رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از طرحهای ملی وزارت کشور:

آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست

به گزارش نویدتهران،رئیس جمهور تاکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست و سه کشور اروپایی بفهمند که آژانس یک نهاد فنی است و اجازه دهند به کار فنی خود ادامه داده تا به این ترتیب توافق خوب اخیر ایران و آژانس نیز تداوم یابد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی  در مراسم بهره برداری از طرحهای ملی وزارت کشور اظهارداشت: علاقه مند بودیم با آژانس همکاری کنیم و در این دوره همکاری بسیار خوبی را هم با هم داشتیم که در گزارش های آژانس بر آنها تاکید شده است اما به بعضی ها که فکرشان برای حرکتهای درست کار نمی کند و متاسفانه از کشورهای اروپایی هم هستند نصیحت می کنم این کار را نکنند و اجازه ندهند روابط بسیار خوبی و دوستانه ایران و آژانس تخریب شود.

دکتر روحانی گفت: فعالیت های هسته ای ما مثل همیشه صددرصد صلح آمیز است و آژانس نظارت خودش را انجام می دهد و البته اگر این نظارت با دلخواه آژانس فاصله دارد، مقصر آن آمریکا و تحریمهای این کشور علیه ایران است. اگر این تحریم ها رفع شود روابط با آژانس گرمتر می شود و بازرسان آن می توانند در چارچوب قانون بازرسی های مدنظر خود را انجام دهند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه 3 سال تمام در برابر تخلف‌ها و اقدامات تروریستی دولت قبلی آمریکا، مقاومت و صبر کردیم، گفت: ملت ایران در برابر اقدامات غیرقانونی و تحریم‌های ظالمانه دولت قبلی آمریکا مقاومت و ایستادگی کرد و شما حتی در دوران کرونا هم به وظایف انسانی خود عمل نکردید و دولت قبلی آمریکا بخاطر این رفتار خود باید در تاریخ شرمنده ملت ایران باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه اگر دولت جدید آمریکا بخواهد اشتباهات دولت قبلی را جبران کند، راه را پیش روی او باز گذاشته‌ایم، گفت: بعضی دوستان می‌گفتند آمریکا ابتدا باید خسارت‌هایی را که به ملت ایران زده، جبران کند، البته آمریکا بیش از 200 میلیارد دلار به ایران خسارت زده است، اما گفتیم فعلاً مطالبه خسارت را برای مرحله بعدی می‌گذاریم، ابتدا با لغو تحریم و عمل به تعهدات حسن نیت خود را نشان دهند.

رئیس جمهور با ذکر این جمله که «بوی کباب نمی‌آید، خر داغ می‌کنند»، گفت: برخی فکر می‌کنند، می‌توانند در شرایط جدید چیزی به برجام اضافه کنند اما باید بدانند که برجام کم و زیاد نمی‌شود، یک متن ثابت است و تمام شده است، مذاکره جدیدی در قالب برجام نخواهیم داشت و برجام در همان چارچوب مورد توافق، پیش روی ماست.

دکتر روحانی تصریح کرد: آنها که می‌خواهند مسایل را از طریق دیپلماسی حل کنند باید بدانند که راه آن برداشتن تحریم است، آنچه مانع دیپلماسی است، تحریم شماست، وقت را تلف نکنید. اتلاف وقت و امروز و فردا کردن به نفع هیچ کس نخواهد بود، اگر وقت تلف شود و فرصت از دست برود، مسئول مستقیم آن آمریکا خواهد بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ایران اعلام کرده که اگر تحریم لغو شود، بلافاصله به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

دکتر روحانی در آغاز سخنان خود در آیین افتتاح طرح‌های ملی مدیریت شهری در سراسر کشور، افتتاح بیش از 10 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در حوزه مدیریت شهری را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: شهرهای بزرگ با تراکم بالای جمعیت به اقدامات و کارهای زیادی نیاز دارد. حمل و نقل روان، محیط زیست سالم و خدمات شهری مناسب می‌تواند حرکت و گام خوبی برای تأمین رفاه مردم باشد.

رئیس جمهور با اشاره به قرار داشتن در هفته نیکوکاری، گفت: هر کار خیر و ماندگاری برای رفاه و آسایش مردم انجام دهیم ارزشمند و قابل تقدیر است.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت انجام کارها به صورت اصولی و زیربنایی، گفت: طراحی و مهندسی ساخت شهر اصفهان به عنوان یک نمونه خوب از کار ماندگار که قرن‌ها از آن گذشته باید الگوی ما باشد. میدانی در اصفهان ساخته شده که بعد از صدها سال هنوز بزرگترین میدان شهرهای کشور است.

