دبیر ستاد حقوق بشر در جمع خبرنگاران:

آمریکایی‌ها هم از حرف‌های رئیس جمهور خود شرمگین هستند

به گزارش نویدتهران،محمدجواد لاریجانی گفت: شان و عظمت ملت ایران با حرفهای ترامپ پایین نمی‌آید حتی من فکر می‌کنم که خود آمریکایی‌ها هم ازحرف‌های رئیس جمهور خود شرمگین هستند.
کمیته فرهنگی ستاد حقوق بشر با حضور محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر، علیرضا آوایی وزیر دادگستری، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها ودیگر مسئولان برگزار شد.

دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین الملل قوه قضائیه در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران در رابطه با مباحث مطرح شده اظهار کرد: وزیر دادگستری مهمان ویژه ما در کمیته بودند که در امر حقوق بشر و همکاری با ستاد حقوق بشر سابقه طولانی دارند.

وی گفت: حضور این شخصیت در سمت وزیر دادگستری فرصت‌های بسیاری را فراهم می‌کند که همکاری‌های دولت و سایر نهاد‌ها در امر حقوق بشر سرعت پیدا کند.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: ما از توجه مستمر وزیر دادگستری به موضوعات و فعالیت‌های ستاد حقوق بشر به خصوص فعالیت‌های کشور در امر حقوق بشر تشکر می‌کنیم و چه در صحنه‌های بین المللی و چه درموضوعات گزارشگر‌ها و چه درمسائلی که ما مورد تهاجم بوده‌ایم اقدامات مفیدی داشته‌اند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در رابطه با اتهامات ترامپ نسبت به مردم ایران گفت: تحریم‌هایی که علیه ملت ایران در طول سالهای گذشته اعمال شده است، یک کار خلاف حقوق بشری است.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه بیان کرد: این موضوع در شورای حقوق بشر مطرح و بنا شده است که یک گزارشگر ویژه برای این امر انتخاب شود. جدای از جهات سیاسی محروم کردن یک ملت به بهانه‌های سیاسی از حقوق خود، تحریم‌ها خلاف منشور سازمان ملل و خلاف مصوبات حقوق بشری است.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: اما اینکه توهین به ملت ایران شود، این توهین تف سربالایی است که به سمت خود آقای ترامپ بر می‌گردد.

وی افزود: شان و عظمت ملت ایران با حرفهای ترامپ پایین نمی‌آید؛ حتی من فکر می‌کنم که خود آمریکایی‌ها هم ازحرف‌های رئیس جمهور خود شرمگین هستند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه افزود: کشور ما با این توهین‌ها در طول 40 سال پس از انقلاب آشنایی دارد و البته ملت ایران نشان داده است که این توهین‌ها در وضع آنها تأثیری ندارد و همچنان با قدم‌های بلند درحال ادامه مسیر است.

لاریجانی افزود: مسئله اعمال تحریم‌ها جدای از اینکه همراه توهین باشد یا مانند دولتهای قبلی آمریکا به صورت مودبانه اعمال شود، خلاف موازین حقوقی است.

وی بیان کرد: خوشبختانه ما توانسته ایم در شورای حقوق بشر سازمان ملل این بحث را روشن کنیم و تا حدی به کرسی بنشانیم.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در رابطه با ادعای دیده بان حقوق بشر مبنی بر اینکه ایران کودکان افغانی را به جنگ سوریه می فرستد، اظهار کرد: من توصیه می کنم که دیده بان حقوق بشر به نقش بسیار وقیح و خلاف انسانی آمریکا و کشورهای حامی داعش بپردازد که چگونه اقدام به کشتار زنان وکودکان و مردم بیگناه می کنند و خود را معطل این اتهامات واهی نکنند.

لاریجانی تصریح کرد: شما می‌بینید که این گروه تروریستی که توسط آمریکا طراحی و توسط برخی کشورهای منطقه تامین مالی شده، چقدر کودک، زن و مرد بیگناه را به کشتن داده‌اند.

وی بیان کرد: برای ایران افتخار است که با قدرت در مقابل تروریستها ایستاده و آنها را مجبور به عقب نشینی کرده است. به نظر من سازمان ملل باید به جمهوری اسلامی ایران جایزه بزرگی بدهد وبه عنوان یکی ازموفقترین کشورهای دنیا در مبارزه با تروریسم مورد قدردانی قرار دهد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در رابطه با وظایف و تعهدات کشورهای اروپایی در رابطه با برجام بیان کرد: ما در قضیه برجام 4+1 نداریم بلکه برجام 5+1 است. همه ما چه آنهایی که به برجام انتقاد دارند و چه آنها که انتقاد ندارند، در زمان تهاجم‌ها پشت سر دولت خودمان ایستاده‌ایم و اگر قرار باشد یک کشور مثل امریکا از برجام خارج شود این بدین معناست که برجام سقوط کرده است.

لاریجانی اظهار کرد: اگر بعد از این اقدام برجام ادامه پیدا کند، همانند زنجیری در پای ما خواهد بود تا سایرین هر عملی که می خواهند انجام دهند. مثلا شرکت توتال اعلام کرده است که اگر برجام را آمریکا قبول نداشته باشد، ما نمی توانیم در ایران کار کنیم.

وی افزود: بنابراین اروپا اگر واقعا برجام را می خواهد باید با دولت آمریکا صحبت کنند و نه با ایران، چون ایران تا این لحظه پای تعهدات خود ایستاده و تخلفی نداشته است. متاسفانه اروپایی‌ها در جلسات مختلف چشم خود را بر روی تخلفات آمریکا بسته‌اند که این موضوع حدی دارد. نهایتا اینکه ما در قضیه برجام 4+1 نداریم.