رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی:

آغاز دوران ریاست جمهوری ترامپ فرصت جدیدی برای تل آویو جهت تاثیرگذاری بر سیاست واشنگتن در موضوع برنامه هسته‎ای ایران

عاموس یدلین

رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی: با آغاز دوران ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا، فرصت جدیدی برای تل آویو جهت تاثیرگذاری بر سیاست واشنگتن در موضوع برنامه هسته‎ای ایران فراهم شده است.

عاموس یدلین رئیس مرکز تحقیقات امنیت ملی رژیم صهیونیستی و رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی این رژیم (آمان) در سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ از مقامات تل آویو خواست فرصت کنونی پیش آمده در کاخ سفید را برای افزایش فشارها بر ایران مغتنم بشمارند.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازقدسنا ،وی تاکید کرد: هم اکنون یک فرصت طلایی برای تل آویو و واشنگتن برای عملیات مشترک ضد ایران فراهم شده و باید دو طرف روند انجام توافقی مشترک در این باره را آغاز کنند. توافقی که هدف از آن تغییر واقعیت‎های استراتژیک بدون لغو توافقی هسته‎ای در سال گذشته باشد.

یدلین معتقد است : با آغاز دوران ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا، فرصت جدیدی برای تل آویو جهت تاثیرگذاری بر سیاست واشنگتن در موضوع برنامه هسته‎ای ایران فراهم شده است.

وی افزود: مرحله نخست دور جدید همکاری مشترک میان واشنگتن و تل آویو باید بر تعیین یک خطر قرمز مشترک و علنی (درباره ایران) متمرکز شود، مسئله‎ای که اوباما با آن مخالفت می‎کرد. همچنین ما باید آمریکا را به اقدام فوری و شدید در برخورد با ایران در صورت عدم التزام به همه بندهای توافق هسته‎‌ای تحریک کنیم.

یدلین تاکید کرد: اسرائیل و آمریکا باید یک کمیته اطلاعاتی مشترک برای نظارت بر اجرا یا نقض توافق هسته‎ای از سوی ایران تشکیل دهیم.

وی در ادامه یادداشت خود حمایت از گزینه نظامی علیه ایران را پنهان نکرده و تاکید می‎کند: تصمیم سازان در تل آویو باید طرف آمریکایی را به دادن چراغ سبز برای حمله نظامی گسترده به ایران با هدف از بین بردن تاسیسات هسته‎ای این کشور، قانع کنند. همچنین باید از کمک‎های نظامی ایران به حزب الله با اقدامات شدید جلوگیری کنیم.

وی با اذعان به ضعف توانمندی حمله پیش دستانه ارتش این رژیم در وضعیت استراتژیک کنونی در منطقه، حزب الله لبنان را اصلی ترین تهدید علیه تل آویو توصیف کرد.

رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی افزود: در اثر همین ضعف‌‎ها تصمیم سازان در تل آویو تاکنون گزینه حمله به حزب الله را اجرایی نکرده‎اند و سوال مهم این است که آیا همین منطق را در برخورد با حماس در غزه و خطر تونل‌ها اتخاذ خواهند کرد.

وی بر لزوم تعیین خط قرمز برای حماس در نوار غزه تاکید کرد و خواستار توجه بیشتر به چالش‎های امنیتی روبروی رژیم صهیونیستی شد.