رئیس جمهور با اشاره به اظهارات نخست وزیر سابق مالزی در تمجید از شهر اصفهان، گفت: شهر پتروجایا در مالزی با اقتباس از اصفهان ساخته شده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه کار اصولی، مهندسی، دقیق و فکورانه، ماندگار خواهد بود، گفت: متأسفانه این روزها شاهد ساخت شهرهای جدید هستیم که این موارد رعایت نمی‌شود و ساختمان‌های بلند و بی‌قواره‌ای ساخته می‌شود که هدف آن فقط کسب درآمد است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سال‌های اخیر کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه خدمات شهری انجام شده. از مترو به عنوان یکی از این اقدامات بسیار مفید برای رفاه مردم نام برد و گفت: مترو در روز صلح یک نعمت است و خدای ناکرده در زمان بروز جنگ هم می‌تواند به عنوان پناهگاه امن مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر روحانی همچنین به اقدامات انجام شده در زمینه آب و فاضلاب و تأمین آب آشامیدنی سالم برای مردم اشاره کرد و گفت: در سال 93 روزهایی بود که نگران بودیم آب تهران قطع شود، اما خوشبختانه امروز کارهای بسیار بزرگی انجام شده و مردم با آرامش بیشتری می‌توانند زندگی کنند و مسئولان شهری و شورای شهر و همه دست‌اندرکاران تلاش می‌کنند که مردم زندگی بهتری داشته باشند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، گفت: باید تا آنجا که می‌توانیم شهرها را با درخت و توسعه فضای سبز زینت دهیم، این کار می‌تواند مانع از تخریب جنگل‌ها شده و نیازمندی‌ها به چوب را تأمین کند.

دکتر روحانی در پایان با بیان اینکه امروز روز خوب و بانشاطی بود که در شهرهای مختلف حرکت بسیار خوبی برای آبادانی کشور انجام گرفته است، از همه مهندسین، کارگران، شهرداری‌ها، وزارت کشور و همه مسئولین حوزه شهری برای تلاش در مسیر آبادانی کشور تشکر کرد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت مردم بسیار خوب و عزیزمان در سراسر کشورمان سلام عرض می‌کنم و تبریک می‌گویم به مناسبت ماه مبارک رجب و ماه مبارک شعبان که در پیش رو خواهیم داشت و بسیار خوشحالم که پنجاه و چهارمین افتتاح را امروز شاهدش بودیم با بیش از 10 هزار میلیارد تومان اعتبار و چیزی حدود هزار طرح و پروژه‌ای که امروز افتتاح شد در استان‌ها و شهرهای مختلف که برای ما بسیار ارزشمند بود مخصوصاً در شهرهای بزرگ نیاز به کار بسیار زیادی داریم.

تراکم جمعیت زیاد است و مردم باید به موقع به سر کار برسند، بنابراین یک حمل و نقل بسیار روانی را مردم نیاز دارند زندگی سالمی را مردم می‌خواهند، بنابراین محیط زیست سالمی باید باشد به مردم باید خدمات برسد که از آب، برق، فاضلاب، طرح‌های مختلفی که وجود دارد، همه اینها می‌تواند حرکت بسیار خوبی باشد برای رفاه مردم.

امروز روز مبارک نیکوکاری است، هر کار خیری که برای مردم انجام بدهیم، مخصوصاً کارهای خیری که باقی می‌ماند، شهر زیبا، آرام، شهری که توأم با نشاط است، جزو کارهای بسیار نیکو و برّی است که انجام می‌دهیم.

شما نگاه کنید به اصفهان، قرن‌ها گذشته است، از مهندسین و طراحانی که میدان نقش جهان اصفهان را درست کردند، چقدر زیباست، لذت‌بخش و افتخارآفرین است. و چه جور تاریخ ما را تبیین می‌کند، یک کتاب، روشنی است با اوراق بسیار زیبا.

آن روز در اصفهان میدانی درست کردند که بعد از صدها سال، هنوز بزرگترین میدان شهرهای ایران ما است. معلوم است که کار را وقتی با نظر بلند، برای قرن‌های آینده نگاه می‌کنیم. اصفهان درست است پایتخت بوده به این بزرگی نبوده که این همه میدان بخواهد و شما ترکیب کار را می‌بینید، مرکز حکومت، بازار، مدرسه، مسجد همه در کنار هم قرار گرفته است، یعنی کار علمی، مهندسی، فرهنگی، تاریخی، همه با هم انجام گرفته و شما می‌دانید که بعد از قرن‌ها، در مالزی، پتروجایا، به اصطلاح پایتخت جدید مالزی که ساخته شده است، اقتباس شده از اصفهان. سی و سه‌ پل، مسجد، مسجد شیخ لطف‌الله همه تقلید شده است و خود نخست وزیر سابق مالزی آقای ماهاتیر محمد به من گفت شهری را به زیبایی اصفهان در دنیا ندیدم.

