سرلشکر باقری در همایش امنیتی دفاعی شمال‌غرب کشور؛

آمریکا با «تیم مشورتی مخفی» سران اقلیم‌کردستان را به همه‌پرسی ترغیب کرد

به گزارش نویدتهران،رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان روزهای پایانی تصرف سرزمینی داعش در سوریه و عراق را شاهدیم ، گفت: آمریکا در قالب یک تیم مشورتی مخفی سران اقلیم کردستان را به انجام همه‌پرسی و چگونگی برگزاری آن ترغیب کرد.

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری صبح امروز در همایش امنیتی دفاعی شمال‌غرب کشور که در حسینیه ثارالله ارومیه و با حضور ائمه جمعه و مقامات دولتی، نظامی و انتظامی دو استان آذربایجان غربی و کردستان برگزار شد، اظهار داشت: وجود امنیت پایدار در شمال‌غرب کشور در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان حاصل جانفشانی ده‌هاساله نیروهای مسلح و رزمندگان اسلام در این منطقه است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه بعد از سفر به سیستان و بلوچستان این دومین سفر وی به استان‌های مرزی کشور است، افزود: سفر به مناطق مختلف کشور با هدف شنیدن مسائل و مشکلات مختلف منطقه به‌صورت رودررو و رسیدگی به آن‌ها برای انجام مطلوب مأموریت‌های هر کدام از نیروهای مسلح است.

سرلشکر باقری با اشاره به توطئه‌های مداوم استکبار و صهیونیست‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ایران در سال‌های متمادی با هرگونه توطئه مقابله کرده و از همه آن‌ها سربلند بیرون آمده است و حرکت رو به رشد و پیش‌رونده نظام اسلامی همچون همیشه توفنده ادامه خواهد یافت.

وی گفت: به‌فضل الهی همه راهبردهای آمریکا ضد انقلاب اسلامی با شکست مواجه شده و توطئه‌های استکباری این کشور نخواهد توانست ذره‌ای از رشد و حرکت ملت ایران بکاهد. به‌اتکای مدیریت و درایت مقام معظم رهبری و تلاش نیروهای مسلح، قدرت بازدارندگی کشور روز به روز افزایش یافته و همین امر سبب شده تا آمریکا و استکبار جهانی خود اذعان کنند که حمله نظامی به ایران کاری بسیار مشکل و حتی غیرممکن است.

سرلشکر باقری تصریح کرد: دشمن با نا‌امیدی از حمله‌های نظامی تلاش مستمر دارد تا با انواع فشارها و تحریم‌های اقتصادی به کشور صدمه بزند و در این مسیر حتی به انواع تهدیدات فرهنگی و سایبری نیز متمرکز شده اما باز هم به‌فضل الهی با هوشیاری ملت این توطئه‌ها نیز عقیم گذاشته خواهد شد.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح اظهار داشت: آذربایجان غربی و کردستان جزو پراهمیت‌ترین استان‌های کشور هستند که امنیت این دو از ابعاد مختلفی برای کشور دارای اهمیت است بنابراین دشمنان سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌اند تا امنیت این منطقه را خدشه‌دار کرده و حتی این استان‌ها را نا‌امن نشان دهند چراکه نا‌امن کردن این منطقه در امنیت کل کشور اثرگذار است.

وی تصریح کرد: استکبار و صهیونیسم برای نا‌امن‌سازی ایران تلاش کردند، در شمال عراق اردو زده و دشمنان ملت ایران را تجهیز کرده و حتی برای آنان پشت مرزهای کشور پایگاه بسازند تا اقتدار کشور را زیر‌سؤال ببرند و در این راستا حتی حاکمان اقلیم کردستان را اغفال و ترغیب کردند تا تحرکات غلط انجام دهند اما در این توطئه هم ناکام ماندند.

سرلشکر باقری افزود: امنیت منطقه شمال‌غرب کشور در سال‌های اخیر ارتقاء قابل توجهی یافته و حتی بهتر از سایر استان‌ها و استان‌های مرکزی کشور است در حالی که در دهه 80 بخش‌های مرزی زیادی در تصرف اشرار مسلح بود و این مناطق را سرزمین‌های حکومتی خود می‌پنداشتند و برای خود استحکامات و زیرساخت‌هایی آماده کرده و حتی شبکه تلویزیونی راه انداخته و برنامه‌ریزی کرده بودند که بمانند اما همه این‌ها برچیده شد و نیروی‌های مسلح در وجب به وجب این سرزمین استقرار پیدا کرده و امنیت پایدار را به‌وجود آوردند.

وی گفت: در سال‌های نه‌چندان دور حتی امنیت کافی در برخی شهرهای مرزی منطقه نبود اما با اراده و تلاش نیروهای مسلح و همه دست‌اندرکاران در بخش‌های مختلف، امنیت تمام مناطق مرزی شمال غرب کشور حاصل شد که همین امنیت بستر توسعه و سرمایه‌گذاری را فراهم کرده است و مردم منطقه لایق همه‌گونه خدمات در همین بستر امنیتی هستند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به انواع برنامه‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی گفت: دو نوع توطئه ضدنظام اسلامی در سال‌های اخیر به‌اجرا در آمد که یکی از آن‌ها توسعه تفکرات منجر به زایش تروریسم تکفیری بود که دقیقاً در اتاق فکر غربی و به‌دست دشمنان شناخته‌شده این مملکت راه‌اندازی و به‌کار گرفته شد.

