سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران:

۱۴ برنامه دولت برای ایجاد ۱ میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی

به گزارش نویدتهران،سخنگوی دولت گفت: مقرر شد برای ایجاد حدود ١ میلیون و ٣٣ هزار فرصت شغلی از طریق اجرای ١٤ برنامه، حدود ٦٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان سرمایه گذاری شود.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز(سه شنبه) در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات وزیران دو مصوبه در خصوص آیین نامه های اجرایی تبصره ٥ و ١٨ داشتیم که اهمیت آن در اقتصاد ملی زیاد است. در تبصره ٥ اجازه داده شد که ١٠٠ هزار میلیارد تومان از بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک ها که از دولت طلب دارند، توسط دولت تسویه شود.

وی افزود: این آیین نامه روز یکشنبه تصویب شد و از این تاریخ افرادی که از دولت طلبکار و به بانک ها بدهکار هستند می توانند اسناد تسویه از دولت دریافت کنند و بانک ها همین اسناد را که به بانک مرکزی بدهکار هستند را تحویل بانک مرکزی دهند که در نتیجه دولت بدهکار بانک مرکزی می شود.

نوبخت ادامه داد: حسن این کار این است که بار بزرگی از دوش بنگاه های اقتصادی برداشته شود و دیگر اینکه صورت وضعیت مالی بانک ها نیز مشخص خواهد شد.

کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه شورای عالی پول و اعتبار در هفته گذشته تصریح کرد: در این جلسه ترازنامه بانک مرکزی گزارش شد. در این ترازنامه مشخص شد که بدهی دولت به بانک مرکزی که چیزی حدود ١٠ هزار میلیارد تومان است به ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تقلیل یافته و از این میزان ٥٨٠٠ میلیارد تومان آن مربوط به بدهی سازمان هدفمندی یارانه ها در سال ٨٩ یا ٩٠ برای پرداخت یارانه ها است.

محمدباقر نوبخت در بخش دیگری از صحبت های خود از برنامه های دولت برای اشتغالزایی در بخش مسکن خبر داد و گفت: قرار است ۳۰۰ هزار فرصت شغلی از طریق ساخت مسکن ایجاد شود. بر اساس دستور رییس جمهوری ساخت ۲۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده شهرهای بزرگ نوسازی می شود. این جلسه هم اکنون به ریاست دکتر روحانی و استانداران در حال برگزاری است. همچنین بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ۵۰ هزار واحد حمایتی در داخل شهرها و ۵۰ هزار واحد در روستاها با حمایت دولت از طریق تسهیلات ارزان قیمت نوسازی می شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از بزرگترین بخش ها برای تولید اشتغال که ربطی به تحریم و ترامپ و ارز ندارد گفت: بخش مسکن است که می تواند ٣٠٠ هزار فرصت شغلی ایجاد کند. وی افزود: طرح اشتغالزایی دولت غیر از بخش مسکن ۱۳ بخش دیگر را هم شامل می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان جزئیاتی از وضعیت خزانه، اظهار داشت: تا ١٤ تیرماه کل منابع بالغ بر ٨٢ هزار و ٦٠٠ میلیارد تومان است که نسبت به مبلغ سال قبل یعنی ٥١ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان، ٦١ درصد افزایش یافته است. از این مبلغ ٦٨ درصد از افزایش منابع بر عهده نفت بود.

نوبخت گفت: اعتبارات هزینه ای ٦ درصد نسبت به پارسال افزایش داشت. ٢٣ هزار و ٢٦٠ میلیارد تومان پرداخت عمرانی داشتیم که سال گذشته در زمان مشابه هزار و ۴۴ میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: برای حوادث غیرمترقبه سال گذشته ٦٤ میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان پرداخت شد، اما امسال ٨٣١ میلیارد تومان پرداخت کرده ایم. پارسال ١٥ هزار میلیارد تومان از تنخواه استفاده کردیم در حالی که تا به امروز ٢٨٠٠ میلیارد تومان استفاده کردیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون لزوم انعکاس خدمات دولت، گفت: اخبار منفی و مایوس کننده اقتصادی همه اقتصاد ما نیست. این اخبار باعث می شود تا رئیس جمهور کشوری به دروغ بگوید اقتصاد ایران در حال فروپاشی است. دولت پروژه های خوبی در دست اجرا دارد؛ مانند شبکه ریلی که راه آهن مراغه ظرف دو ماه آینده افتتاح خواهد شد. طرح هایی دیگری برای اتصال شهرها به راه آهن سراسری داشته ایم که سال گذشته همدان و کرمانشاه از جمله آنها بود. نوبخت گفت: کار منتقدان این است که ما را نقد کنند و انتظار تمجید نداریم اما از رفقایمان نیز انتظار بیان واقعیت ها را داریم.

