دکتر روحانی در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و بین المللی:

آمریکا با خروج از برجام خطا و اشتباه بزرگی مرتکب شد

به گزارش نویدتهران،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور عصر دوشنبه در نشستی با خبرنگاران رسانه های ‏همگانی داخلی و بین المللی، ضمن طرح مهمترین مسایل کشور، مواضع جمهوری اسلامی ایران را ‏درباره مسایل منطقه ای وبین المللی تشریح و تبیین کرد.

رئیس جمهوری در ابتدای این نشست از مردم همیشه در صحنه ایران عزیز اسلامی به مناسبت حضور بسیار باشکوه‌ تر و پررنگ تر از سالهای گذشته در مراسم عظیم اربعین ابی عبدالله الحسین(ع)،  از دستگاهها و ارگان ها برای خدمت رسانی و همچنین از دولت و ملت عراق بخاطر میهمان‌نوازی و پذیرایی از زائران، تشکر و قدردانی کرد.

دکتر روحانی با مرور توطئه های دشمنان علیه ایران اسلامی و مقاومت و ایستادگی ملت تصریح کرد: در مقطعی در محضر اصحاب رسانه هستم که یک شرایط بسیار سخت و تاریخی اقتصادی ، سیاسی و امنیتی را پشت سر گذاشتیم.

رئیس جمهور افزود: دولت تدبیر و امید در ۵۵ ماه اول یعنی از آغاز دولت یازدهم در خرداد ۹۲، تا دی ۹۶ مسیری را طی کرد که همه شاخص‌های سیاسی، امنیتی، منطقه‌ای و بویژه اقتصادی مسیر صحیح و درست و مثبت خود را طی کرد اما از دیماه ۹۶ وارد شرایط جدیدی شدیم و کبریت این شرایط ابتدا در داخل و سپس از خارج زده شد به گونه ای که با شرایط بسیار سخت و مشکل ، سال ۹۷ را آغاز کردیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در سال ۹۷ داخلی و خارجی حکایت از آن داشت که سال بسیار سختی داریم و سال بسیار سختی‌تری در سال ۹۸ پیش رو خواهیم داشت” ، گفت: حتی برخی از تحلیلگران اقتصادی  در برخی رسانه‌ها ، بحث تورم ۳ رقمی را برای ایران مطرح کردند اما خوشبختانه در این ۱۸ ماه ملت بزرگ ایران، دولت و سایرارکان نظام توانستند از این توفان عبور کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز به طور قاطعانه می‌توانیم اعلام کنیم که توطئه‌های آمریکا، استکبار جهانی، صهیونیسم و ارتجاع منطقه، برای زدن آسیب جدی به نظام پایان یافته است و همه آنها اعتراف می‌کنند که با هوشمندی، صبر، مقاومت و ایستادگی از این شرایط بحرانی یا شبه بحرانی، عبور کرده‌ایم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه از اردیبهشت سال ۹۸ شاخص‌های اقتصادی کشور مسیر و حرکت درستی را طی می‌کند،  اظهارداشت: تورم نقطه به نقطه از ۵۲ درصد، به ۳۴ درصد رسیده است و طی این چند ماه تورم نقطه به نقطه ما به سرعت کاهش پیدا کرده و پیش‌بینی‌های ما این است تا پایان سال روند کاهشی خود را ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور افزود: البته در تورم ۱۲ ماهه حرکت یک مقداری کندتر آغاز شده ولی در عین حال تورم ۱۲ ماهه هم با تأخیری از تورم نقطه به نقطه تبعیت خواهد کرد.

دکتر روحانی  به رشد اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهارداشت: رشد اقتصادی کشور که در سال گذشته منفی بود، پیش‌بینی‌های ما این است که در ۶ ماهه اول امسال که هنوز آمار نهایی آن اعلام نشده ، رشد مثبت خواهد داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه اشتغال در تابستان امسال، رکورد بسیار خوبی را به نمایش گذاشت  به گونه ای که در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال ۸۴۳ هزار اشتغال خالص داریم، گفت: بیکاری ما از بالای ۱۲ درصد، ۱۲٫۳ به ۱۰٫۵ درصد کاهش پیدا کرده یعنی ۱٫۸ منفی شده و این به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است.

