دکتر لاریجانی در نشست شورای اداری استان آذربایجان غربی؛

آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث هسته‌ای آرای مختلفی وجود داشت اما نظام جمهوری اسلامی ایران تصمیم داهیانه‌ای گرفت.
دکتر علی لاریجانی که امروز (یکشنبه، ۲۶ شهریور ماه) به استان آذربایجان غربی سفر کرده در نشست شورای اداری این استان گفت: در این نشست نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس دغدغه‌ها و مشکلات خود را بیان کردند و علی القاعده مسئولان استانی نیز در جریان امور هستند.

تمرکز بر مسائل اقتصادی کشور نشانگر وفاق ملی برای رفع مشکلات اقتصادی است

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر ارزیابی از وضعیت کشور داشته باشیم در برخی جاها توفیق حاصل شده و در برخی موضوعات نیز مسائلی وجود دارد اما اینکه شاخک‌های ذهنی روی مسائل اقتصادی متمرکز شده بیانگر وفاق در کشور برای رفع مشکلات اقتصادی است.

رفتار ایران در منطقه داهیانه بوده است

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: در مسائل کلی جمهوری اسلامی رفتار سنجیده‌ای داشته که بیانگر نقطه قوت کشور است که این موضوع ارزشمند بوده و نباید فراموش کرد برخی کشورها که ظرفیت نیز کم ندارند عملکرد مناسبی نداشته‌اند اما علیرغم اینکه نواقصی شاید وجود داشته باشد می‌توان گفت رفتار ایران در منطقه داهیانه بوده است.

وی ادامه داد: زمانی جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم و دفاع از مردم سوریه تنها بود اما شرایط تغییر کرده و همه کشورها می‌گویند باید با تروریسم مبارزه شود البته شاید به صورت علنی این موضوع را نگویند اما در مذاکرات عنوان می‌کنند و نباید فراموش کرد برخی از کشورها به تروریست‌ها کمک کرده اند.

نظام جمهوری اسلامی تصمیم داهیانه‌ای در بحث هسته ای گرفت

دکتر لاریجانی ادامه داد: در بحث هسته‌ای آرای مختلفی بود اما در مجموع نظام جمهوری اسلامی تصمیم داهیانه‌ای گرفت هر چند که ممکن است برخی‌ها بخواهند بازی دربیاورند.

فراهم شدن شرایط توسعه کشور بیانگر اتخاذ تصیمات صحیح بوده است / آمریکا در حال تخریب تاروپود برجام است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط برای توسعه کشور فراهم شده، گفت: فراهم شدن شرایط توسعه کشور بیانگر اتخاذ تصیمات صحیح بوده البته شیطان به خواب نرفته همین کاری که آمریکایی‌ها در مجلس نمایندگان انجام دادند و مسئولان آمریکایی می‌گویند ایران روح برجام را اجرا نکرده بیانگر شیطنت از سوی آنان است؛ ما می‌گوییم روح برجام پیشکش، شما آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستید.

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا نقض صریح برجام است

وی ادامه داد: تصمیم اخیر مجلس نمایندگان آمریکا باعث شد صراحتا برجام نقض شود بنابراین آمریکایی‌ها نباید در مورد روح برجام صحبت کنند البته حیطه‌های دشمن به زیان خودش است. اینکه دشمنان تلاش می‌کنند برجام را به هم بزنند باید توجه کنند که ایران بسیار سریع تر می‌تواند به دستاوردهای خود بازگردد بنابراین می توان گفت ایران به تعهدات خود وفادار بوده .

روایت دکتر لاریجانی از نظر رییس مجلس بلژیک درباره موضع گیری آمریکا در قبال ترامپ

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای اروپایی نیز با ما هم نظر هستند و روز گذشته رئیس مجلس بلژیک که به ایران سفر کرده بود صراحتا اعلام کرد که موضع آمریکایی‌ها را قبول ندارم و عنوان کرد باید به برجام متعهد بود، در این زمینه دستاوردهایی وجود داشته اما شیطنت‌هایی نیز وجود دارد.