برق به عراق صادر نمی کنیم

وی در پاسخ به سوالی پیرامون قطع صادرات برق از ایران به عراق، عنوان کرد: صادرات برق به عراق داشتیم اما در شرایط فعلی که ما خودمان کمبود برق داریم، چنین کاری انجام نمی شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون گزارش اخیر رسانه های آمریکایی در خصوص سرقت اسناد هسته ای از ایران، گفت: اینها حرف های سوخته شده چند ماه پیش است که آنها را تکرار می کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص اظهاراتی مبنی بر نرخ ارز ٣٥٠٠ تومان و اصلاح نظام کوپنی، تصریح کرد: این اعداد و ارقام همگی مبانی نظری دارد و بر پایه تئوری اقتصادی نسبت به متغیرها است. تئوری ما مکتب اقتصادی دولت-بازار است و برای ارز هم سیاستمان شناور و مدیریت شده است. وی افزود: در هر شرایطی کالاهای اساسی مردم را امکان ندارد با قیمتی بیشتر از ٤٢٠٠ یا ٤٣٠٠ وارد کنیم. رئیس جمهور هم اعلام کردند که همه کالاهایی که با ارز درلتی وارد می شود اعلام شوند.

زمانی که بیش از ١١ میلیارد دلار ارز دولتی داده‌ایم، مردم نباید سختی بکشند

نوبخت ادامه داد: برای ما قابل تحمل نیست زمانی که بیش از ١١ میلیارد دلار ارز دولتی داده ایم، مردم سختی بکشند و از دستگاه های نظارتی می خواهیم برخورد جدی داشته باشند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون سرانجام نرخ بنزین و نان، گفت: بازگشت کارت های سوخت به جایگاه‌ها برای کنترل مصرف است و نظام کنترلی ما را قوی می کند، اما لزوما معنای دونرخی شدن بنزین و سهمیه بندی را ندارد.

نوبخت ادامه داد: برای نان یارانه سنگینی پرداخت می کنیم. ما باید با تسهیلات و امتیازاتی ارائه می دهیم که به آنها کمک شود. دولت تحت فشار است و تمایل دارد به آنها کمک کند اما به دلیل کمبود منابع امکان برخی از آنها وجود ندارد.

نوبخت در مورد پرداخت خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت: جز امسال در سنوات گذشته قیمت خرید گندم هر ساله در حال افزایش بوده است، ما می توانیم گندم رابا نرخ ۸۰۰ تومان وارد کنیم اما بنایمان این نیست. تلاش می کنیم تا آبان ماه همه مبالغ باقی مانده خرید تضمینی را پرداخت کنیم. وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم نرخ خرید تضمینی گندم افزایش سه برابری داشته است گفت: بنابراین به دنبال افزایش توان کشاورزان هستیم.

نوبخت در ادامه این نشست افزود: مذاکرات آقای ولایتی پیرو سفرهای آقای روحانی و ظریف بود و در همه توافقات کشور روسیه بر تعهداتش باقی مانده بود آنها آماده هستند سرمایه گذاری وسیعی در راه آهن، نفت و گاز داشته باشند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون ایراد شورای نگهبان به لوایح چهارگانه، خاطرنشان کرد: دولت به دنبال تصویب لوایح چهارگانه است و تاکید می کند که این لوایح باید در چارچوب قانون اساسی به تصویب برسد. این لوایح برای مبارزه با پولشویی است و تمامی راه های سوء استفاده از آن را بسته ایم. آمریکا و اسرائیل از خدا می خواهند تا این لوایح تصویب نشود؛ چرا که مانع جدیدی برای برقراری ارتباط با بانک های ایرانی فراهم می شود. نگاه دولت این است که اگر شورای نگهبان نکاتی دارد مجلس آن را برطرف کند و هر کاری که از سوی قوه قضائیه باید انجام شود صورت گیرد تا مصوبه هایش را داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درمورد دلایل هجمه ها به دولت دوازهم و این که آیا هجمه ها برای این است که خواسته های برخی افراد تامین نمی شود؟، بیان کرد: انتقادات از دولت طبیعی است و رسانه ها به عنوان چشمان بیدار جامعه ما را رصد کنند، آیا ما برای شرایط تحریم برنامه ندادیم؟ آیا پیش بینی های ما درست بوده است یا خیر؟ آیا بودجه را به وقت مقرر به مجلس ارائه دادیم یا خیر؟ آیا مواردی را که مرتبط با جایگاه سازمانی ما بوده انجام داده ایم؟