دکتر روحانی شرایط  صادرات و واردات  را مناسب دانست و گفت: صادرات ما مناسب‌تر از سال گذشته ، رشد بیشتری دارد و هم تراز ما گر چه در ۶ ماهه مثبت نیست اما نسبت به پارسال تراز تجاری ما بسیار بهتر شده است. در ۶ ماهه پارسال ۱٫۵ میلیارد تراز منفی داشتیم و امسال کمتر از ۳۰۰ میلیون دلار است و بنابراین شرایط صادرات و واردات ما هم در مسیر درستی قرار گرفته است.

 رئیس جمهور با بیان اینکه نرخ ارز که شاخص حائز اهمیتی است، از پارسال نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته و به سمت تعادل حرکت کرده است، گفت: طبق آمار بانک مرکزی مهرماه سال جاری نسبت به مهرماه سال قبل حدود ۴۰ درصد به ارزش پول ملی افزوده شده است.

دکتر روحانی با تاکید براینکه همه آمارها و ارقام ها و شاخص‌های اقتصادی نشانگر حرکت در مسیر آرامش اقتصادی هستیم، افزود: دولت انتظارات بیشتری برای تغییر در برخی از ساختارها داشت تا بتواند بیشتر به مردم در رفع مشکلات کمک کند و برخی از توقعات ما انجام شد و برخی انجام نشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه از لحاظ سیاسی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران شرایط بسیار قوی‌تر و مستحکم‌تری دارد، تاکید کرد:  در سازمان ملل برای ما کاملاً روشن بود که همه کشورهای بزرگ دنیا اذعان دارند که ایران ۹۸ از ایران ۹۷ قوی‌تر است و همه ایستادگی ملت بزرگ ایران را تحسین می‌کردند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ۱۸ ماه بسیار سختی بر مردم  گذشت،  مردم شرایط اقتصادی خوبی نداشتند و فشارها بر مردم بویژه بخشی که دارای حقوق و درآمد ثابت هستند زیاد بود، خاطرنشان کرد: با همه وجودمان در دولت مشکلات مردم را احساس می‌کردیم اما این را نیز از ما بپذیرید که این کار عظیم دولت در طول این ۱۸ ماه بود که توانست شاخص‌ها را علیرغم فشار بیشتر تحریم های اقتصادی برگرداند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این کار آسانی نبود و  از تمام دست‌اندرکاران، وزرا، مسئولین اقتصادی، بانک مرکزی، همه بانک‌های کشور و از همه مدیران در سطح کشور که به ما یاری رساندند و کمک کردند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم که در این جنگ بزرگ روانی، اقتصادی و سیاسی نترسیدند، نهراسیدند، ایستادند، مقاومت کردند و پشت بحران را شکستند.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز می‌توانیم به خوبی به این نکته تکیه کنیم که از لحاظ اقتصادی و سیاسی شکست نخوردیم و علیرغم مشکلات، راه آینده خودمان را بهتر از گذشته ادامه خواهیم داد، افزود: تمام تلاش دولت این است که در ۲ سال باقیمانده پیش رو،  پایان دولت را به دوران آرامش و ثبات مردم در زمینه زندگی و اقتصادی برگرداند و از خداوند یاری می‌خواهیم و از مردم تقاضای کمک و استعانت می‌کنیم تا در این راه پیروز و موفق باشیم.

رئیس جمهور افزد: از اینکه از نوبت حضور در جمع خبرنگاران عزیز با فاصله بیشتری طبق معمول رسیدیم، امیدوارم بتوانیم قضای آن را در آینده انجام دهیم و  با حضور بیشتر و پاسخ به سوالات بیشتر ،جبران کنیم.