جریان تروریستی در منطقه ضربه جدی از ایران خورده است

دکتر لاریجانی ادامه داد: جریان تروریستی در منطقه ضربه جدی از ایران خورده و این باعث شده که باز هم شروع کنند بگویند ایران به دنبال ایجاد هلال تشیع است که اینها دروغ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران نگاهی به اراضی سایر کشورها نداردو به دنبال امپراطوری‌سازی نیز نیست، اینکه جمهوری اسلامی از مسلمانان میانمار حمایت می‌کند، آیا آنها شیعه هستند؟ ایران از حماس نیز حمایت می‌کند و کشورهایی که مورد حمایت ما در مبارزه با تروریست‌ها هستند اکثرا اهل تسنن می‌باشند بنابراین معلوم می‌شود که دشمنان به دنبال بهانه هستند اما آنچه که در این چند سال حاصل شده این است که رفتار ایران سنجیده بوده و دستاوردهای خوب بین‌المللی و جهانی برای ایران حاصل شده و جایگاه ایران را ارتقاء داده و حرف‌های آنان نشان از عقب‌افتادگی‌شان است.

وی خاطر نشان کرد: کشور از لحاظ اقتصادی در سطح کلان و منطقه دارای مشکلاتی است اما امروز وفاقی برای رفع مشکلات حاصل شده که این وفاق در بین عقاید مختلف نکته ارزشمندی است.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: دولت محورهایی را به عنوان چالش مطرح کرده و مجلس نیز بر روی این محورها تمرکز دارد که بیانگر رویکرد مشابه دو قوه می‌باشد و امیدوارم با همکاری مشکلات حل شود.

دکتر لاریجانی گفت: باید شجاعانه از آبرو مایه گذاشت و مشکلات کشور را با همت حل کرد و برخی جاها نیازمند به جراحی‌هایی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محور توسعه آذربایجان غربی این است که باید به بحث آمایش سرزمین توجه شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه باید صنعت کشاورزی ارتقاء یابد و در این راستا صنایع تکمیلی ایجاد شود و نقدها در صادرات محصولات کشاورزی رفع شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نمی توان از منابع مالی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی هزینه کرد و تنها ۱۰ درصد از منابع را می توان برای بخش کشاورزی و ۱۰ درصد برای بخش صنعت هزینه شود از مقام معظم رهبری درخواست شد تا اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی در راستای توسعه روستاها داده شود بنابراین باید با استفاده بهینه از منابع مالی، صنایع جانبی، در روستاها ایجاد کرد و در این راستا به کارآفرینی و نوآوری توجه کرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه چرخه اقتصادی روستاها مطلوب نیست، افزود: علاوه بر روستاها باید به مناطق مرزی کشور نیز توجه شود و در این راستا اهداف قانون مدنظر باشد، تنها با کشاورزی نمی توان نگرانی ها در زمینه اشتغال زایی را حل کرد بنابراین باید به مولفه های توسعه استان ها و جذب سرمایه گذاری توجه شود.

وی ادامه داد: روان سازی کار در حوزه اقتصاد تنها با اختصاص به ردیف بودجه حل نمی شود، توسعه باید توسط مردم انجام شود، مقدار زیادی از بار بودجه عمرانی روی اوراق مشارکت افتاده که این خود یک معضل است و بنده نیز به سازمان برنامه و بودجه اعلام کردم نباید امسال به سمت اوراق مشارکت بروید به دلیل اینکه به زیان کشور است بنابراین باید بودجه کشور جمع و جور شود.

دکتر لاریجانی بر لزوم تقویت صنعت در کشور تاکید کرد و افزود: هم مرز بودن استان آذربایجان غربی با چند کشور یک فرصت است که صادرات افزایش پیدا کند و استاندار باید به موضوع توسعه صنعت در استان توجه کند و علاوه بر موضوع پتروشیمی به صنایع دیگر نیز در استان توجه کند.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: اینکه چرا کولبری نقد می شود جدا از اینکه روش خوبی نیست و توهین به افرادی است که شنیده می شود با تحصیلات بالا اقدام به کولبری می کنند به دلیل اینکه اگر قصد انجام واردات را داریم باید واردات از مبدا انجام شود و لزومی ندارد اجناس دسته چندم وارد شود بنابراین ایجاد بازارچه مرزی و منطقه ویژه باید با محوریت صادرات باشد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: خیلی از کشورهای هم مرز با ما از تکنولوژی های پیشرفته ای برخوردار نیستند بنابراین باید به بعد صادرات توجه شود، البته اصل ایجاد منطقه آزاد اقتصادی مشکلی ندارد اما باید مناطق آزاد جهشی برای ایجاد صادرات باشد.