کار بزرگ و عظیمی است. وقتی دقیق انجام می‌شود، کار درست و مهندسین فکور، حکیم، دقیق، شما ببینید الان محله‌ای درست می‌کنیم همان، آغاز محله نمی‌شود تحمل کرد و نگاه کرد. شما باید سرت پایین باشد، یک به بالا نگاه کنید سرت گیج می‌خورد. اینقدر ساختمان‌های بی‌قواره، بلند و بی‌حساب و کتاب برای پول درآوردن چی داریم بوجود می‌آوریم و آنها چه کار کردند آنها درس به ما می‌دهند که چه جور شهرهایمان را بسازیم، زیبا بسازیم، در یک چارچوب درست، متوازن درست کنیم اما در عین حال در این سال‌های اخیر، کارهای بسیار زیادی انجام گرفته است. مترو یکی از آنهاست، مترو درست است که قبل از انقلاب به فکرش بودند، طراحی متروی تهران برای قبل از انقلاب است و بعد از انقلاب عده‌ای مخالف بودند که مترو در تهران درست شود. داستان عجیب و غریبی دارد. نمی‌خواهم در مورد آن صحبت کنم.

در مجلس اول یکی از بحث‌هایی که هیچ وقت به ثمر نرسیدیم این بود که مترو در تهران درست شود یا درست نشود. اما در مجلس دوم این کار شروع و آغاز شد.

خدا رحمت کند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ایشان مسر بود من هم به عنوان نماینده تهران با عده‌ای از نمایندگان مسئول کار متروی تهران شدیم که دنبال کنیم تا به ثمر و به نتیجه برسد.

امروز مترو یک نعمت برای مردم است. در روز صلح نعمت است. خدای ناکرده اگر روز جنگی هم پیش بیاید باز هم یک پناهگاه طبیعی بسیار خوبی است که برای مردم در سایر خدمات در کنار سایر خدمات درست شده است. بنابراین کارهای زیادی امروز می‌بینیم در بحث فاضلاب یک حرکت بسیار خوبی شروع شده است. در بحث آب، روزهایی بود در سال 93 می‌ترسیدیم بخشی از آب تهران قطع شود، واقعاً کمبود آب بود که سد ماملو و آبی که از آن سد می‌خواهد بیاید در آن سال نهایی کردیم با یک سرعتی که آب به شرق تهران برسد.

امروز بحمدالله، شرایط، شرایط آرام‌تری است و مردم با آرامش بیشتری می‌توانند زندگی کنند. نه اینکه نقص و ایراد نباشد اما در عین حال هر روز افتتاحی در تهران و شهرهای بزرگ انجام می‌گیرد به این معناست که همه مسئولین شهری، وزارت کشور، شورای شهر، شهرداران همه تلاش و فعالیت می‌کنند برای اینکه مردم زندگی بهتری داشته باشند. فردا روز درختکاری و هفته منابع طبیعی است و هر چه بتوانیم شهرهایمان را به درخت زینت ببخشیم، هم تنفس مردم آسان‌تر می‌شود و هم شهر زیباتر می‌شود و هم می‌تواند اساساً زراعت درخت در اطراف شهرها به عنوان کاری باشد که هم ما را از جنگل‌ها بی‌نیاز کند و جنگل‌ها از بین نرود و تخریب نشود و هم درآمد خوبی دارد برای نیازمندهای صنعتی ما که ما نیاز به چوب داریم.

الحمدالله این حرکت‌ها انجام می‌گیرد. امروز، روز بسیار خوب و بانشاطی برای ما بود که در شهرهای مختلف حرکت آبادانی بسیار خوبی َآن هم در ماه اسفند که نزدیک فروردین هستیم الحمدالله به خوبی انجام گرفته است.

تشکر و سپاسگزاری می‌کنم از همه دست‌اندرکاران، مهندسین، کارگران، شهرداری‌ها، شوراهای شهر، وزارت کشور و همه مسئولین در سراسر کشور برای آبادانی کشور.

2 نکته را اینجا در پایان بحث امروزم می‌خواهم اشاره کنم نکته اول اینکه ما از اول علاقمند بودیم با آژانس بین‌المللی اتمی کار و همکاری کنیم و آژانس به خوبی می‌داند که با آژانس همکاری بسیار خوبی را در این مدت انجام دادیم گزارشات آژانس همین را می‌گوید.

