نشست خبری وزیر آموزش و پرورش در آستانه بازگشایی مدارس:

آغاز سال تحصیلی جدید با بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری با اصحاب رسانه در آستانه بازگشایی مدارس، از افزودن ۸هزار کلاس درس جدید به فضاهای آموزشی در آغاز سال تحصیلی و همچنین آغاز سال تحصیلی جدید با بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز خبر داد.
عصر امروز ودر آستانه بازگشایی مدارس در سال جدید تحصیلی با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفایش، گرامیداشت یادوخاطره رشادت های هشت سال دفاع مقدس و همچنین تبریک آغاز بهار تعلیم و تربیت، اظهار کرد؛ تقارن ایام محرم با آغاز سال تحصیلی را برای کسب درس از مکتب عاشورا قدر بدانیم .

وی با تقدیر از زحمات اصحاب رسانه، افزود: رسانه ها می توانند در تقویت تعامل آموزش و پرورش با جامعه ذی نفعان بسیار موثر باشند.

‌ وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: از تلاش های یک میلیون و هفتصدهزار معلم شاغل و بازنشسته که علیرغم همه مشکلات همواره چراغ تعلیم و تربیت را روشن می دارند، تقدیر می کنیم.

وی اضافه کرد: بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز از فردا سال تحصیلی خود را آغاز خواهند کرد ومن از همین جا آغاز بهار تعلیم و تربیت را به آنها تبریک می گویم.

وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: بیش از ۱۳ هزار دانش آموز ایرانی نیز در ۶۰ کشور جهان مشغول تحصیل خواهند شد، همچنین بیش از ۴۵۰ هزار دانش آموز اتباع خارجی در ایران اشتغال به تحصیل دارند.

وی ادامه داد: براساس آخرین آمار تا کنون ۱۳ میلیون و ۷۸۸ هزار دانش آموز ثبت نام قطعی شده اند و۳ درصد از دانش آموزان نیز همچنان ثبت نام شان قطعی نشده است که با احتساب آنان حدود ۱۴ میلیون دانش آموز در سال جدید تحصیلی خواهیم داشت.

عضو کابینه تدبیر و امید از بسته شدن ۴۸۳هزار باب کلاس درس تا کنون خبر داد و افزود: این آمار افزایش ۱۶هزار واحدی نسبت به سال قبل را داشته است و این به علت استقرار پایه دوازدهم در دوره متوسطه دوم است.

وی افزود: در سال جدید تحصیلی ۱۱۰۰ مدرسه جدید به آمار۹۱ هزارو ۷۲۱ سال قبل افزوده شده است، در بخش غیر دولتی نیز ۱۵ هزار و ۳۵۵ مدرسه فعالیت دارند.

بطحایی نرخ پوشش تحصیلی دوره ابتدایی را بیش از ۹۸ درصد اعلام و خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی قبل متاسفانه باوجودتلاش های فراوان که صورت گرفته همچنان در گروه سنی ابتدایی۱۴۲ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل داشتیم.

وی اضافه کرد: به دلیل اهمیت تعلیم و تربیت تعداد ۵۰۶۹ دانش آموز فاقد مدارک هویتی در سطح کشوربا هماهنگی وزارت کشور و سایر نهاد ها در مدارس ثبت نام شدند، و این موضوع در سال جاری ادامه و افزایش خواهد یافت.

وزیر آموزش و پرورش نرخ ثبت نام دوره ابتدایی در سال جاری را بیش از ۹۷ درصد اعلام و عنوان کرد: تلاش خواهیم کرد این آمار را به ۱۰۰در صد برسانیم.

وی ادامه داد: در حوزه فضای آموزشی ۸۰۰۰ کلاس جدید را آماده کردیم و امروز این مقدار فضا به مجموعه فضاهای موجود اضافه شد و این آمار تا پایان سال ۹۷ به ۱۰ هزار مدرسه افزایش خواهد یافت و در این راستا از خیرین مدرسه ساز در خصوص مشارکت و حمایت از طرح های عمرانی تقدیر می کنم.

وی با اشاره به استفاده از آموزش های الکترونیکی در آموزش و پرورش گفت: از این طریق در تابستان گذشته توانستیم کمک زیادی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه انجام دهیم.

