وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد؛

آغاز فصل جدیدی از همکاری ایران و عراق در حوزه حمل و نقل

به گزارش نویدتهران،وزیر راه و شهرسازی در گفت و گوی تلفنی با همتای عراقی اش اظهار امیدواری کرد تا فصل جدیدی از همکاری بین دو کشور در حوزه حمل و نقلی آغاز شود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت وگوی تلفنی با «ناصر حسین الشبلی» وزیر حمل و نقل عراق با اشاره به این که اطمینان دارم با حضور شما در این منصب دوران متفاوت و پر رونقی را تجربه خواهیم کرد،گفت: آماده‌ام هم در تهران و هم در عراق دیدار داشته و بتوانیم سنگ بنای همکاری‌های بلندمدت را پایه گذاری کنیم.

اسلامی با اشاره به خط ‌آهن- شلمچه – بصره اظهار کرد: سال‌هاست خط‌آهن را به شلمچه رسانده‌ایم و مجددا آمادگی خود را به منظور سرمایه گذاری خط‌آهن تا بصره اعلام می کنم، با هماهنگی و همکاری شما می توانیم شاهد تردد قطارها در دو خاک کشور باشیم.

او خطاب به وزیر حمل و نقل عراق گفت: برای ما و شما مهم است که عراق بتواند به آسیای میانه، پاکستان و روسیه بار جا‌به‌جا کند، امیدواریم با توجه به پیوند دیرینه فرهنگی و تاریخی که بین ملت‌های ایران و عراق برقرار است این ریل بتواند فصل جدیدی از گستره همکاری‌های ۲ کشور را فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ایران ۲۴ نقطه اتصال مرزی با کشورهای همسایه دارد، تصریح کرد: در تمام این پایانه‌ها پروتکل‌های بهداشتی را اجرا می کنیم و امید داریم بعد از تعطیلات عید فطر روابط تجاری از مرزهای زمینی از سر گفته شود و تجار و بازرگانان بتوانند تبادل کالا را انجام دهند.

او با اشاره به سابقه وزیر و حمل و نقل عراق در بخش هوایی این کشور گفت: خوشبختانه تعداد پروازها بین دو کشور خوب بوده و انتظار داریم بعد از اتمام شرایط کرونا مجددا پروازها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته شود و مردم ما بتوانند به کشورهای همدیگر سفر کنند.

وزیر راه و شهرسازی با ابراز امیدواری از دیدار حضوری گفت: امیدوارم بتوانیم پایه‌های مستحکمی را برای گسترش همکاری‌ها با کمک شما ایجاد کنیم و مردم دو کشور بتوانند سالیان سال از تصمیمات مشترک ما بهره مند شوند و این بهره‌مندی پیشرفت اقتصادی را برای دو کشور به ارمغان بیاورد.

همچنین در این گفت و گوی تلفنی وزیر حمل و نقل عراق نیز ابراز امیدواری کرد تا دیدارهای متعددی برای پیشبرد روابط بین دو طرف و تکمیل پروژه مشترک راه آهن انجام شود.

او افزود: تلاش می کنیم تا هر چه زودتر این کار به سرانجام برسد و در نزدیک ترین فرصت دیدار مشترکی را برگزار خواهیم کرد.

وزیر حمل و نقل عراق همچنین اظهار کرد: در آینده نزدیک راه‌های بین دو کشور باز خواهد شد که مهم‌ترین آن راه‌آهن و ارتباط هوایی است. همچنین توافقنامه‌هایی که پیش از این امضا شده بود را تمدید کرده و اصلاح می کنیم تا هر چه بیشتر به نفع مردم دو کشور باشد.