سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

آخرین نتایج بررسی فاز دوم واکسن ایرانی کرونا منتشر خواهد شد


به گزارش نویدتهران،سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز تا فردا بررسی آخرین نتایج فاز دوم واکسن ایرانی کرونا به اتمام خواهد رسید و کمیته های ناظر نتیجه را اعلام می کنند، گفت: قطعا تا پایان سال همه گروه های هدف دُز اول واکسن خود را دریافت خواهند کرد.

دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز هفتاد و دومین جلسه ستاد با ریاست رییس جمهور و حضور همه اعضا برگزار شد، به مباحث مطروحه در جلسه اشاره و اظهار کرد: امروز نوع مدیریت و دستاوردی که در کنترل موج چهارم کرونا داشتیم بررسی و علاوه بر آن وضعیت شیوع بیماری در دنیا به ویژه در هندوستان و سایر کشورهایی که دچار ویروس جهش یافته هستند، مرور شد.

وی با تاکید بر اینکه کماکان توصیه ما این است که بسیار مراقب باشید، گفت: عزیزانی که واکسن دریافت کرده اند باید بسیار مراقب بوده و پروتکل ها را با جدیت رعایت کنند؛ وضعیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی با افزایش مختصری به حدود ۷۰ درصد رسیده است اما نیاز داریم پروتکل ها بیش از این مقدار کنونی رعایت شوند.

رعایت ۹۰ درصدی پروتکل های بهداشتی زمان برگزاری آزمون های پایه های نهم و دوازدهم

دکتر رئیسی به چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی هنگام برگزاری آزمون های پایه های نهم و دوازدهم اشاره و خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰۰ هزار نظارت در زمان برگزاری آزمون های این دو پایه تحصیلی انجام شده است؛ خوشبختانه براساس گزارش ها در بسیاری از مراکز برگزاری آزمون ها پروتکل ها هم از طرف دانش آموزان و هم از سوی آموزش و پرورش به خوبی رعایت شده است که از همگی تشکر می کنیم. البته گزارشی از نواقص داشتیم اما بالای ۹۰ درصد پروتکل ها رعایت شدند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت به آخرین وضعیت شیوع بیماری در کشور اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه از نظر موج بیماری روند کلی کشور نزولی است اما در استان های جنوبی و شرقی درگیری هایی از نظر بیماری و عدم مشاهده روند نزولی وجود دارد. روند نزولی در برخی از این استان ها متوقف و یا افزایشی شده است.

به گفته وی روند شیوع بیماری در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان صعودی است و مردم در استان های کرمان و بوشهر حتما نیاز است که مراقبت های بیشتری را انجام دهند.

آخرین رنگ بندی کرونایی استان های کشور

دکتر رئیسی در ادامه درباره آخرین رنگ بندی کرونایی استان های کشور، توضیح داد: اکنون ۱۳ شهر قرمز، ۲۰۸ شهر نارنجی و ۲۲۷ شهر در وضعیت زرد هستند. شهرهای ایرانشهر، چابهار و نیکشهر در سیستان و بلوچستان، پاوه در کرمانشاه و بستک، بندرلنگه، بندرعباس، پارسیان، جاسک، حاجی آباد، رودان، قشم و میناب در هرمزگان قرمز هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: باید با دقت و قدرت بیشتری پروتکل ها رعایت شوند و نظارت ها دقیق تر شوند تا مبادا روند نزولی کنونی متوقف شده و دچار موج بعدی کرونا شویم.

وی به آخرین جزئیات از روند واکسیناسیون در کشور اشاره و مطرح کرد: فاز یک واکسیناسیون که شامل کادر بهداشت و درمان بود به اتمام رسید، افراد بالای ۸۰، ۷۵ و ۷۰ سال را در برنامه واکسیناسیون قرار دادیم و برخی از گروه های آسیب پذیر که دارای بیماری های زمینه ای هستند هم واکسینه شدند.

دُز دوم واکسن ها هفته آینده تزریق خواهد شد

دکتر رئیسی ادامه داد: طبق معمول با یک بدعهدی برای ارسال واکسن به کشور مواجه شدیم و محموله ای که قرار بود دوهفته گذشته با ۳ میلیون دُز واکسن به دستمان برسد، ارسال نشد که به احتمال زیاد قسمتی از آن در هفته جاری به دستمان خواهد رسید.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: امروز تا فردا بررسی آخرین نتایج فاز دوم واکسن ایرانی به اتمام خواهد رسید و کمیته های ناظر نتیجه را اعلام می کنند و ان شاالله اگر موفق به اخذ گواهی شویم مجوز مصرف اضطراری در سطح کشور صادر خواهد شد و از این به بعد می توانیم از واکسن داخلی استفاده کنیم. عزیزانی که دُز اول واکسن را دریافت کرده اند نگران دُز دوم نباشند، ان شاالله آخر این هفته یا هفته آینده تزریق دُز دوم را انجام خواهیم داد؛ پس از آنکه تعداد قابل توجهی واکسن داخلی و خارجی در تیرماه به دستمان برسد تلاش می کنیم روند واکسیناسیون و اعلام گروه های سنی را داشته باشیم.

وی عنوان کرد: با زیرساخت های قوی که در ارتباط با تولید واکسن در کشور داریم هموطنان عزیز به هیچ وجه نگران واکسیناسیون نباشند. قطعا تا پایان سال همه گروه های هدف دُز اول واکسن خود را دریافت خواهند کرد و نباید نگرانی وجود داشته باشد.

بحث سلامت مردم و به ویژه بیماری کرونا را سیاسی نکنیم‌

دکتر رئیسی همچنین به انتخابات ریاست جمهوری اشاره و اظهار کرد: از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که پروتکل‌ها را رعایت کرده، تشکر می کنم و اگر جایی نواقصی وجود دارد خواهش می‌کنم مردم، رییس ستادها و نامزدها دقت لازم را برای رعایت پروتکل‌ها به عمل آورند تا انتخابات از نظر حوزه سلامت در پیش داشته باشیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان با بیان اینکه به عنوان یک کارشناس خواهش می‌کنم که بحث سلامت مردم و به ویژه بیماری کرونا را سیاسی نکنیم‌، تاکید کرد: با سلامت مردم هم نباید شوخی کرد و هم نباید آن را سیاسی کرد، این امر را بر عهده متخصصین امر بگذارید؛ مطمئن باشید با همدلی و همیاری برای کنترل و مدیریت بیماری همه تلاش خواهیم کرد.