کریمی قدوسی:

آنتونیو گوترس از بان کی مون عبرت بگیرد

%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%85%db%8c-%d9%82%d8%af%d9%88%d8%b3%db%8cعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دبیر کل سازمان ملل با اختیار نسبی می تواند اقدامات تاثیرگذار داشته باشد عنوان کرد: گوترس با اختیارهای نسبی که دارد می تواند در شرایط اضطراری عدالت را به خوبی پیاده کند.
جواد کریمی قدوسی در واکنش به تغییر دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: دبیر کل سازمان مللی براساس منشور و رای نمایندگان عضو سازمان ملل، از اختیاراتی برخوردار است که می تواند با استفاده از آن عدالت را اجرا کند.

به گزارش نویدتهران وبه نقل از خانه ملت،نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: دبیر کل می تواند از اختیارات خود در مواقع مناسب و در شرایط اضطرار استفاده کند تا به تثبیت صلح در جهان منجر شود یا به جنگ ها پایان دهد و عدالت را در سراسر جهان اجرایی کند.

وی به شرط استفاده دبیرکل سازمان ملل از اختیاراتش اشاره کرد و گفت: شرط استفاده از اختیارات این است که دبیر کل تحت لابی های قدرت و ثروت دنیا نباشد، دقیقا یعنی تحت لابی قدرت انگلیس و آمریکا و لابی ثروت سعودی ها نباشد.

کریمی قدوسی با اشاره به عملکرد سازمان ملل در گذشته عنوان کرد: در برخی موارد دبیرکل های سازمان ملل به خوبی از اختیارات خود استفاده کردند و نامشان به نیکی در نظام بین المللی برده می شود اما برخی دیگر مانند بان کی مون که اعتراف کرد به دلیل نیاز مالی که به سعودی ها دارد بر حق کوکان یمن پا گذاشت برای همیشه به بدنامی از او یاد خواهد شد.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه اختیارات دبیر کل سازمان ملل نسبی است نه مطلق افزود: باید از عملکرد افرادی مانند بان کی مون عبرت گرفت چرا که در تاریخ از او به عنوان دبیر کل بد نام یاد می شود و هرگز این بد نامی پاک نخواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گوترس دبیرکل جدید سازمان ملل در ابتدای امر مواضع خوبی گرفت و باید دید که چه اندازه در عمل نیز توانمند است. اما باید بداند اگر مانند بان کی مون عمل کند راه سقوط را در پیش خواهد گرفت و به جمع بد نام های نظام بین الملل می پیوندد.