 دکتر روحانی با اشاره به اینکه همیشه برای اینگونه جلسات اهمیت قایلم و  در طول ۷ ماهه گذشته معمولاً در روزهای چهارشنبه در دولت مسایل مهم را مطرح می‌کنم، ادامه داد: صدا و سیما نیز در بعضی از هفته‌ها ما را یاری می‌کند و بعضی از هفته‌ها هم ممکن است از نوع صحبت‌های ما خوشحال نباشد و یاری نکند. به هر حال باید بسازیم و این صدا و سیما است و باید به گونه ای ما  با هم بسازیم و از  این ۲ سال به حول و قوه الهی عبور کنیم.

خبرنگار شبکه خبر پرسید: سه کشور اروپایی در موضوع خروج آمریکا از برجام و همچنین عمل نکردن به تعهدات‌شان در عمل نشان دادند که از آمریکا تبعیت می‌کنند و نمی‌ توان به عنوان شریک سیاسی و تجاری روی آنها حساب کرد و با توجه به این واقعیت، چشم‌انداز رابطه ایران با فرانسه، انگلیس و آلمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در توافق هسته‌ای، آمریکا به دلیل فشارهای افراطیون داخلی، رژیم صهیونیستی و عربستان از برجام خارج شد، تاکید کرد: رژیم اشغالگر و عربستان هر دو اعتراف کردند که در موضوع خروج آمریکا از برجام همه تلاش‌شان را به کار گرفتند و‌ آمریکا خطا و اشتباه بزرگی مرتکب شد.

دکتر روحانی تصریح کرد:  جمهوری اسلامی ایران کار هوشمندانه و عاقلانه‌ای انجام داد چراکه توقع آنها این بود ما بلافاصله از برجام خارج شویم تا در ادامه در شورای امنیت، یک تحریم بین‌المللی علیه ایران وضع کنند و آمریکا این بار تخلف خودش را تحمل نکند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اجازه ندادیم آمریکا این بار را بر دوش دیگران یا  ایران بگذارد و همچنان این بار بر دوش آمریکا است، گفت:‌ امروز به جز دو، سه کشور کوچک، هیچ دولت و کشوری نیست که این  اقدام آمریکا را تأیید کند و بپذیرد و همه به نوعی این را محکوم می‌کنند و غیرقابل قبول می‌دانند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بنا شد  ۵ کشور باقیمانده یعنی ۱+۴ ،خروج آمریکا را از این توافق، به نحوی جبران کنند، گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با روسیه و چین، خوب است و آنها در حد خودشان تلاش‌های زیادی کردند، اما متأسفانه ۳ کشور اروپایی که تعبیر شما را نمی‌توانم قبول کنم که از آمریکا پیروی کردند، اما در عین حال پای تعهد خودشان نایستادند و به آنچه که لازم بود عمل کنند، عمل نکردند و قول‌هایی که دادند را نتوانستند عملی کنند.

دکتر روحانی با تاکید براینکه اقدامات جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اتکاء بر ملت بزرگ ایران و در قدم بعد در مسیر کاهش تعهدات برجامی بوده است، ادامه داد: از اردیبهشت  سال ۹۸،  کاهش تعهدات را آغاز کردیم و هر ۲ ماه کاهش تعهدات را اعلام کردیم و  مرحله اول  کاهش تعهدات، در زمینه غنی‌سازی بود  که از مرز ۳۰۰ کیلو عبور می‌کنیم و عبور کردیم.

