دادستان کل کشور در مراسم سالروز تاسیس سازمان بازرسی:

گاهی افرادی بدون کمترین اطلاعی راجع به پرونده ها سخن می گویند

به گزارش نویدتهران،دادستان کل کشور در مراسم سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور بر لزوم انتخاب کارگزاران نظام اسلامی خارج از حیطه روابط خانوادگی و فامیلی بر اساس توصیه های امیرالمومنین به مالک اشتر تاکید کرد و گفت: باید همواره اعمال مدیران و کارگزاران را مورد نظارت قرار داد و بر اساس توصیه امیر مومنان ( ع ) مامورانی صادق و با وفا باید عهده دار ماموریت نظارت باشند.
دادستان کل کشور خدمت به مردم را نعمتی بزرگ بر شمرد و افزود:یکی از عوامل آسایش و آرامش مردم داشتن نظام اداری و دستگاه های سالم است. البته سخنان من ناظر به یک یا دو بخش نیست و مجموعه قوا را شامل می شود.
وی تاکید کرد:مردم وقتی احساس ارامش می کنند که یک قوه قضاییه سالم یک دستگاه اجرایی سالم و یک مجلس سالم داشته باشند.
دادستان کل کشور افزود: وجود افراد ناراضی از دستگاه های اجرایی وسایر بخش ها نشان دهنده این است که مشکل وجود دارد. پسندیده نیست که وقتی امکان کار و خدمت به مردم هست کار او را به فردا موکول کنیم، این خیانت به مردم است.
منتظری با اشاره به دو رسالت و وظیفه مهم سازمان بازرسی یعنی نظارت بر حسن جریان امور و اجرای قوانین گفت:مهم تر از قانون و بایدها و نباید های آن اجرای قانون به دست مجریان توانمند است.
دادستان کل کشور نظارت بر حسن اجرای امور را بسیار مهم و جدی دانست و تاکید کرد:سوال این است که چه اشکالاتی در دستگاه قضایی و اجرایی و سایر دستگاه ها هست که شاهد این میزان فساد هستیم. به صراحت عرض می کنم که اگر ما به وظایف خود درست عمل می کردیم شاهد این مقدار فساد نبودیم.
وی افزود: نظارت بر اجرای امور نباید پس از وقوع فساد باشد باید از ابتدای هر جریانی نظارت صورت گیرد و منافذ فساد انگیز بسته شود.
منتظری یکی از بسترهای فساد را نظام بانکی ذکر کرد و گفت:مشکل نظام بانکی ما کاملا مشخص است و نیاز به توصیح ندارد و همین حالا بیش از ۱۳ پرونده در این خصوص وجود دارد.
وی خصوصی سازی را یکی دیگر از بسترهای فساد نام برد و گفت: متاسفانه خصوصی سازی به چاه ویلی در ایجاد فساد تبدیل شده است.
دادستان کل کشور افزود: اینکه با این گستردگی ادارات بخواهیم مقابل هر اداره چند بازرس بگذاریم قطعا جواب نمی دهد باید به سراغ روش های جدید رفت.
این مقام قضایی با تاکید بر اینکه نمی توانیم انتظار فساد صفر درصدی داشته باشیم تصریح کرد: متاسفانه وقتی دستگاه قصایی می خواهد به پرونده های مهم رسیدگی کند بلافاصله می گویند که برخورد سیاسی می کند. یکی می گوید قوه قضاییه بیکار است مدام احضار می کند. یک فرد دیگری می گوید برخورد سیاسی می کند.
وی تاکید کرد: برخی مقامات در امر انتخابات تخلف صریح داشتند ولی می گویند سیاسی برخورد می شود. یا گاهی می خواهیم با یک تخلف اداری برخورد کنیم در دولت سابق و فعلی ،می گویند برخورد سیاسی است.
منتظری افزود: باید تبیین کنند که سیاسی برخورد کردن یعنی چه؟ آیا می خواهند بگویند که قوه قضاییه خودش یک جناح سیاسی است. آخر این حرف، چه بی انصافی است که مطرح می کنید.
وی افزود: شما تصور می کنید اگر قوه قضاییه تضعیف شود به نفع مردم و به نفع نظام است؟
منتظری به برخی اظهارات علیه قوه قضاییه و در مقابل، حمایت از محکومان و جاسوسان و جریانات سیاسی خاص اشاره کرد و گفت: این حمایت های یک جانبه از یک جریان خاص و انتقادهای مستمر از قوه قضاییه خارج از حیطه نقد سازنده نشان می دهد که صداقت ندارید و به دنبال عدالت واقعی نیستید. اینگونه رفتارها در شان نمایندگان مجلس و یا دستگاه های اجرایی و دستگاه قضایی نیست.
وی بر لزوم آسیب شناسی دستگاه ها از جمله سازمان بازرسی و اعلام نتایج آن به افکار عمومی تاکید کرد و گفت: در نقد نسبت به عملکردها باید نیمه خالی و پر لیوان را به صورت توامان دید و نباید یک جانبه سخن گفت. نباید اقتدار قوه قضاییه را زیر سوال برد.اگر اشکالی دارید به صورت منطقی و حقوقی مطرح کنید و به مسئولان قضایی بگویید.
منتظری تصریح کرد: گاهی افرادی که کوچکترین وکمترین اطلاعی از پرونده ها ندارند اظهار نظر می کنند واین جای تاسف است و باید پرسید وقتی مطلع نیستید چرا چشم بسته سخن می گویید و تیری به سمت قوه قضاییه رها می کنید.
دادستان کل کشور با اشاره به اینکه حدود ۹ دستگاه نظارتی بر دستگاه قصایی نظارت دارند و هیچ دستگاهی این میزان نظارت ندارد افزود: با این حال ما نمی گوییم که مشکل نداریم اما ببینید که دستگاه قصایی چه مقدار با قضات و کارکنان متخلف برخورد کرده است.
منتظری تاکید کرد: دشمنان نظام که در پی براندازی نظام هستند چند محور موثر را هدف قرار داده اند که یکی از آنها قوه قضاییه است.آنها با دروغ و جعلیات و سعی در سلب اعتماد مردم می خواهند قوه قضاییه را هدف قرار دهند.
وی افزود: یکی دیگر از این محورها سپاه پاسداران است که این همه ایثار و ازخود گذشتگی داشته است و به تعبیر امام اگر سپاه نبود کشور هم نبود.
دادستان کل کشور سپاه پاسداران را اسوه و نماد مقابله با تروریسم وداعش دانست و گفت: دنیا به کجا منتهی شده که رژیم صهیونیستی و ناتانیاهو آزادی خواه شده اند و می خوهند سپاه پاسداران را تروریسم معرفی کنند.
وی تاکید کرد: عرض ما به برخی افراد داخلی این است که خودمان کاری نکنیم که قوه قضاییه یا سپاه را تضعیف کنیم. حواسمان باشد و مراقب باشیم و بدانیم که نظام اسلامی با اقتدار ایستاده است.