وی ادامه داد: مناطق آزاد اقتصادی که در کشور وجود دارد دچار یک سقط جنین شده به دلیل اینکه در ابتدا این مناطق با هدف توسعه صادرات ایجاد شده است اما در حال حاضر بعد واردات آن قوی شده که این موضوع باید اصلاح شود بنابراین اگر منطقه آزاد اقتصادی دیگری می خواهیم ایجاد کنیم باید بعد صادرات آن مورد توجه قرار بگیرد در آن زمان به طور مثال می توان گفت استان آذربایجان غربی در زمینه ایجاد مناطق آزاد در مسیر درستی قرار گرفته است.

دکتر لاریجانی با تاکید بر تقویت زیرساخت ها افزود: برای تقویت زیرساخت هایی مانند ایجاد راه آهن می توان از ظرفیت فاینانس و جذب سرمایه گذاری خارجی استفاده کرد و در این راستا به وزارت راه و شهرسازی مجوز داده شده است.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی می تواند در زمینه جذب توریسم پزشکی و گردشگری موفق باشد، همچنین باید از ظرفیت معادل کشور بیشتر استفاده شود به دلیل اینکه در حال حاضر از ۶ الی ۷ درصد این ظرفیت استفاده شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: در حال حاضر اختیاراتی به شورای معادن استان ها داده شده که برای تصمیم گیری خیلی به مرکز رجوع نکنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع ارائه وام به کارخانجات کنستانتره برای خرید محصولات باغی پیگیری می شود تا بعد از خریداری میوه از کشاورزان در طی چند ماه وام را تسویه کنند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر لزوم استفاده بهینه از آب گفت: اصلاح روش های کشاورزی و توجه به مهندسی کشت در بخش کشاورزی از لازمه های رسیدگی به مشکل کمبود آب است البته در زمینه کشاورزی نمی توان به صورت فوری و دستوری اقدام کرد و نیاز به گذشت ۷ الی ۸ سال برای اصلاح امور است.

وی با تاکید بر اینکه مجلس و دولت روی موضوع رسیدگی به مشکل کمبود آب هم نظر هستند، افزود: هر ساله در بودجه برای آبیاری تحت فشار منابعی در نظر گرفته می شود و باید سیستم های آبیاری نوین در کشاورزی مناطق مختلف مدنظر باشد.

وی با تاکید بر لزوم چابک سازی دولت گفت: در حال حاضر ۲٫۵ میلیون نفر کارمند در کشور وجود دارد و با احتساب بازنشستگان، نیروهای مسلح و ایثارگران و تمامی کارمندان می توان عنوان کرد اصطلاحا ۱۸ میلیون نفر نان خور دولت هستند اما به طور مثال در ژاپن ۳۰۰ هزار نفر کارمند وجود دارد بنابراین باید حجم دولت کاهش یابد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: دعواهای حاشیه ای باید کنار گذاشته شود به دلیل اینکه توفیق دولت ها در ارائه کارنامه موفق است و نباید فراموش کرد با استخدام دولتی مشکل بیکاری علاج نمی شود و در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون برنامه ششم بر لزوم چابک سازی دولت تاکید شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در زمینه گشایش خطوط اعتباری اقداماتی انجام شده و کشور اتریش و کره جنوبی خطوط اعتباری در نظر گرفته اند که باید استان های مختلف از این ظرفیت ها استفاده کنند و اگر نیاز به مساعدتی وجود دارد ما حمایت لازم را انجام می دهیم.

دکتر لاریجانی خطاب به مسئولان استانی حاضر در این نشست افزود: مسائل و مشکلات استان آذربایجان غربی در زمینه احداث راه آهن، ایجاد کمربندی، ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و مسائل دیگر را به صورت مکتوب بیان کنید تا در قالب بودجه یا خارج از بودجه براساس مکانیزم مشخص رسیدگی های لازم صورت گیرد.

وی با تاکید بر لزوم ارتقاء نظام بودجه ریزی در کشور ادامه داد: استان آذربایجان غربی یک استان حساس و مهم محسوب می شود و شرایط برای حرکت اقتصادی مناسب را دارد بنابراین باید چالش ها رفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در زمینه رفع مشکل بیکاری افزود: باید با استفاده از ظرفیت نخبگان استان، ارتقاء بهره وری، جذب سرمایه گذاری و توسعه صادرات راه توسعه استان را ادامه داد.