مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه:

10 عامل از 19 عامل مرگ در بیماری های غیرواگیر مربوط به تغذیه است

به گزارش نویدتهران،مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه اعلام کرد: 10 عامل از 19 عامل مرگ در بیماری های غیرواگیر مربوط به تغذیه است.

دکتر زهرا عبداللهی در وبینار ضرورت توجه به تغذیه کارکنان گفت: بیماری های غیرواگیر علت 60 درصد مرگ ها در جهان و 76 درصد مرگ ها در ایران است. این وضعیت در تمام کشورهای با درآمد بالا، متوسط و پایین از جمله در ایران که درآمد متوسط دارد، یک روند افزایشی دارد.

وی با اشاره به این که الگوی غذایی نامناسب اولین ریسک فاکتور و اولین دلیل مرگ هاست، ادامه داد: در یک مطالعه که در 195 کشور توسط 130 محقق از 40 کشور جهان انجام شد، رژیم غذایی نامناسب با 11 میلیون قربانی اولین عامل خطر مرگ در جهان شناخته شده و یک پنجم مرگ ها را در جهان داراست.

وی افزود: در سال 2017 ایران 299 هزار مورد مرگ داشته است که این رقم در سال 2040 میلادی به حدود 800 هزار مورد می رسد که 390 هزار مورد آن ناشی از بیماری های غیرواگیر خواهد بود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: بار اقتصادی ناشی از بیماری های غیرواگیر سالانه معادل 446 هزار میلیارد تومان یعنی معادل 3 درصد تولید ناخالص ملی (GDP) و هزینه غیرمستقیم این بیماری ها معادل 238.2 هزار میلیارد تومان در کشور خواهد بود.

دکتر عبداللهی گفت: آخرین مطالعه سال 1400 در گروه سنی 18 تا 65 سال نشان می دهد که یک سوم جمعیت فعال کشور دارای کلسترول بالا، 40 درصد آقایان و 36 درصد خانم ها دارای اضافه وزن و 51 درصد جمعیت تحرک بدنی کافی ندارند.

وی با بیان این که ایرانیان 9.7 گرم در روز یعنی دو برابر مقدار توصیه شده که مصرف روزانه 5 گرم نمک است، بیشتر نمک مصرف می کنند، بیان داشت: با افزایش مصرف سبزی و میوه، کاهش مصرف روغن، کاهش اسید چرب اشباع و افزایش تحرک بدنی و کنترل وزن شاهد کاهش 27 درصدی غیبت در کار، کاهش 26 درصدی هزینه های مراقبتی و کاهش 32 درصدی هزینه های ناتوانی و معلولیت ناشی از بیماری ها خواهیم بود.

وی اشتغال حدود 8.5 میلیون کارمند در دستگاه های مختلف را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: بر اساس بند 8 مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در اسفند 94 دستگاه های اجرایی مکلف به تدوین برنامه عملیاتی بهبود وضعیت سلامت کارکنان خود بر اساس بسته پایه خدمات سلامت کارکنان دولت که مسئولیت تهیه آن به وزارت بهداشت محول شده است، هستند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه تشکیل کمیته راهبردی بهبود تغذیه کارکنان متشکل از نمایندگان دستگاه های اجرایی، ابلاغ بسته اجرایی تغذیه کارکنان، تدوین برنامه عملیاتی بهبود تغذیه کارکنان در هر دستگاه اجرایی، برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت در زمینه تغذیه سالم، اجرای دستورالعمل تغذیه در غذاخوری ها، پایش و نظارت بر کیفیت تغذیه در غذاخوری ها و پایش اجرای برنامه از طریق دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی (ساغ) را خواستار شد.

گفتنی است این وبینار با حضور دکتر دل پیشه رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر رنجبر از سازمان بهداشت جهانی و مدیران تغذیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شد.