دکتر روحانی افزود:  در زمینه مسأله آب سنگین برنامه‌ای که اعلام کردیم و در مذاکرات با اروپا نیز به توافق نرسیدیم و در نهایت مرحله دوم کاهش تعهدات را آغاز کردیم که  حد غنی سازی بود و از ۳٫۶ عبور کردیم و الان غنی‌سازی حدود ۴٫۵ است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در گام سوم اعلام کردیم که در زمینه تحقیق و توسعه زمان‌بندی‌های برجامی را مراعات نخواهیم کرد، افزود:  امروز آی‌آر۶  در حال فعالیت است و تزریق یواف۶ انجام می شود و آی آر۴ و آی آر۲ نیز کار می‌کند و به زودی آی‌آر۹ هم شروع به فعالیت می‌کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه آی‌آر ۷، همزمان با آی‌آر ۹ و  البته آی‌آر۸  کار می‌کند و  گام سوم تحول بسیار بزرگی بود که ایران آغاز کرده است، تاکید کرد: اگر آنها به تعهدات‌شان در این فرصت برگردند، می‌توانیم به تعهدات کامل‌ برگردیم و اگر آنها همین مسیر را ادامه دهند گام‌های بعدی را در این زمینه برخواهیم داشت.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه ها و راهکارهای دولت برای جراحی بزرگ اقتصادی و تدوین بودجه سال ۹۹ با هدف کاستن از اتکا به درآمدهای نفتی، اظهارداشت: در این زمینه مسأله بودجه سال ۹۸ هم مهم است که از این چندماهه چگونه عبور کنیم. البته همه شاخص‌ها تا امروز مثبت است اما درباره بودجه، مشکلات و گرفتاری‌هایی وجود دارد که باید ارقام و منابع بودجه را تأمین کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه امسال وضعیت بهتری در بخش عمرانی داریم، خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی پرداخت شده و این روند ادامه پیدا می‌کند و طبق وعده‌ای که دادیم، خوشبختانه تا امروز هم حقوق و هم یارانه‌ها و هم پول اوراقی که منتشر کردیم را درست و سر وقت دادیم و اینها برای آسایش و اعتماد مردم بسیار مهم است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه بودجه جاری کشور باید از درآمد نفتی جدا شود ، گفت: جدا کردن این دو قلو ، نیازمند جراحی دقیقی است به نحوی که هر دو زنده بمانند و جراحی به خوبی پیش برود. این کار در حال انجام است البته آغاز سختی است بالاخره کشوری که روی بودجه نفت تکیه داشته و بخواهد یک دفعه  تکیه‌اش را از درآمد نفت برداشته و بر مبنای مالیات، اوراق ویا فروش سهام اقدام کند ، کار سختی پیش رو دارد ولی مصمم هستیم که این اصلاح را انجام دهیم .

دکتر روحانی تصریح کرد : در این راستا اولاً باید در خصوصی‌سازی و واگذاری سهام، حرکت سریع‌تری البته با دقت و حساب‌شده داشته باشیم. در زمینه مالیات هم باید پایه مالیاتی گسترش پیدا کند و هم معافیت‌های مالیاتی کم شود و این برای دولت بسیار مهم است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: دولت برای صادرات و تولید اهمیت بسیار زیادی قایل است. اگر صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کند، هم درآمد ارزی و هم درآمد ریالی تحت تأثیر آن خواهد بود لذا همه برنامه‌ریزی‌ها بر این مبناست که بودجه سال ۹۹ ، بر درآمد نفت تکیه نداشته باشد. در این زمینه هم دولت و هم ستاد اقتصادی دولت اقداماتی را انجام می‌دهد و شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه نیز این موضوع را در دستور کار گذاشته است.

دکتر روحانی افزود:  تصمیاتی در این زمینه گرفته شده است و تصمیمات دیگر را هم در این زمینه اتخاذ خواهیم کرد و تلاش می کنیم تا زمان تقدیم بودجه به مجلس در آذرماه ،این تلاش‌ها را به نتیجه رسانده و در بودجه ۹۹ منعکس شود.

خبرنگار شبکه الجزیره عربی از رئیس جمهور ایران درخصوص تلاش های نخست وزیر پاکستان برای میانجیگری بین ایران و عربستان در سفر روز گذشته به تهران  پرسید و همچنین با اشاره به سفر برخی از مقام های اماراتی به ایران، گفت روابط ایران و امارات به کجا رسیده است ؟

رئیس جمهور در پاسخ گفت: یکی از اهداف عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفر به تهران این بود که در زمینه منطقه و مسایل منطقه با هم گفتگو کنیم و با توجه به اینکه روز سه شنبه عازم عربستان است و می‌خواست نکات مورد نظر ما را بشنود.

