یادداشت روز؛

آغاز شیطنت رژیم صهیونیستی دراراضی آزاد شده جمهوری آذربایجان!؟


به گزارش نویدتهران،رژیم صهیونیستی در جنگ وصلح میان ارمنستان وجمهوری آذربایجان به گونه ای با چراغ سبزباکو به منافعی دست یافته است ،اما ازاین به بعدتحرکات شیطنت آمیز رژیم صهیونیستی درمنطقه زیر ذره بین قرار گرفته و خواب آشفته آنها تعبیر نخواهد شد.
تحرکاتی که درلباس میش آغاز کرده وبا عنوان طراح ،اراضی آزاد شده را بازسازی خواهدکرد. هدف رژیم صهیونیستی در قفقاز و آذربایجان این است که بتواند برای طولانی‌مدت به بهانه آبادانی وپیمانکاری پروژه در این منطقه پایگاه های نظامی خودرانیز به آرامی مستقرکرده ومسایل سیاسی،اقتصادی وامنیتی منطقه را دردست گرفته و اقدامات جاسوسی و تروریسم وتحرکات قومی را ادامه دهد.
روستا سازی وشهرسازی مدرن ازنوع صهیونیستی
درطرح ایجاد «روستا و شهرسازی مدرن و هوشمند » در اراضی آزادشده جمهوری آذربایجان،کشورهای قوی وقدرتمندی وجود دارند که می توانند برای بازسازی اراضی ازاد شده به باکو کمک کنند.حضور رژیم صهیونیستی نه تنها پروژه بازسازی را ناقص خواهد گذاشت بلکه به تخریب روابط باکو با دیگر کشورها نیز منجرخواهدشد.حضور رژیم صهیونیستی درخاک آذربایجان یعنی بازشدن پای تروریست و گروهک های تکفیری درمنطقه.

جنگ قره باغ
ایران تنها کشوری است که در مناقشه قره‌باغ نه تنها از هیچ یک از طرفین جانبداری نکرد بلکه از برپایی صلح، حل و فصل مناقشه حمایت کرد.
جنگ قره‌باغ جنگی بود که از فوریه ۱۹۸۸ تا مارس ۱۹۹۴ در ناحیه قره‌باغ، واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان، بین جمهوری آذربایجان و اکثریت ارمنی ساکن با پشتیبانی ارمنستان رخ داد.
بحران قره‌باغ موجب قطع روابط دیپلماتیک جمهوری آذربایجان و ترکیه با ارمنستان، انسداد مرزها و شرایط جدید و شکننده‌ای را در فضای منطقه قفقاز جنوبی حاکم نمود.
همچنین جنگ قره‌باغ مجددا در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان آغاز شد . ارمنستان وجمهوری آذربایجان اعلام حکومت نظامی کردند.
کشورهای مختلف و سازمان ملل متحد این درگیری‌ها را محکوم کرده و خواستار کاهش تنش‌ها شده‌اند. در تاریخ ۱۰ اکتبر، با پیگیری روسیه و همکاری سازمان صلیب سرخ جهانی، بین دو کشور توافق آتش‌بس برقرار شد.
نهم نوامبر الهام علی‌اف، ولادیمیر پوتین و نیکول پاشینیان، روسای جمهور آذربایجان و روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان، بیانیه مشترکی را امضاء کردند، که به‌موجب آن از ساعت ۰۰:۰۰ به وقت مسکو درگیری‌ها در قره‌باغ به پایان رسید و آتش‌بس کامل برقرار شد.

رژیم صهیونیستی یک غدّه‌ سرطانی است
مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری ۱۳۹۲/۰۶/۱۴درمورد اسراییل، فرمودند:امام بزرگوار همان کسی است که در مورد مسئله رژیم صهیونیستی از هیچ کس تقیّه نکرد؛ اینکه رژیم صهیونیستی یک غدّه‌ی سرطانی است و باید از بین برود، این حرف امام است.
رهبر انقلاب همچنین در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان۱۳۷۰/۰۸/۱۵ فرمودند:نباید شک کرد که شجره‌ى خبیثه‌یى اسرائیل که »اجتثت من فوق الارض ما لها من قرار»، هیچ پایه و پایگاه و استمرارى نخواهد داشت و بى‌شک نابود خواهد شد.

فواید جنگ قره باغ برای صنایع تسلیحاتی رژیم صهیونیستی
سایت قاینار اینفو جمهوری آذربایجان؛ باکو اعلام کرد که قصد دارد طی 5 تا 7 سال، 2 میلیارد دلار تسلیحات از رژیم صهیونیستی خریداری کند.
عنوان شده است که هدف از خرید 2 میلیارد دلار تسلیحات جدید از رژیم صهیونیستی طی دوره پنج تا هفت ساله آتی، پر کردن جای تسلیحات مصرف شده در جنگ اخیر قره باغ و تجهیز ارتش جمهوری آذربایجان به تسلیحات جدید است.
این درحالی است که آصف نریمانلی، روزنامه نگار و تحلیلگر در این باره نوشت: رسانه های روسیه و ارمنستان از برنامه جمهوری آذربایجان برای خرید تسلیحات جدید از اسراییل ناراحت شده اند و ادعا می کنند که جمهوری آذربایجان برای جنگ دیگری آماده می شود.
آصف نریمانلی افزوده : یکی دیگر از علل ناراحتی روس ها از خرید تسلیحاتی جمهوری آذربایجان از اسراییل، مواجه شدن صنایع تسلیحاتی روسیه با اوضاعی دشوار پس از جنگ 44 روزه و از دست دادن مشتری همچون جمهوری آذربایجان است.
گفتنی است،یکی از نمونه‌های انتقال سلاح اسرائیل به جمهوری آذربایجان، تحویل پهپاد انتحاری توسط یک شرکت صهیونیستی است. در سال ۲۰۱۷ یک شرکت صهیونیستی تولید کننده جنگنده، پهپادهای انتحاری خود را به درخواست باکو آزمایش کرد.تارنمای روزنامه صهیونیستی جروزالم پست گزارش داد كه شركت ‘البیت سیستمز’ رژیم صهیونیستی آخرین مدل پهپاد خود را به جمهوری آذربایجان فروخته كه قادر به انجام حملات انتحاری دقیق با برد زیاد است.