وزير بهداشت در ديدار با رييس جمهور آذربايجان عنوان كرد:

گسترش همكاري هاي ايران و آذربايجان در زمينه بهداشتي، درماني و دارويي

به گزارش نویدتهران،وزير بهداشت گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي كامل دارد، در زمينه هاي مختلف همكاري هاي بهداشتي، درماني و دارويي با جمهوري آذربايجان مناسبات خود را گسترش دهد و شرايط لازم براي توسعه و رفاه دو ملت را بيش از پيش فراهم سازد.

دكتر سيدحسن هاشمي در ديدار با الهام علي اف، رييس جمهوري آذربايجان با ابراز خرسندي رييس جمهور كشورمان بر تداوم همكاري هاي دو كشور، خاطرنشان كرد: اشتراكات و پيوندهاي فراوان فرهنگي، ديني و تاريخي دو ملت، بستر و فرصت مغتنمي است كه كمك مي كند دو كشور در تمام زمينه ها از جمله موضوع بهداشت، درمان و دارو كه به طور مستقيم با سلامتي مردم مرتبط است، هم در بخش دولتي و هم خصوصي، همكاري نزديكتري داشته باشند.

وزير بهداشت با اشاره به اينكه حمايت روساي جمهور دو كشور ايران و آذربايجان، زمينه پيگيري جدي تر اجراي توافقات در موضوعات پزشكي، دارويي و درماني را فراهم مي كند، افزود: دو كشور با استفاده از ظرفيت همسايگي، از توانمندي هاي قابل توجهي براي گسترش بيشتر روابط برخوردار هستند و مهمترين هدف دو دولت، در اين چندسال اخير فراهم سازي بسترها و زيرساخت هاي لازم براي توسعه همكاري هاي دو جانبه و منطقه اي بوده است.

دكتر هاشمي تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي كامل دارد، در زمينه هاي مختلف همكاري هاي پزشكي، بهداشتي، درماني و دارويي با جمهوري آذربايجان مناسبات خود را گسترش دهد و شرايط لازم براي توسعه و رفاه دو ملت را بيش از پيش فراهم سازد.

وزير بهداشت با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران در حوزه پزشكي پيشرفت هاي زيادي كرده و آمادگي دارد تا تجربيات خود را در تمامي حوزه ها با جمهوري آذربايجان به اشتراك بگذارد، اظهار داشت: بسياري از بيماران از كشورهاي ديگر براي انجام اعمال جراحي سنگين و پيچيده به ايران سفر مي كنند، چراكه خدمات درماني، با كيفيت بالا و هزينه هاي كمتر از ساير كشورها در ايران ارائه مي شود.

دكتر هاشمي درخصوص دارو گفت: در حال حاضر بيش از ٩٦ درصد نياز دارويي ايران، در داخل كشور توليد مي شود و به بيش از ٣٠ كشور صادرات داروهاي با كيفيت و پيشرفته داريم، همچنين تعدادي از داروهاي ايران نيز در آذربايجان به ثبت رسيده كه اميدواريم اين تبادلات توسعه پيدا كند.

وزير بهداشت با اشاره به حضور و همراهي برخي شركت هاي دارويي در اين سفر، درخصوص بسته همكاري آنها گفت: اين شركت ها بسته همكاري خوبي تهيه كرده اند و اميد است دستورات و توافقات روساي جمهور دو كشور در اين سفر، عملياتي شده و أفق هاي جديدي در روابط دو كشور رقم خورد.

وزير بهداشت در خصوص همكاري هاي ايران و آذربايجان در زمينه اموزش گفت: در زمينه آموزش متخصصان و كادر بهداشتي و درماني آذربايجان نيز يك بسته همكاري تهيه شده است.

تاكيد بر گسترش مناسبات بين ايران و آذربايجان در حوزه سلامت

همچنين در اين ديدار، الهام علي اف، رييس جمهوري آذربايجان با تاكيد بر لزوم گسترش ارتباطات بين دو كشور، گفت: توافقات حوزه بهداشت و درمان نسبت به سایر حوزه ها بین دو کشور رشد كمتري داشته است و بايد سعي شود در اين حوزه نيز به رشد و ارتقاي مناسبي دست پيدا كنيم، چراكه حوزه بهداشت و درمان با گستردگي هاي زيادي روبرو است.

رييس جمهوري آذربايجان بر حمايت از توافقات بين ايران و آذربايجان تاكيد كرد و گفت: مشكلاتي كه در مراحل آغازين اجرايي سازي ساخت كارخانه داروسازی وجود داشت، در اين سفر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و حل خواهد شد.

وي با اشاره به حمايت از حضور پزشكان ايراني براي حضور در بيمارستان های آذربایجان، درخصوص گسترش ارتباطات در حوزه بهداشت خاطرنشان كرد: ايران و آذربايجان مرزهاي طولاني باهم دارند كه بايد در زمينه برنامه هاي بهداشتي بين دو كشور برنامه ریزی شود.

الهام علي اف از ايجاد ارتباطات موثر در حوزه آموزش استقبال كرد و اظهار داشت: قبلا تمامي دستورات را براي گسترش مناسبات در حوزه سلامت صادر كرده ايم و اكنون نيز بر آنها تاكيد مي كنيم تا در روند آنها تسريع ايجاد شود.