رئیس پلیس‌فتا مازندران:

گم شدن تلفن همراه برای صاحبش دردسرساز شد

به گزارش نویدتهران،رئیس پلیس‌فتا استان‌مازندران گفت: فرد سودجویی که با پیدا کردن سیم‌کارت و گوشی تلفن همراه شخصی در خیابان و اطمینان از ناشناس ماندن خود در فضای مجازی که با انتشار محتوای غیراخلاقی در شبکه اجتماعی تلگرام برای دیگران ایجاد مزاحمت می‌کرد، توسط کارآگاهان سایبری پلیس فتا استان مازندران شناسایی و دستگیر شد.
سرهنگ حسن محمدنژاد در گفت‌وگویی با بیان اینکه متاسفانه هنوز کاربران زیادی هستند که نمی‌دانند عواقب استفاده از سیم‌کارت‌هایی که به نام آنهاست، بر عهده خودشان می‌باشد، گفت: این روزها مشاهده می‌شود که افراد پس از گم‌شدن تلفن همراه و سیم‌کارت خود، بدون اینکه اعلام مفقودی و یا سوزاندن سیم‌کارت خود، گوشی و سیم‌کارت جدید تهیه کرده و دیگر پیگیر وسایل گمشده خود نمی‌شوند. غافل از اینکه اگر گوشی همراه او به دست افراد سودجو بیافتد، ممکن است برای آنان دردسرساز شود.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه ضمن هشدار به هم‌وطنان عزیز در خصوص مراقبت از وسایل الکترونیکی و ارتباطی خود گفت: در بعضی موارد دیده شده افراد با در اختیار گرفتن موبایل دیگران، به وسیله سیم‌کارتی که متعلق به آنها نیست اقدام به انتشار تصاویر و فیلم‌هایی با محتوای غیراخلاقی و ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌کنند که نمونه‌ای از این قبیل پرونده‌ها به پلیس فتا استان مازندران واصل و منجر به شناسایی و کشف گردید.

وی گفت: بر همین اساس طی شکایت زنی مبنی بر اینکه شخصی با شماره‌های مختلف در شبکه اجتماعی تلگرام با ارسال محتوای غیراخلاقی برای او، موجبات سلب آرامش وی را فراهم کرده؛ موضوع حسب دستور مقام محترم قضایی در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

سرهنگ محمدنژاد افزود: در ادامه با بررسی‌های به‌عمل آمده توسط کارآگاهان پلیس فتا، مالک یکی از خطوط که برای شاکیه ایجاد مزاحمت می‌کرد، شناسایی و به این پلیس احضار شد و در تحقیقات انجام‌شده اظهار داشت که صاحب خط تلفن موردنظر می‌باشد ولی هیچ اطلاعی از سیم‌کارتش نداشته و نمی‌داند که در اختیار چه کسی است. متهم در ادامه عنوان‌ داشت چند ماه پیش که برای خرید به بازار تره‌بار رفته‌ بود، موبایلش را در شلوغی جمعیت گم‌کرده و هرچه گشت نتوانست آن‌را پیدا کند.

وی گفت: کارشناسان پلیس فتا استان با انجام تحقیقات گسترده و بررسی‌ فعالیت‌های صفحه تلگرام مورد نظر که برای شاکی ایجاد مزاحمت می‌کرد، متهم اصلی را شناسایی کردند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: با هماهنگی مقام محترم قضایی متهم اصلی به این پلیس احضار شد و در تحقيقات به‌عمل آمده اقرار داشت که چندی پیش تعدادی سیم‌کارت به‌همراه یک عدد گوشی تلفن همراه را هنگام ردشدن از پیاده‌رو، در کنار سطل زباله پیدا کردم و با استفاده از آن خطوط و گوشی تلفن، اقدام به ارسال پیام‌هایی برای مخاطبین آن خطوط و افراد دیگر از طریق شبکه اجتماعی تلگرام نمودم که سرانجام متهم به همراه پرونده متشکله تحویل دادسرا گردید.

سرهنگ محمدنژاد ضمن بیان اینکه انتشار تصاویر غیراخلاقی در فضای مجازی جرم بوده و با مرتکبین برابر قانون برخورد جدی خواهد شد، گفت: در صورت مفقودی سیم‌کارت خود، در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به مسدودسازی آن نمایید، زیرا در صورتی که سیم‌کارتتان به‌دست افراد سودجو بیافتد، عواقب استفاده نادرست از آن همواره گریبان‌گیر خودتان خواهد شد و در محاکم قضایی صاحب سیم‌کارت می‌بایست جوابگو باشد.

وی ادامه داد: نكته بعدی كه شایان توجه هم‌وطنان عزیز می‌باشد، این است که اگر عضو شبكه‌های اجتماعی می‌باشید و گوشی شما به سرقت رفته و یا دست افراد سودجویی افتاد؛ به‌منظور حفظ حریم خصوصی و پیشگیری از دسترسی غیرمجاز به شبكه اجتماعی‌تان، بلافاصله سیم‌كارت خود را بسوزانید و با سیم‌كارت جدید به صفحه شخصی خود وارد شده و نسبت به از دسترس خارج كردن سایر دستگاه‌های متصل به حساب كاربری (پروفایل) خود اقدام نمایید.

رئیس پلیس فتا استان مازندران با بیان اینکه هم‌وطنان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تهدیدات و آسیب‌های فضای سایبری می‌توانند به سایت پلیس فتا بخش هشدارها و آموزش مراجعه نمایند، خاطرنشان‌كرد: همچنين‌ مردم عزیز مي‌توانند از طريق سايت پليس فتا به آدرس الكترونيكي www cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی هرگونه موارد مشکوک در خصوص کلاهبرداری‌ها و جرائم سایبری را گزارش نمایند.