نوبخت افزود: همواره تلاش کردم به رییس جمهوری وفادار باشم و خط اعتدال که آمیزه ای از ائتلاف سیاسی با اصلاح طلبان است، پیش برود و مدلی از همکاری را نشان دهیم که جامعه خدمات آن را ببیند و هیچ گاه رییس جمهوری از من نشنیده که بگویم نداریم، همواره تلاش کردم مسیر هموار باشد.

رییس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: این که دستگاه های اجرایی از من ناراضی باشند، طبیعی است، منابع ما محدود است ولی تلاش می کنیم پای صحبت دستگاه ها در مورد مشکلات آنها بنشینیم. نوبخت افزود: می خواهم کلید باشم، نه قفل، ولی این پست ها قفلی است و کلید ما همه قفل ها را باز نمی کند.

تغییر جهانگیری دروغ است

وی همچنین در پاسخ سوالی درمورد تغییر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و جایگزینی نوبخت به جای وی گفت: همه این موضوعات دروغ است. سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که گفته می شود دولت تغییر کابینه را به دست مجلس سپرده است، اظهارداشت: چنین موردی صحت ندارد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر این که در نابسامانی بازار ارز بانک مرکزی برای کنترل بازار خرید و فروش از طریق افرادی ورود کرده است، آیا این مسئله را تایید می کنید، تصریح کرد: نمی دانم کدام یک از بخش ها است، ولی این که بانک مرکزی برای کنترل بازار پیش از این مداخلاتی داشته، تردیدی نیست.

سخنگوی دولت افزود: چون بانک مرکزی بخشی را از طریق صرافی های مجاز انجام می داد ولی در نهایت کل صورت مسئله برای ما مبهم است و از بانک مرکزی می خواهم هرگونه اطلاعاتی که در این زمینه لازم است، عرضه کند.

نوبخت در پاسخ به این که بازداشت چند نفر از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در چه سطح از مدیران این وزارتخانه بوده است؟، گفت: بعد از آنکه ثبت سفارش کالا به خصوص در موضوع خودرو متوقف شد در فاصله کوتاهی با هک کردن سیستم، این اقدام غیرقانونی انجام شد.

سخنگوی دولت به دستور رییس جمهوری مبنی بر رسیدگی بدون اغماض به این مسئله اشاره کرد و افزود: در این مسئله در این دستگاه دولتی چند نفر را شناسایی کردند که در هک کردن سایت این وزارتخانه دست داشتند و باید منتظر باشیم که تحقیقات تمام شود.

نوبخت تصریح کرد: رییس جمهوری از قوه قضاییه خواست تا با قاطعیت وارد شود و آنچه که مربوط به دولت باشد در جهت شفاف سازی، هر نوع اقدامی را انجام می دهیم.

وی از قوه قضاییه خواست نهایت سخت گیری را در این موضوع داشته باشد و افزود: همچنین از این قوه می خواهیم در راستای ایمن سازی فضای کسب و کار همکاری لازم را انجام دهند.

یکی دیگر از خبرنگاران سوال کرد: رییس جمهوری در گرامیداشت هفته قوه قضاییه در بازتر شدن فضای کشور تاکید کرد که متعاقب آن سخنگوی این قوه اظهار داشت که اگر دولت در این زمینه برنامه ای دارد، لایحه آن را ارائه کند، نگاه دولت به این موضوع چیست؟ سخنگوی دولت نیز پاسخ داد: نگاه دولت به مباحث سیاسی و اجتماعی در چهارچوب منشور حقوق شهروندی منعکس شده است.