یک عده‌ای که به نظر من فکرشان درست کار نمی‌کند برای حرکت درست. متأسفانه از کشورهای اروپایی هم هستند که ادعای دوستی با ما می‌کنند و دنبال طرحی برای امروز و فردا هستند که آنها را نصیحت می‌کنم که این کار را نکنند و به آژانس نصیحت می‌کنم که روابط بسیار خوب و دوستانه‌ای که با هم داریم نگذارند تخریب شود و حرف اصلی من این است که آژانس جای کار سیاسی نیست.

3 کشور اروپایی بفهمند آژانس جای بازی سیاسی نیست. بازی سیاسی را کنار بگذارید. َآژانس جای فنی است و بگذارید کار فنی خود را با آژانس انجام دهیم. یک قرارداد و یک توافق بسیار خوبی با آژانس رسیدیم در هفته‌های اخیر. بعد از قانونی که مجلس وضع کرده بود. بگذارید آن توافق ادامه پیدا کند و مسیر ادامه پیدا کند.

مثل همیشه فعالیت‌های هسته‌ای ما صد در صد صلح‌آمیز است می‌خواهیم آژانس به راحتی نظارت خودش را انجام دهد.

آژانس اگر می‌بیند هنوز با دلخواه خودش فاصله دارد، این اشکالش برای آمریکاست. آنها تحریم را بردارند بلافاصله روابط ما، روابط گرم‌تری خواهد بود و بازرسان آژانس هم به خوبی و بدون هیچ مشکلی می‌توانند هر نظارتی در چارچوب قانون باید انجام دهند، به خوبی انجام دهند. این نکته اول من.

نکته دوم من خطاب من با آمریکایی‌هاست. ما 3 سال تمام مقاومت و صبر کردیم در برابر تخلف دولت قبلی آمریکا. در برابر اقدامات تروریستی دولت قبلی آمریکا. ملت ما مقاومت و ایستادگی کرد و شما حتی در دوران کرونا هم به آن وظایف انسانی خودتان عمل نکردید.

دولت قبلی آمریکا در تاریخ باید شرمند ملت‌ها و بویژه ملت بزرگ ایران باشد بخاطر ظلم و تعدی که به این مردم خوب و متمدن در طول 3 سال انجام داد.

دولت جدید آمده اگر بخواهد جبران کند راه پیش روی او باز گذاشتیم. بعضی از دوستان می‌گفتند آمریکا اول باید بیاید خسارت را به ما بدهد تا با او حرف بزنیم و به برجام بیاید. البته آمریکا خسارت به ما زده بیش از 200 میلیارد خسارت مستقیم یدر این 3 سال زده است.

با دوستان گفتیم که فعلاً این را برای مراحل بعد بگذاریم. در مرحله اول اگر آمریکا مایل است تحریم‌ها را بردارد و به برجام بیاید، بیاید.

ممکن است خیلی حرف‌ها داشته باشیم و حرف‌هایمان را بزنیم بعضی‌ها فکر نکنند، یعنی گفت بوی کباب نمی‌آید، خر داغ می‌کنند. بعضی‌ها فکر نکنند که در این شرایط جدید فرصتی پیش آمده که بخواهند چیزی را بر برجام اضافه کنند، یک هوس‌هایی که از قدیم داشتند. همه اینها را کنار بگذارند.

برجام، برجام است برجام کم و زیاد نمی‌شود. یک متن واحد و یک توافقی است که تمام شده است. این چیز جدید نیست، چیزی نیست که بخواهیم مذاکره‌ای راجع به برجام نخواهیم داشت.

بنابراین برجام در همان چارچوب و قواره‌ای که توافق کردیم امروز پیش روی ما است.

امیدوارم آنهایی که می‌خواهند مسایل بین‌المللی از طریق دیپلماسی حل شود لااقل در ادعا می‌گویند از طریق دیپلماسی می‌خواهیم حل کنیم راهش این است که تحریم را بردارید آنی که مانع دیپلماسی است، تحریم شما است تحریم را بردارید کار دیپلماسی و مذاکرات آغاز شود پیش برویم لطفاً وقت تلف نکنید.

به صراحت بگویم اتلاف وقت و امروز و فردا کردن به نفع هیچ‌کس نخواهد بود و اگر وقتی تلف شود و کاری به تأخیر بیفتد مسئول مستقیم‌اش آمریکا خواهد بود و نه ایران.

ایران اعلام آمادگی کرده و گفته هر وقت تحریم‌ها برداشته شود، به تمام تعهدات بدون استثنا عمل خواهیم کرد. امیدواریم در روزها و هفته‌های آینده شرایط بهتری را پیش روی ملت ایران ببینیم و شاهد باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته