دبیر کل حزب الله لبنان :

آمریکا امروز نماد باطل است

به گزارش نویدتهران،دبیر کل حزب الله لبنان گفت: آمریکا‏ که ثروت های ملت ها را چپاول می کند و آن را به صاحبانش نمی دهد‏، نماد باطل است.

سید حسن نصرالله در سخنرانی به مناسبت روز عاشورا گفت: عاشورای امسال به ویژه در لبنان در حالی فرا رسیده است که حزن و اندوه بیشتری نسبت به سال‌های گذشته دارد خیابان‌ها و میدان‌ها که مملو از جمعیت عزاداران حسینی در چنین ساعت‌هایی بود امروز خالی از جمعیت است دلیل آن بیماری کروناست که جهان را گرفتار کرده است.

حضور مردم همواره نشان از بصیرت و هوشیاری مردم و عشق به خدا و رسول الله و آل رسول الله بوده است. از خدا می‌خواهم ما و شما و همه ملت‌های جهان را از این بیماری نجات دهد تا دوباره در سال آینده همانند سال‌های گذشته عزاداری‌ها در خیابان‌ها پرشور باشد.

وی گفت: زمانی که باطل منطق و سیاست و مواضع خود را گسترش دهد و باطل حاکم شود و حق ضایع شود و حق فراری باشد بلکه محکوم شده باشد؛ در اینصورت باید همه مومنین و شرفتمندان و آزادگان جهان موضعی اعتراض آمیز اتخاذ کنند که شاید این موضع آنها به شهادت هم بینجامد. امام حسین علیه السلام زمانی که دلیل قیام خود را بیان می فرمود در این موضع فرمود: آیا نمی بینید به حق عمل نمی شود و از باطل نهی نمی شود؟

نصرالله گفت‌ مردم منطقه ما به دنبال زندگی کریمانه و آزاد هستند و منابع منطقه برای ساکنان آن است و آنها هستند که درباره سلطه آمریکا تصمیم می گیرند.

دبیر کل حزب الله لبنان همچنین گفت: زمانی که افراد نابکار و کسانی که بر جامعه مسلط می‌شوند و جهان را به غارت می‌برند و مهاجمان و اشغالگران شما را بین دو گزینه مخیر می‌کنند که باید یکی را بپذیرید؛ یا به راه حل‌های ذلیلانه و زندگی پست تن در دهید یا اینکه جنگی را که بر شما تحمیل می‌کنند تحمل کنید و پیامد‌های این جنگ را نیز باید متحمل شوید چگونه رفتار می‌کنید ما گزینه‌ای را که انتخاب می‌کنیم از مکتب امام حسین در روز کربلا خواهد بود که گزینه‌ای روشن و قاطع و قوی است. امام علیه السلام فرمود: «أَلا إِنَّ الدَّعِی بْنَ الدَّعِی قَدْ رَکَزَ بَیْنَ اثْنَتَیْنِ بَیْنَ السِّلَّةِ وَ الذِّلَّةِ وَ هَیْهاتَ مِنَّا الذِّلَّةُ؛ یأْبَی الله‏ُ لَنا ذلِک وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ؛ آگاه باشید که فرومایه، فرزند فرومایه، مرا در بین دو راهی شمشیر (جنگ) و ذلّت قرار داده است و هیهات که ما زیر بار ذلّت برویم؛ زیرا خداوند و رسولش و مؤمنان، آن را برای ما نمی‌‏پذیرند». این خلاصه موضع امام حسین در روز عاشوراست.

سید حسن نصر الله تصریح کرد: در زمینه درگیری موجود در منطقه ما، امروز حوادثی وجود دارد که نشان از درگیری بین حق و باطل است؛ موضع اول فلسطین اشغالی است، اسرائیل صهیونیسم این سرزمین مبارک را از سال ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ تاکنون اشغال کرده است همچنین این رژیم، بلندی‌های جولان سوریه و مزارع شبعا و تپه‌های کفرشوبا و بخش‌های دیگری از لبنان را اشغال کرده است. اینجا باطل روشن است: اشغالگری، غصب، چپاول، مصادره حقوق دیگران با توسل به زور، تروریسم و ارتکاب جنایتهاست که همه این‌ها باطل است. اما حقی روشن و شفاف نیز وجود دارد: حق ملت فلسطین در کل کشور فلسطین یعنی از رود تا دریا، حق ملت سوریه در کل بلندی‌های جولان اشغال شده و حق ملت لبنان در مناطق اشغال شده این کشور.

