رئیس ستاد انتخابات کشور :

آمادگی برای ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس

به گزارش نویدتهران،رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: ستاد انتخابات وزارت کشور برای ثبت نام از افرادی که خواستار داوطلبی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند‏ آمادگی‌های لازم را دارد.

جمال عرف در نشست خبری با خبرنگاران، با اشاره به اینکه ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از فردا (یکشنبه) آغاز می‌شود، گفت: آمادگی‌های لازم برای ثبت نام از افرادی که خواستار داوطلبی در انتخابات یازدهمین دوره از مجلس شورای اسلامی هستند از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور فراهم شده است.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: ۲ هزار فرماندار و بخشدار در سراسر کشور، آموزش‌های لازم را برای برگزاری یک انتخابات پرشور، قانونمند و سالم را گذرانده اند و همه موارد حقوقی و اجرایی در قالب آموزش به آن‌ها ارائه شده است، همچنین ابهامات و سوالاتی را که برای مجریان انتخابات وجود داشته به آن‌ها پاسخ داده شده است.

آقای عرف همچنین گفت: همه عوامل انتخابات نیز در سراسر کشور، آموزش‌های لازم را گذرانده اند و در مرحله دوم به دنبال تربیت مربی هستیم که کار در زمینه انتخابات در سطح استان‌ها نیز به خوبی انجام شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه کار‌های اجرایی انتخابات به روز در حال انجام است، افزود: وزیر کشور به پنج استان که انتخابات خبرگان همزمان با مجلس برگزار می‌شود، برگزاری انتخابات خبرگان رهبری را ابلاغ کرده است، انتخابات میان دوره‌ای خبرگان در ۵ استان برگزار می‌شود تا هفت نفر انتخاب شوند.

وی گفت: فردا (یکشنبه) دستور ثبت نام از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابلاغ خواهد شد.

آقای عرف افزود: پنج شنبه گذشته نیز مانور اجرایی به شکل برخط برگزار شد و در ارتباطی ویدئویی با همه فرمانداران، همه گزارشات لازم برای ثبت نام و برگزاری یک انتخابات اخذ و مشکلات آن‌ها نیز رفع شد.

وی گفت: همه مجریان انتخابات، آمادگی کامل را دارند تا انتخاباتی پرشور، قانونمند و سالم در فضایی امن برگزار شود و معتقدم اگر همه مجریان و ناظران قانون را مبنا قرار دهند و در این چارچوب گام بردارند، انتخاباتی باشکوه را همچون سال‌های گذشته خواهیم داشت.

آقای عرف در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره خلاء قانونی ثبت نام از افرادی که شرایط اولیه نام نویسی ندارند و برای ثبت نام مراجعه و در نهایت هزینه‌هایی را برای ستاد انتخابات و شورای نگهبان تحمیل می‌کنند و اینکه چرا قانون اصلاح انتخابات به سرانجام نرسید، افزود: آنچه که امروز به اجرای آن موظفیم، قانون موجود است که در سال ۹۵ برای انتخابات اصلاحات لازم روی آن انجام گرفته است و ما نیز براساس آن عمل می‌کنیم.

وی گفت: در ستاد انتخابات وزارت کشور نیز مراحلی برای دریافت مدارک از داوطلبان پیش بینی شده است به طور مثال اینکه باید حداقل‌ها یعنی اصل مدرک فوق لیسانس را همراه داشته باشند و در صورت کامل بودن مدارک ثبت نام انجام می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه قانون اصلاح انتخابات که دو تا سه سال کار‌های کارشناسی بر روی این لایحه جامع انجام شد و در نهایت رئیس جمهور در هشتم بهمن سال قبل آن را به امضاء رساند، افزود: همزمان با این لایحه، طرح اصلاح قانون انتخابات را نیز نمایندگان در مجلس دنبال کردند.

آقای عرف ادامه داد: سخنگوی شورای نگهبان آقای کدخدایی نیز اعلام کردند که قانون اصلاح انتخابات به این دوره نمی‌رسد، اما طرح مجلس هم فعلا مانده است و این طرح به انتخابات امسال نمی‌رسد.

وی همچنین گفت: اگر مجلس لایحه را در دستور کار می‌گذاشت، شاید بخشی از مشکلات فعلی اجرای انتخابات برطرف می‌شد، اما اکنون باید قانون فعلی را اجرا کنیم.

آقای عرف درباره هماهنگی‌های میان وزارت کشور و شورای نگهبان افزود: با شورای نگهبان جلسات مختلفی داریم، وزیر کشور و دبیر شورای نگهبان و معاونان دو دستگاه جلسات مختلفی برگزار کرده اند، همه ملزم هستیم قانون را رعایت کنیم، پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تائید صلاحیت‌ها وجود داشته باشد، چهار مرجع مصرح در قانون انتخابات، باید مبنای بررسی صلاحیت افراد قرار گیرد و مرجع دیگری اظهارنظر نکند.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره روند ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس، گفت: در دوره قبل، مدارک افراد کامل نبود یا افراد در آخرین لحظات برای ثبت نام اقدام می‌کردند و این اقدامات وقت گیر بود، کسانی که معیار‌های اولیه برای ثبت نام ندارند؛ مثل سن یا مدرک تحصیلی، برای ثبت نام رجوع نکنند، اما توصیه می‌کنیم کسانی که شرایط ماهوی را داشته و می‌توانند به کشور خدمت کنند، در انتخابات ثبت نام کنند.

آقای عرف افزود: تا پایان آبان، براساس برآورد‌ها حدود ۷ هزار نفر در سراسر کشور برای حضور در انتخابات شناسایی شده اند، ۲۶ درصد آن افراد اصلاح طلب،  ۳۴ درصد اصولگرا و ۴۰ درصد هم مستقل هستند.