دکتر روحانی افزود: خوشبختانه آقای عمران خان خدمت مقام معظم رهبری هم رسیدند، ایشان هم نکاتی که مربوط به کل نظام بود مطرح کردند و سوالی که ایشان داشتند را  پاسخ دادند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه که برای ما مطرح است و خود آقای عمران خان به نظر برای حل مسایل منطقه‌ای و منجمله ایران و عربستان و موضوع یمن دنبال آن بود، موضوع با اهمیتی است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه اگر در موضوع یمن به یک آتش‌بس و در نهایت به پایان جنگ منتهی شود، یکی از گره‌های منطقه‌ و از جمله در روابط ایران و عربستان باز می‌شود، اظهار داشت: هیچ وقت نخواستیم با همسایگان‌مان روابط بدی داشته باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه همیشه دنبال یک روابط خوب با همسایگان بوده ایم، خاطرنشان کرد: طرح بسیار مهمی را به نام «ائتلاف امید یا طرح امید و طرح صلح هرمز» در سازمان ملل ارائه کردیم.

دکتر روحانی با اعلام این خبر که “طرح صلح هرمز” امروز برای ۸ کشور منطقه ارسال شده است،گفت: با سازمان ملل در این زمینه در حال گفتگو هستیم و امیدواریم این طرح بتواند برخی از مشکلات و مسایل منطقه را با چارچوبی که ایران مطرح می‌کند، حل کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مسایل منطقه باید توسط خود کشورهای منطقه حل شود، اظهار داشت: برخی‌ها معتقدند دیگران باید اینجا بیایند و مشکلات ما را حل بکنند که امیدواریم سخن ما دارای گوش شنوای کامل در منطقه باشد و ما به نتیجه برسیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه غیر از پاکستان، کشورهای دیگری از جمله عراق هم در این زمینه تلاش می‌کردند و می‌کنند، تصریح کرد: برای اینکه از طریق گفتگو مسایل و مشکلات منطقه را با کشورهای منطقه از جمله عربستان حل و فصل کنیم، مشکلی نداریم.

رئیس جمهور یادآور شد: آنچه در دریای سرخ واقع شد و یک کشتی ما هدف قرار گرفت مشکلاتی را بوجود آورده که امیدوارم تحقیقات ما به زودی به نتیجه نهایی برسد، آنچه مسلم است، یک رژیمی این کار را با کمک برخی از کشورها انجام داده، حالا چگونه بوده و کی بوده، درحال نهایی کردن بررسی ها هستیم.

دکتر روحانی در پاسخ به بخش دوم سوال خبرنگار الجزیره درمورد روابط ایران و امارات، گفت: بله ارتباطاتی بین ایران و امارات در ماه‌های اخیر وجود دارد. برخی از مقامات اماراتی به ایران آمدند و برخی از مقامات ایران به آنجا رفتند. روابط تهران و امارات در ماه‌های اخیر بهتر از گذشته است و روند به سمت و سوی بهبود روابط است.

 خبرنگار روزنامه ایران پرسید:  اشاره کردید دیماه ۹۶ دولت با هجمه داخلی مواجه شد و  در بهار با یک فشار خارجی تکمیل شد که باوجود آنچه تا پاییز ۹۸ بر دولت گذشت، مردم از همه کارهای دولت یا آگاه نیستند و یا بخشی از آن را می‌دانند و امروز مردم و هواداران شما می‌پرسند که آقای روحانی تغییر کرده یا آقای روحانی به رأی ملت پشت پا زده و یا رأی‌شان را فراموش کرده و  نتوانسته مطالباتشان را برآورده کند. سوال مشخص ما این است که آیا شما تغییر کردید، رأی مردم را فراموش کردید و اگر نتوانستید به همه وعده‌های خودتان جامه عمل بپوشانید این تحت چه شرایطی بوده چه عواملی بوده که نتوانستید؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در انتخابات به مردم وعده‌هایی داده شد و مردم هم خواسته‌هایی داشتند و مطرح کردند و  آنچه به مردم وعده دادیم در قالب برنامه‌ای بود که به  مردم ارایه کردیم و شرایط انتخابات در یک شرایط عادی برگزار شد، تاکید کرد: در منطقه یک آرامش نسبی برقرار بود و داعش‌ شکست‌های سهمگین متحمل شد و  برجام باعث شده بود که شرایط اقتصادی بسیار خوبی در ایران پیش روی ما باشد اما بعد از اجرایی شدن برجام، در سال بعد بالاترین رشد اقتصادی را در دنیا داشتیم و این نشان داد که شرایط ما یک شرایط عادی است.