دبیر کل حزب الله لبنان ادامه داد: امروز در رویارویی با باطل جریانی که در کنار حق ایستاده است و به حق پایبند است و برای احقاق حق مبارزه می‌کند همان محور مقاومت است که در برابر این اشغالگران ایستادگی می‌کند و این رژیم غاصب را نمی‌پذیرد؛ این محور مقاومت شامل کشور‌ها و ملت‌ها و جنبش‌های مقاومت است امروز ما یعنی حزب الله و مقاومت اسلامی لبنان در روز عاشورا که روز تثبیت موضع و پایداری و استوار کردن ایمان است بر پایبندی خود در زمینه مخالفت با این رژیم غاصب تاکید می‌کنیم و اگر همه جهان این رژیم را به رسمیت بشناسند حزب الله هیچگاه این رژیم غاصب را به رسمیت نمی‌شناسد، زیرا ممکن نیست که این باطلِ آشکار و شفاف با این همه جنایت و تجاوز و اشغالگری و مصادره زمین‌ها و مصادره حقوق ملتهایمان و مقدساتمان را به رسمیت بشناسیم.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: ما از هر جریانی که در مقابل رژیم صهیونیستی می‌ایستد و با این رژیم مبارزه می‌کند حمایت می‌کنیم. رژیمی که غاصب قدس و فلسطین و بلندی‌های جولان و بخش‌هایی از لبنان است و همه منطقه را تهدید می‌کند.

وی همچنین افزود: در کل منطقه ما نیز درگیری بین حق و باطل وجود دارد. حق همان ملت‌ها هستند و همچنین حق دولت‌هایی هستند که اراده این ملت‌ها را محقق می‌کنند. ملت‌های منطقه ما می‌خواهند در کشور‌ها و جوامع خود آزادانه، کریمانه و عزتمندانه زندگی کنند و منابع و ثروت‌های کشورشان را خود استفاده کنند؛ نفت و گاز و آب منطقه متعلق به همین منطقه است این ملت‌ها می‌خواهند حاکمیت کشورهایشان را در دست بگیرند و خود تصمیم گیرنده باشند. اما باطل همان سلطه جویی‌های آمریکا و دولت این کشور است که می‌خواهد بر منطقه تسلط یابد و دولت‌ها را بر ملت‌ها تحمیل کند و راه حل‌های ذلیلانه را که به نفع دشمن صهیونیستی است بر این کشور‌ها تحمیل کند؛ آمریکا می‌خواهد نفت و گاز را چپاول کند و در حال غارت نفت و گاز و اموال منطقه با روش‌های مستقیم و غیر مستقیم است. این‌ها همه باطلی آشکار و روشن است.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: جنگ تحمیلی بر کشور یمن که شش سال است بر این کشور تحمیل شده است؛ در درجه اول جنگی آمریکایی است؛ زیرا عربستان سعودی و امارات تنها عوامل و ابزار‌های آمریکا هستند. این دو کشور اموال خود را ضد کشور یمن خرج می‌کنند و از تجهیزات نظامی ضد یمن استفاده می‌کنند و انواع سلاح از آمریکا می‌خرند که به فعال‌تر کردن کارخانجات ساخت سلاح در آمریکا می‌انجامد؛ اما تصمیم گیرنده واقعی آمریکاست.امروز اگر آمریکا بخواهد جنگ یمن متوقف شود همین امروز جنگ متوقف می‌شود. واشنگتن می‌خواهد جنگ یمن ادامه یابد و عربستان و امارات همانند ابزار‌هایی در دست آمریکا هستند که اهداف آمریکا را به اجرا در می‌آورند.

سید حسن نصر الله درباره ستم‌هایی که آمریکا به منطقه روا داشته است گفت: علاوه بر جنگ تحمیلی بر یمن می‌توان به محاصره ظالمانه که بر کشور سوریه تحمیل شده است اشاره کرد. قانون اخیر موسوم به قانون سزار و اشغالگری مستقیم خاک سوریه توسط آمریکا در شرق فرات و غارت مستقیم چاه‌ها و میدان‌های نفتی سوریه در شرق فرات که توسط شرکت‌های نفتی آمریکایی صورت می‌گیرد از آن جمله است. حمایت‌های آمریکا از رژیم‌هایی که بر ملت‌های کشورهایشان مسلط شده اند. از جمله می‌توان به مشکلات و درد و رنج‌هایی که سال‌های سال است ملت بحرین را فرا گرفته است اشاره کرد. گستاخی‌های آمریکا در تحمیل خود بر عراق و سلطه گری‌های واشنگتن بر این کشور و چپاول ثروت‌های عراق با اشکال مختلف صورت می‌گیرد. از بارزترین تجاوز‌ها در منطقه ما تجاوز‌های پیاپی آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران است که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) تاکنون صورت می‌گیرد؛ آمریکا همواره جنگها، تحریم ها، محاصره‌ها و توطئه گری‌های منطقه‌ای و بین المللی علیه ایران تحمیل کرده است.