نوبخت افزود: دولت خود را مسئول حقوق مردم می داند و تامین این حقوق در پاره ای موارد نیازمند وضع قانون و در پاره ای نیازمند اصلاح قانون است.

وی موضوع بعدی را اراده قوا دانست و گفت: اراده باید از سوی سه قوه وجود داشته باشد که در جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی که روزهای شنبه بین سه قوه برگزار می شود، در زمینه های مختلف بحث و تبادل نظرمی شود.

یکی دیگر از خبرنگاران سوال کرد: پس از دیدار هیات دولت با رهبر معظم انقلاب که ایشان در ارتباط هر چه بیشتر با بدنه مردم تاکید داشتند، معاون اول رییس جمهوری خبر از تشکیل ستاد اطلاع رسانی را دادند، دولت در این زمینه چه اقداماتی را انجام داده است؟

نوبخت نیز گفت: اگر قرار است شرایط متفاوتی به وجود آید، باید برای شرایط جدید نهاد سازی کنیم. بنابراین تصمیم گیری های صورت گرفته در ذیل شورای هماهنگی سه قوه تشکیل نهاد اطلاع رسانی است که بتواند متناسب با شرایط اطلاع رسانی و هماهنگی داشته باشد.

کسانی که در برجام باقی مانده اند باید کاستی ها را جبران کنند

وی در پاسخ به سوالی درمورد نامه های ارسالی رییس جمهوری به روسای کشورها و موضوع فروش نفت ایران، گفت: مسئله نفت یکی از موضوعاتی است که از طرف های باقی مانده در قرارداد برجام انتظار داریم.

وی ادامه داد: فقط مسئله نفت نیست، بلکه موضوع نظام بانکی، بیمه، پتروشیمی، کشتیرانی و موضوعات دیگر، همه این موارد مورد توجه است و کسانی که در برجام باقی مانده اند باید کاستی ها را جبران کنند و این که نفت به صفر برسد حرف بی ربطی است.

سخنگوی دولت یادآور شد: انتظار داریم طرف های باقی مانده در برجام فروش نفت به ایران تضمین و تسهیل کنند نه اینکه کمک کنند صفر نشود.

نوبخت به سفر اخیر ترامپ به انگلیس اشاره کرد و گفت: رسانه ها و صدا و سیما چقدر باید تبلیغ می کردند تا چهره واقعی آمریکا را به این کشور نشان دهند. ترامپ با حضورش در انگلیس نشان داد که کشورها با این طرز فکر روبرو هستند و قبل از حضور وی نیز مردم برای اعتراض به خیابان ها آمده بودند.

استقلال بانک مرکزی شعار مطلوبی است

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که یکی خطیبان نماز جمعه تهران خواستار استقلال بانک مرکزی شده است، گفت: استقلال بانک مرکزی خواسته و شعار مطلوبی است و تمام تلاش دولت این است که این استقلال حفظ شود.

وی با بیان اینکه دولت در شورای پول و اعتبار هم حضور دارد، افزود: این شورا دولتی نیست ولی دولتی ها هم در آن حضور دارند. طبعا هر چه مداخلات دولت کمتر باشد بانک مرکزی مستقل تر عمل می کند. البته شرایطی هم وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر خطیب محترم چنین سخنی گفته اند، خطیب دیگری، حرف متفاوتی می زند. برای مثال درباره موسسات غیرمجاز شما بانک مرکزی را مجبور کردید – تریبون نماز جمعه هم البته در جهت خواست مردم در این زمینه نقش داشت که باهم هماهنگی بکنند- که بانک مرکزی حدود ۲۳ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان پول پرفشار پرداخت کند.این موسسات فرض کنیم ساختمان هایی داشتند ولی تا این ساختمان ها را بفروشند زمانبر است نوبخت اضافه کرد: از همین تریبون های نمازجمعه و نطق های مجلس چنین حرف هایی مطرح شد اما در حال حاضر می گوییم که نقدینگی بالا است. وی به تاثیرات ضریب فزآینده این میزان نقدینگی که حدود ۶ تا هفت است در پایه پولی است ، اشاره کرد و اظهار داشت: این حرف، حرف لوکسی است اما اگر می گوییم بانک مرکزی مستقل شود بایدبه شیوه لیبرال و آزاد عمل کند.