مديركل پزشكي قانوني استان تهران:

15 درصد معاينات پزشكي قانوني كشور در تهران انجام مي شود

مديركل پزشكي قانوني استان تهران گفت: حجم كار در پزشكي قانوني استان تهران بسيار بالا است و اين استان در 18 مركز و يك مركز تشخيصي و آزمايشگاهي خدمات را به مردم ارائه مي كند كه بر اساس آمارها 15 درصد از كل معاينات پزشكي قانوني در استان تهران انجام مي شود.

به گزارش نویدتهران، دكتر مسعود قادي پاشا در سي و چهارمين همايش فصلي مديران سازمان كه به ميزباني استان تهران برگزار شد گفت: در سال گذشته 299 هزار و 465 معاينه باليني در مراكز پزشكي قانوني استان تهران انجام شد كه نسبت به سال قبل از آن 5 درصد رشد داشت.

وي افزود: تعداد اجساد معاينه شده در پزشكي قانوني استان طي سال گذشته با 19 درصد رشد به 12هزار و 259 مورد رسيد. همچنين 7100 پرونده در كميسيون پزشكي قانوني استان بررسي شد كه متأسفانه تنها در بخش ورودي پرونده با رشد 80 درصدي مواجه بود.

مديركل پزشكي قانوني استان تهران تصريح كرد: آمار آزمايشگاه ها در سال گذشته 72 هزار و 705 مرود بود كه چهار هزار و 66 مورد آن در بخش سرولوژي، دو هزار و 502 مورد در بخش‌ DNA و چهار هزار و 945 مورد در بخش پاتولوژي انجام شده است.

وي در ادامه با اشاره به آمار بيشترين معاينات پزشكي قانون استان افزود: در سال گذشته نزاع با 99 هزار و 817 مراجعه بيشترين حجم معاينات را در بر گرفت كه نسبت به سال قبل از آن كاهش 1.3 درصدي داشت و بر حسب جمعيت در اين بخش استان تهران رتبه 12 كشور را دارا است.

دكتر قادي پاشا ادامه داد: بعد از نزاع مصدومان حوادث رانندگي با 41 هزار و 384 و رشد 11.8 درصدي نسبت به سال قبل از آن و سلاح سرد با 136 مورد و رشد 1.6 درصدي در رتبه هاي بعدي بيشترين مراجعات استان قرار دارند.

وي خاطرنشان كرد: در بخش متوفيات نيز مرگ ناشي از تصادفات با يكهزار و 156 و كاهش 4.7 درصدي نسبت به سال قبل از آن و مرگ ناشي از مواد مخدر با 775 مورد بيشترين معاينات اجساد بوده اند.

وي تعداد پرونده هاي به نتيجه رسيده كميسيون ها در سال گذشته را نيز 5965 مورد عنوان كرد.

مديركل پزشكي قانوني استان تهران در ادامه به حوادث مهم سال گذشته كه اجساد آن در پزشكي قانوني استان تهران شناسايي شد اشاره كرد و افزود: در حادثه حله عراق و تصادم قطار سمنان با تلاش شبانه روزي همكاران و در كمترين زمان با بالاترين دقت تمام اجساد و قطعات يافت شده تعيين هويت شدند كه اين كار با بيش از 550 نمونه و بيش از 46 هزار بار كار تطبيق به نتيجه رسيد. در حادثه پلاسكو نيز اجساد و تمامي قطعات كشف شده شناسايي و مورد تعيين هويت قرار گرفت.

دكتر قادي پاشا در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اقدامات پزشكي قانوني استان تهران در سال گذشته گفت: راه اندازي مركز بهارستان، راه اندازي واحد جنوب، اخذ مجوز آموزشي براي مركز كهريزك از سوي وزارت بهداشت، برگزاري دوره هاي آموزشي، آموزش رزيدنت ها، شروع نمونه گيري از 3800 مجرم براي بانك ژنتيك و …. از جمله اقدامات پزشكي قانوني در سال گذشته است.

وي به مشکلات اين اداره كل نيز اشاره و تصريح كرد: كمبود شديد پزشك و كارمند، كمبود شديد فضاي فيزيكي به ويژه در كميسيون ها، كمبود اعتبارات و مواد مصرفي و نداشتن اعتبار براي نگهداري مركز كهريزك از جمله مشكلات اين اداره كل است كه اميدواريم با همكاري دستگاه هاي استان و ستاد سازمان برطرف شود.