دکتر روحانی با بیان اینکه  آنچه به مردم وعده دادم که کوشش خواهم کرد از طرف ایران،  برجام صدمه نبیند، گفت: طرح اول آمریکایی‌ها این بود که ایران برای شکستن برجام پیش قدم شود و آنچه به مردم وعده دادم این بود که ما شرایط اقتصادی را با کمک مردم پیش می‌بریم، اما با یک شرایط جدیدی مواجه شدیم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه پیش‌بینی ۹۶ را نمی‌کردم که یک عده افراد کم‌ خِرد یک حادثه بزرگ را در کشور بوجود بیاورند و بعد ضدانقلاب موج‌سواری کند و بعد از آن اشتباه، چراغ سبز به ترامپ نشان داده شود تا از برجام خارج شود و تحریم‌ها را داشته باشیم، تاکید کرد: شدیدترین تحریم‌ها در سال ۹۷ و ۹۸ علیه ایران اعمال شد که فکر نمی‌کنم که در ایران در هیچ زمانی نه در زمان جنگ و نه در تحریم سال‌های گذشته، سابقه داشته باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه سخت‌ترین تحریم علیه ایران وضع شد و باید کار و تلاش دولت را با شرایط موجود منطبق کنیم، تصریح کرد: در این شرایط به نظر من دولت و ملت در کنار همدیگر کار عظیم و بزرگی را انجام دادند که پیش‌بینی نمی‌کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه  حوادث طبیعی زلزله کرمانشاه و سیل عظیم فروردین ۹۸ را پیش‌بینی نمی‌کردیم و مشکلاتی را برای مردم و دولت ایجاد کرد، تاکید کرد:‌ فکر نمی‌کردیم در منطقه عده‌ای تا این حد دنبال شرارت باشند و  همه اینها دست به دست هم دادند اما در عین حال کاری که امروز دولت  بعد از ۱۸ ماه می‌تواند ارایه کند در محضر ملت ایران، کاملاً نشان می‌دهد که دولت  خسته، ناتوان و ناکارآمد نیست و دولت برنامه‌ریز بوده و دولت قادر است از سخت‌ترین بحران‌های اقتصادی در زمان کوتاه خارج شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: در سال ۹۶  ظرف ۵ روز از بحران اجتماعی خارج شدیم و قبلا بحرانی داشتیم که ۷ الی ۸ ماه طول کشید ولی در ظرف ۵ روز از این بحران خارج شدیم که این کارآمدی و توانمندی دولت است و در زمینه اقتصادی از آن حالت شبه بحران امروز خارج شدیم اما مردم هنوز مشکلات دارند.

رئیس جمهور با تاکید براینکه در سفر به سازمان ملل، دو  پیام رسا به جهان دادیم، ادامه داد: یک پیام رسا این بود که ایران دنبال صلح در منطقه است و  به دنبال ناامنی، آشوب و جنگ نیست و این پیام پذیرفته شد . پیام دیگر این بود که به دنیا اعلام کردیم ما از مذاکره نمی‌ترسیم و این را همه شنیدند که ما آماده‌ایم.

