، هزینه برگزاری آزمون استخدامی و … به‌حساب شرکت می‌شوند.

سرهنگ شکیب با اشاره به دیگر شگردهای رایج در این زمینه افزود: هدایت کاربران و متقاضیان کار به صفحات جعلی فیشینگ نیز ازجمله مواردی است که در سالیان گذشته مورداستفاده قرارگرفته و قربانیان زیادی را به همراه داشته است. سایت‌های جعلی برای به سرقت بردن اطلاعات شخصی و مهم کارت‌بانکی قربانیان طراحی‌شده و به‌محض ورود اطلاعات در فیلدهای طراحی‌شده، تمامی اطلاعات برای افراد سودجو ارسال‌شده و آن‌ها می‌توانند از حساب افراد قربانی برداشت غیرمجاز داشته باشند.

وی با اشاره به ترفند برخی ادمین‌های کانال و گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی برای افزایش فالوورهای خود، از اشتغال و آگهی‌های استخدامی استفاده کرده نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از شگردهای رایج برای سوءاستفاده از هم‌وطنان گرامی، انتشار آگهی‌های دروغین و یا تاریخ گذشته در فضای مجازی باهدف جذب فالوور می‌باشد. این افراد درنهایت با تغییر اسم کانال و محتوای موجود، اقدام به تبلیغ برای فروش، جذب آگهی و درنهایت درآمد کنند.

سرهنگ شکیب در انتها با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir از کاربران عزیز درخواست کرد در صورت مواجهه با هرگونه مورد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به‌فوریت‌های سایبری با ما در میان بگذارند.