سید محمد بطحایی با اشاره به مشکل سنوات خدمت بازنشستگان فرهنگیانی که سابقه حق التدریس داشته اند حل شده و تا قبل از این باید مبالغ خیلی زیادی و تا حد پاداش پایان خدمت باید برای احتساب سنوات خود پرداخت می کردند که این مشکل حل شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به مصوبه جدید شورای حقوق و دستمزد گفت : بر اساس این مصوبه معلمان شاغلی که اضافه تدریس می گیرند تا ۶ساعت اضافه تدریس آنها تا ۲۵درصد در حق شاغل احکام آنان محاسبه خواهد شد.

وی گفت از مهرماه سال جاری دو ساعت رسمی مدرسه در ابتدایی دوره دوم و متوسطه اول در اختیار مدرسه قرار می گیرد تا با صلاحدید معلم، شورای مدرسه و مدیر و چارچوبی که اعلام شده محتوی متناسب با نیاز دانش آموزان ارایه دهند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه های سال گذشته وزارت آموزش و پرورش و تاکید این وزارت بر حذف آزمون ها در دوره ابتدایی اظهار کرد: آزمون های متعدد و کتاب های کمک آموزشی بسیار در این دوره باعث شده بود تا این مدارس از اهداف تربیتی و آموزشی خود دور شوند و با بررسی متوجه شدیم عامل اصلی دور شدن مدارس ابتدایی از اهداف خود، آزمون های ورودی مدارس خاص است و به همین علت تاکید کردیم که این آزمون ها باید حذف شود.

سید محمد بطحایی در ادامه افزود: با روش های مختلف استعدادیابی مخالفتی نداریم اما آزمون های ورودی مدارس متوسطه اول به دلیل اینکه آزمونی مبتنی بر پیشرفت تحصیلی بود موجب شد تا آزمون های پیشرفت تحصیلی تا سال سوم دوره ابتدایی هم نفوذ پیدا کند.

وی تاکید کرد: آموزش و پرورش مصمم است که آنچه روح و ذهن دانش آموزان و کودکان ما را مکدر کرده است را اصلاح کند و هیچ کجای دنیا تا این حد کودکان را درگیر اینگونه مسایل نکرده اند و به همین علت در برخی مدارس از ابتدای سال تحصیلی جدید، دانش آموزان باید تکالیف خود را در مدرسه انجام دهند و تکالیف مهارت محور را به منزل می توانند ببرند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به حفظ حرمت مدارس و معلمان اظهار کرد: همانطور که وظیفه حرمت و حریم تعلیم و تربیت را بر عهده دارم وظیفه صیانت از یک میلیون و هفتصد هزار نفر از همکارانم بر عهده دارم و از همه می خواهم تا حریم و حرمت مدرسه، کلاس و معلمان را حفظ کنند.

عضو دولت دوازدهم به بازنشستگی نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش در سال های آینده اشاره کرد و گفت: با ایجاد روش های انگیزشی سعی می کنیم تا همکاران ما بازنشستگی خود را به تاخیر بیاندازند و در سال جاری هم شانزده روش را اجرا کرده ایم تا بتوانیم مشکلات مربوط به کمبود نیروی انسانی را حل کنیم.

وی گفت: ۱۲۰۰عنوان کتاب درسی در ۱۴۰میلیون جلد چاپ می شود و گاهی سو برداشت نسبت به کتاب های درسی پیش می آید و به عنوان مثال در حالیکه مولف از یک منبع استفاده کرده است و با یک منبع دیگر این کتاب نقد می شود.

سید محمد بطحایی گفت: کیفیت کاغذ کتاب های درسی و نگهداری آنها ضعیف است اما برنامه هایی داریم که بتوانیم کتاب های درسی را برای چند سال استفاده کرد و در برخی کشورها کتاب های درسی تا پنج سال مورد استفاده قرار می گیرد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون افغانستان با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در مورد ثبت نام کودکان اتباع به ویژه کودکان افغانستان در ایران اظهار کرد: موظف هستیم هر فردی را بدون هیچ تبعیضی از شرایط آموزش رایگان بهره مند کنیم و در سال تحصیلی گذشته با طرح کسی از مهر جا نماند، گروهی به صورت متمرکز روی این طرح کار کردند و توانستند بسیاری از محدودیت ها و موانع را کاهش و یا از بین ببرند و در سال گذشته بیش از ۴۰۰هزار دانش آموز افغان ثبت نام کردند و در سال تحصیلی جدید پیش بینی می کنیم ۵۰۰هزار نفر در مدارس ثبت نام شوند و این دانش آموزان برای ورود و حضور در مدارس خاص مشکلی نداشته اند.