وی خاطرنشان کرد: امید داشتند که با براندازی حاکمیت‌های مناطق و در اختیار گرفتن آن توسط تروریست‌های تکفیری و تجزیه کشورها بتوانند قدرت اسلام و وحدت جهان اسلام و قدرت محور مقاومت را تضعیف یا نابود کنند؛ اما خدا را شاکریم که در شرایطی کنار هم هستیم که این توطئه‌ها با شکست‌های اساسی مواجه شده و نیروهای معاند با تلاش رزمندگان اسلام و هوشیاری دولت‌ها و ارتش‌های کشورها و بسیج مردمی شکست‌های سنگینی متحمل شده‌اند.

رئیس ستاد‌کل نیروهای مسلح ابراز داشت: روزهای پایانی تصرف سرزمینی داعش در سوریه را پشت سر می‌گذاریم. امروز سوریه در آستانه یک پیروزی بزرگ و استحکام‌بخشی به دولت و وضعیت سرزمینی است. امروز دولت و نیروهای نظامی سوریه در حال تدبیر برای برخورد مناسب هستند که تمامیت ارضی کشور به‌طور کامل اعاده شود.

سرلشکر باقری با بیان این نکته که در عراق نیز روزهای پایان عمر داعش در تصرف سرزمینی این کشور سپری می‌شود، تأکید کرد: در این کشور نیز عمر تصرف داعش بر محدوده سرزمینی‌اش به‌زودی به پایان می‌رسد.

وی متذکر شد: با وجود برچیده شدن تصرف سرزمینی داعش در این کشورها، اما همچنان تفکر داعش باقی می‌ماند که باید مردم و مسئولان نسبت به این امر حساس بوده و شرایط را برای مقابله با چنین تفکراتی هموار سازند. شکل‌گیری تفکرات تکفیری مسئله‌ای نیست که با خاتمه تصرف سرزمینی خاتمه یابد بلکه به‌عنوان تفکر ادامه دارد و در این زمینه باید با حفظ هوشیاری در تمام زمینه‌ها، مردم در کشور و منطقه شمال‌غرب از این آسیب‌ها به‌دور باشند و هوشیار بمانند.

وی با اشاره به تحولات اخیر در شمال عراق اظهار داشت: توطئه تجزیه‌طلبی در خاورمیانه نخست در اقلیم کردستان عراق کلید زده شد و فکر موهوم این توطئه با انجام یک همه‌پرسی اجرا شد تا در پایان پایگاه‌های رژیم صهیونیستی پشت مرزهای ایران ایجاد شود.

سرلشکر باقری گفت: آمریکا در قالب یک تیم مشورتی مخفی سران اقلیم کردستان را به انجام همه‌پرسی و چگونگی برگزاری آن ترغیب کرد تا پس از آن مثلاً در یک کار انجام‌شده قرار گیرد و نتیجه همه‌پرسی را بپذیرد و در واقع یک مخالفت صوری و ظاهری با این همه‌پرسی داشت در حالی که هم دولت‌های منطقه و هم دولت عراق، توصیه و نصیحت کردند که این همه‌پرسی انجام نشود.

رئیس ستاد‌کل نیروهای مسلح اظهار داشت: در این فتنه نیز هوشیاری مرجعیت، ملت و دولت عراق سبب شد تا همه‌پرسی ابطال شود و متعاقباً بدون جنگ و خونریزی علاوه بر آن مناطق تحت‌تصرف اقلیم رها شد. دلخوشی به حمایت استکبار عاقبت خوشی ندارد و این مهم در اقلیم کردستان عراق بعینه اثبات شد.

رئیس ستاد‌کل نیروهای مسلح اعلام کرد: امروز عوامل قوام‌دهنده در جمهوری اسلامی ایران بسیار مستحکم هستند و نظرسنجی‌های دانشگاهی نشان می‌دهد هیچ یک از قومیت‌ها و مذاهب خواهان تفرقه و جدایی نیستند چراکه اول خود را مسلمان و ایرانی پنداشته و به‌دنبال ایرانی واحد و متحد و یک‌صدا هستند. باید همیشه در برابر توطئه‌ها هوشیار باشیم.

وی با اشاره به موقعیت پراهمیت شمال‌غرب کشور تصریح کرد: در این منطقه سپاه مسئول امنیت است و نیروهای انتظامی، مرزبانی، ارتش و اطلاعات هم تحت کنترل عملیاتی سپاه، مأموریت‌های مربوطه را انجام می‌دهند و در حقیقت همه نیروهای مسلح یک مأموریت واحد را انجام می‌دهند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تجلیل از روحیه وحدت و همدلی بین نیروهای مسلح منطقه تصریح کرد: تاکنون کارهای ارزشمندی در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی از سوی نیروهای مسلح شده و این روند باید گسترده‌تر ادامه یابد و رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم در اقصی نقاط این منطقه با جدیت بیشتری ادامه پیدا کند.

وی با تقدیر از حمایت اخیر ارتش از سپاه پس از هجمه‌های استکبار جهانی که در تمام رده‌ها و سطوح انجام شد، تأکید کرد: نیروهای مسلح در ایران ید واحده ولایت و ملت هستند که موازی با هم نبوده و همگی برای اعتلاء کشور تلاش می‌کنند.