دکتر روحانی با بیان اینکه حتی آماده‌ بودیم در نیویورک اجلاس ۱+۵ در سطح سران تشکیل شود به شرط اینکه اطمینان پیدا کنیم که اجلاس ۱+۵ است، نه جلسه انتخاباتی برای آقای ترامپ، تصریح کرد: اگر مطمئن می‌شدیم این جلسه را می‌گذاشتیم. به سران کشورهای اروپایی به صراحت گفتم باید اطمینان پیدا کنم که منافع ملت ایران در یک جمع، اجلاس و جلسه‌ای تأمین می‌شود و بار فشار از روی دوش مردم برداشته می‌شود، اما من باید شخصاً قربانی شوم با افتخار این قربانی را می‌پذیرم و قبول می‌کنم.

 رئیس جمهور تاکید کرد: هر زمانی که بدانم ملاقاتی و جلسه‌ای مشکل ملت ایران را حل می‌کند و  منافع ملت ایران را تأمین می‌کند، در آینده هم این کار را خواهم کرد و آماده‌ هستم برای فداکاری و ایستادگی و افتخار می‌کنم که برای منافع ملی‌ و  ملتم، قربانی شوم که البته در این راه قربانی شدن برای هر کسی افتخار است و ‌برای من هم افتخار خواهد بود.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی در رابطه با  حقوق‌های نجومی و موضوع شفافیت اظهارداشت: در موضوع، حقوق‌های نجومی ، البته حقوق‌های غیرعادلانه درست بود و حقوق‌های نجومی یک شعار نادرستی بود چرا که کل پولی که در این رابطه می‌گفتند حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بیشتر نبود که همه آن از افراد گرفته شد. دکتر روحانی گفت: آغازگر بحث حقوق غیرعادلانه دولت بود تا همه مردم آنرا بدانند، در دولت این بحث را مطرح و آیین نامه آنرا در دولت تصویب کردیم بعد از اینکه در دولت اقدام کردیم، بعضی‌ها تبلیغات راه انداخته و مسایلی مطرح شد.

 رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت مسأله شفافیت اظهارداشت: دولت ۳ لایحه را در دستور کاردارد و لایحه شفافیت را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که لایحه بسیار مهمی است. این دیگر بحث حقوق نیست همه چیز طبق این لایحه باید شفاف شود هر کس برای مردم تصمیم می‌گیرد در هر کجا، نه تنها در مجلس، در دولت، در هر شورایی، در هر جمعی اگر برای ملت تصمیم‌گیری می‌شود، باید معلوم شود که چه تصمیمی گرفته می شود و چه کسانی چه رأی و نظری دادند و باید این موضوع در سامانه‌ها در اختیار مردم قرار گیرد.

دکتر روحانی اضافه کرد: لایحه مبارزه با مفاسد و سالم‌سازی نظام اداری هم در دستور کار دولت است برخی از مواد آن تصویب شده و ان شاء الله به زودی تمام شده و تقدیم مجلس می‌کنیم. امیدواریم مجلس ۲ لایحه شفافیت و مبارزه با مفاسد اقتصادی که تقدیم شده، سریع‌تر رسیدگی کند و البته این لایحه دوم را تقدیم نکردیم و کارهایش در دولت در حال  انجام است و لایحه سومی که در دستور کار خواهیم داشت لایحه تعارض منافع است.

رییس جمهور مبارزه با فساد را کاری بسیار ضروری و لازم دانست و تصریح کرد: اعتقاد مان این است که مبارزه با فساد به صورت موردی، هیجانی، تبلیغاتی، ما را به هدف نمی‌رساند. باید با فساد به صورتی جامع، ریشه‌ای و اصولی مبارزه کنیم و باید ریشه فساد را از بین ببریم. یک فاسد را ممکن است بگیرید، محاکمه و اعدام کنید اما آنچه که مهم است باید اصل فساد از بین برود و راه‌حلش همین سه لایحه‌ای است که تقدیم مجلس کردیم و این می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای مبارزه با فساد باشد.

دکتر روحانی گفت: در خصوص سامانه‌ها هم قرار ما این بوده که این سامانه‌ها اعلام شود و به زودی این کار انجام می‌گیرد. البته هر سه قوه باید با هم این کار را انجام دهند، امیدواریم دو قوه دیگر هم برای اجرای آن آماده بشوند.