وی گفت: بر خلاف آن که برخی تلاش می‌کنند خیالپردازی‌ها و اوهامی را منتشر کنند ما همانند پیروزی‌هایی که در سال‌های گذشته محقق کردیم همانطور که در لبنان، فلسطین، یمن، سوریه، عراق و ایران پیروز شدیم. باز هم پیروزیم. در آینده این درگیری‌ها در فلسطین به عنوان موضع درگیری اول و منطقه به عنوان موضع گسترده‌تر آن، پیروزی نصیب ما می‌شود. اما زمان نیاز دارد. یکی از نشانه‌های مهم قدرت محور مقاومت این است که در سال‌های گذشته در مقابل جنگ جهانی قرار گرفته است؛ جنگ جهانی در کشور‌ها و میدان‌های مختلف بر محور مقاومت تحمیل شده بود، اما پیروز میدان محور مقاومت بوده است و این محور سربلند شده است؛ در نتیجه این پیروزی‌ها و افتخارات در آینده نیز از آنِ محور مقاومت خواهد بود.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: ما هر گونه تلاشی را برای به رسمیت شناختن اسرائیل محکوم می‌کنیم این تلاش از هر شخصیت، گروه، حزب، نظام و کشوری باشد فرقی نمی‌کند؛ بنابراین ما هر نوع عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی را محکوم می‌کنیم. بار دیگر موضع مقامات اماراتی را که به سمت عادی سازی روابط خود با اسرائیل شتافتند محکوم می‌کنیم البته همانطور که قبلا نیز گفتیم اماراتی‌ها تنها از تلاش‌های سری و مخفیانه به تلاش‌های علنی و آشکار تغییر موضع داده اند. اما برای عبرت آموزی خوب است بنگرید حتی اسرائیل آبروی برخی از مسئولان اماراتی را حفظ نمی‌کند و این گواه جدیدی بر سلطه جویی‌ها و تکبر و استکبار رژیم اسرائیل است به طور مثال برخی از مسئولان اماراتی گفتند ما این عادی سازی روابط با اسرائیل را انجام دادیم تا مانع از آن شویم که بنیامین نتانیاهو بخش‌هایی از کرانه باختری را به اسرائیل ملحق کند البته آن‌ها می‌گویند اسرائیل! ولی می‌بینیم نتانیاهو حتی چند ساعت هم صبر نکرد و فورا سخنان آن‌ها را تکذیب کرد و گفت: الحاق کرانه باختری همچنان در دستور کار دولت اسرائیل است آن‌ها می‌خواستند آن را دستاوردی بزرگ برای خود بدانند و ملت خود و ملت فلسطین را فریب بدهند. این دستاورد نیست و البته هم هیچ ارزشی هم ندارد بلکه این یک خیانت است؛ بنابراین نتانیاهو آبروی مقامات اماراتی را ریخت البته اگر آبرو داشته باشند. او با کنفرانس‌های مطبوعاتی پیاپی و با توئیتر همواره سخنان مقامات اماراتی را تکذیب کرد. مسئولان اماراتی مدعی شدند با این کار می‌توانند جنگنده‌های اف -۳۵ خریداری کنند، اما نتانیاهو باز هم آن‌ها را تکذیب کرد و گفت این جزء توافق ما نیست اسرائیل نمی‌پذیرد که امارات اف -۳۵ داشته باشد؛ این در حالی است که نتانیاهو و سردمداران وی و حتی بردگان وی به خوبی می‌دانند که امارات هیچگاه اف -۳۵ را ضد اسرائیل استفاده نخواهد کرد! اما اسرائیل تنها می‌خواهد سلطه گری نظامی و راهبردی در منطقه داشته باشد.

سید حسن نصر الله گفت: اماراتی‌ها گفتند ما از زمین در مقابل صلح، به صلح در مقابل صلح منتقل شدیم، اما آن‌ها صلح را در مقابل هیچ چیز انتخاب کردند! مطلقا چیزی به جز ذلت، ننگ و اهانت به دست نیاوردند. من سابقا نیز گفتم و تکرار می‌کنم که کاری که دولت امارات انجام داد خدمتی رایگان و بی هزینه برای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، آن هم در بدترین روز‌های سیاسی وی بوده است؛ همچنین خدمتی رایگان به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بدترین روز‌های حیات سیاسی وی است. این موضعی است که باید محکوم شود و ما در روز قیامت درباره محکوم کردن یا نکردن این موضع امارات بازخواست خواهیم شد.

دبیر کل حزب الله لبنان همچنین درباره شرایط موجود در لبنان تصریح کرد: ما امیدواریم فردا که رایزنی‌های نمایندگان پارلمان آغاز می‌شود فراکسیون‌های پارلمان لبنان بتوانند نخست وزیری که از مقبولیت مطلوب در قانون اساسی برخوردار باشد معرفی کنند تا بتواند دولت جدید لبنان را تشکیل دهد. ما نیاز به کابینه‌ای داریم که بتواند مشکلات ناشی از شرایط اقتصادی، مالی و معیشتی مردم لبنان را حل کند و در زمینه بازسازی‌ها و اصلاحات در کشور فعال باشد. اصلاحات یک خواسته ملی و همگانی است. ما اصلاحات را تایید می‌کنیم؛ البته برخی از منافقان و دروغگویان حاضر در لبنان می‌گویند حزب الله در برابر اصلاحات می‌ایستد و نمی‌گذارد اصلاحات در کشور به اجرا در آید. ما ان شاء الله برای تشکیل کابینه همکاری خواهیم داشت تا کشور را از خلأ دولت که همواره با آن مخالف بودیم و درباره آن هشدار داده بودیم خارج کنیم.