دادستان زاهدان در برنامه خانواده یک:

80 درصد قتل ها به خاطر عصبانیت لحظه ای و عدم گذشت است

 

به گزارش نویدتهران،دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان خواستار توجه جدی خانواده ها به ارزش ها و هنجارهای دینی و اهتمام به تربیت و آموزش فرزندان در جهت قانونمداری واحترام به حقوق دیگران شد و گفت:متاسفانه غالب افردای که دچاز بزه و جرم شده و در زندان ها هستند هر کدام به نوعی در خانواده ها دچار مشکل بوده و از تربیت صحیح برخوردار نبوده اند.
حجت الاسلام والمسلمین موحدی راد دادستان زاهدان صبح امروز با حضور در برنامه خانواده یک شبکه یک سیما با تبریک فرارسیدن هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و نام شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر به تبیین نقش مهم خانواده ها در ایجاد جامعه سالم و تربیت فرزندان پرداخت و گفت:خانواده نقش بنیادی در شکل گیری جامعه دارد و هرگز نباید از آن غفلت شود.
وی افزود:اگر امکان بازدید از زندان ها برای مردم فراهم بود آنان به خوبی متوجه می شدند که متاسفانه اغلب کسانی که دچار جرم و بزه شده اند در خانواده هایی دارای مشکل و بدون برخورداری از تربیت صحیح و اصولی رشد پیدا کرده اند.
موحدی راد تاکید کرد:پایه های تربیت صحیح و احترام به قانون،احترام به حقوق دیگران،قانع بودن به حق و حقوق خود،احترام به بزرگتر،گذشت، پرهیز از دروغگویی و سایر اخلاق حسنه در خانواده ها بنا می شود،اما متاسفانه بعضی خانوده ها این مقوله مهم در آینده فرزندان را رها کرده اند وآن را تنها، وظیفه نهادهای آموزشی می دانند،گویی که خود هیچ وظیفه ای در قبال آموزش و تربیت صحیح فرزندان در خانواده ندارند.
دادستان زاهدان در ادامه بر لزوم گسترش و نهادینه شدن فرهنگ صلح و سازش و عفو و گذشت در جامعه تاکید کرد و گفت:دین اسلام همواره بر عفو و گذشت و حتی موضوع تغافل تاکید کرده است و بنده به عنوان کسی که پیش از دادستان شدن بازپرس ویژه قتل بوده ام اعلام می کنم که متاسفانه بیش از 80 درصد قتل ها به خاطر عصبانیت ها و عدم کنترل لحظه ای بر رفتار و البته عدم گذشت و بخشش بوده بطوریکه حتی بر اثر کشمکش بر سر جای پارک قتل هایی به وقوع پیوسته است.
وی تصریح کرد:یکی از سنت های بسیار خوب و نهادینه شده در استان سیستان و بلوچستان که می تواند الگویی برای کل جامعه ایران باشد،سنت حسنه عفو و بخشش و کدخدامنشی است که در همین زمینه اخیرا بیش از 20 حکم قصاص نفس آماده اجرا بوده که با گذشت و بخشش اولیاء دم این احکام اجرا نشده است.
موحدی در بخش دیگری از این گفتگو خواستار حساسیت بیشتر و جدی تر خانواده ها به موضوع فضای مجازی شد و گفت:بیشتر افرادی که وارد فضای مجازی می شوند در واقع دیگر حریم خصوصی ندارند و اطلاعاتشان به راحتی قابل دسترسی همگانی و حتی سوء استفاده است و به همین دلیل باید بسیار مراقب باشند.
این مقام قضایی خریدن گوشی های همراه و دادن خط اینترنت به کودکان و نوجوانان از سوی خانواده ها را عملی نامناسب و دارای ضرر و زیان برای حال و آینده فرزندان دانست و با تاکید بر پرهیز خانواده ها نسبت به این عمل تصریح کرد:داده های اطلاعاتی که از طریق فضای مجازی به فرزندان خردسال می رسد متناسب با سطح درک و سن و سال آنان نیست و موجب بروز مشکلات و آسیب های فردی و اجتماعی فراوان می شود که نمونه های آن را در پرونده های متعددی شاهد بوده ایم .