مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران:

یکی از راه های دستیابی به فضایل اخلاقی، معرفی الگوهای برتر به جامعه است

به گزارش نویدتهران،حجت‌الاسلام نوری زاده در جلسه آموزش اخلاق در قرآن کریم و سنت، یکی از راه های کسب اخلاق پسندیده را معرفی الگوهای برتر به جامعه عنوان کرد.

حجت‌الاسلام سیدناصرالدین نوری زاده، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران، در جلسه آموزش اخلاق در قرآن کریم و سنت، با بیان مفهوم و معانی خَلق و خُلق و تفاوت آنها با یکدیگر گفت: خَلق هر آن چیزی است که مربوط به آفرینش و ویژگی های جسمانی و ظواهر ماست که ما هیچ نقشی در پدید آمدن آن نداریم به همین دلیل مؤاخذه هم نمی شویم، اما خُلق مربوط به درون و صفات باطنی است که از آن به سجایای اخلاقی نام می برند و فردای قیامت از آن مواخذه می‌کنند.

وی، در جمع همکاران شرکت کننده در این جلسه آموزشی اظهار داشت: اخلاق، بستری است برای احکام و عقاید. اگر بستر مناسب نباشد، احکام و عقاید صحیح شکل نمی گیرد.

نوری زاده، در اهمیت اخلاق تأکید کرد: اخلاق، شکل دهنده صورت ابدی ماست، آنچه در قیامت با آن محشور می شویم، اخلاق است، آنروز مال و فرزند و ظواهر به کمک ما نمی آید، بلکه کسانی که درون پاک و آراسته داشته باشند رستگار می شوند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران با تسلیت سالروز رحلت حضرت خدیجه (س) به احادیث و روایای در باب شخصیت این بانوی بزرگ و ممتاز جهان اسلام استناد کرد که فرمود؛ چند چیز اسلام را توسعه داد، اخلاق پیامبر(ص)، شمشیر امام علی (ع) وثروت حضرت خدیجه(س).

حجت‌الاسلام نوری زاده، در ادامه سخنان خود به بیان تفاوت آداب و اخلاق پرداخت و تصریح کرد: اخلاق مربوط به صفات درونی و آداب درمورد صفات بیرونی و ظاهری است، تجلی اخلاق در اعضا و جوارح را آداب می‌گویند.

وی، با اشاره به سه ویژگی مهم متخلقین به اخلاق اسلامی شامل صداقت، امانتداری و وفای به عهد، یادآور شد: بر این اساس منافق دارای سه ویژگی بر خلاف اخلاق یعنی دروغگویی، خلف وعده، و سوء استفاده از اعتماد دیگران و خیانت در امانت است.

نوری زاده، یکی از راه های رسیدن به اخلاق پسندیده را معرفی الگوهای برتر به جامعه دانست و خاطرنشان کرد: خداوند متعال برای ما الگوهایی در مسیر کمال قرار داده که به‌عنوان انسان کامل و اسوه حسنه باید به آنان تأسی کنیم، ما موظفیم که پیامبر را الگوی خود قرار دهیم.

این مسئول فرهنگی، در همین رابطه به برخی الگوهای ممتاز در بین زنان اشاره کرد و افزود: یکی از این زنان که الگوی نه تنها بانوان بلکه همه جهانیان و بشریت است، وجود حضرت خدیجه کبری(س) است که پیامبر از آن حضرت به خیر نساءالعالمین، افضل النساء الجنه، افضل نساءالعالمین یاد می‌کند، حضرت خدیجه در انتخابگری بی نظیر بود هم در انتخاب همسر و هم در انجام فعالیت های اجتماعی و یاری رساندن و حمایت از دین اسلام شخصیتی ممتاز است.