دکتر لاریجانی در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

کنکور کارآفرینی را به صفر می‌رساند

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کنکور، کارآفرینی در کشور را به صفر می‌رساند، گفت: دانشگاه‌ها باید بتوانند بدون فرایند کنکور، خودشان اقدام به گزینش و پذیرش دانشجو کنند.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حاضر شد و درباره شورای انقلاب فرهنگی و رابطه آن با مجلس گفت: اصل قانونگذاری برعهده مجلس است و شورای انقلاب فرهنگی صرفا کار سیاستگذاری و هماهنگی را انجام می دهد،البته در مواردی قانونگذاری هایی صورت گرفت که ایجاد اشکال کرد.

شورای انقلاب فرهنگی سیاستگذاری میکند، مجلس قانونگذاری

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که گاهی مجلس نیز در حوزه راهبردی ورود می کند قرار شد با شورای انقلاب فرهنگی تقسیم کار صورت گرفته تا موازی کاری نشود؛در غیر این صورت تکلیف قانونگذاری روشن است.

وی در ادامه درباره نظارت بر اجرای برنامه وزرای دولت اظهارداشت:در تغییراتی که در آیین نامه داخلی مجلس داده شده سازوکاری درنظر گرفته ایم که وزرا به صورت سالیانه براساس برنامه گزارش ارائه کنند،همچنین تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان که مجلس انجام داد در حال پیگیری است.

عدم تناسب نیروی انسانی در حوزه آموزش، پرورش و تحقیقات باعث واگرایی می‌شود

دکتر لاریجانی در ادامه آموزش و پرورش و تحقیقات را باعث اعتلای کشور دانست و گفت: روی این موارد کار زیادی شده،اما حلقه های آن هنوز جای کار دارد چنانچه شاهد عدم تناسب نیروی انسانی هستیم که باید متناسب با دستگاه ها ساماندهی شود تا ثروت از بین نرفته و واگرایی به وجود نیاید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید براینکه محور تحول در دانشگاه ها باید مشخص باشد، اذعان کرد: ممکن است این کار در ایران امکان پذیر نباشد،چراکه ساختار آموزش و پرورش ما حجیم بوده و یک وزیر از پس تمامی کار آن بر نمی آید،چون امور آموزشی و پژوهشی مردمی نیست.

ضرورت استقلال دانشگاه‌ها/ هیأت امنای دانشگاه‌ها، سیاسی اداره نشود

وی در ادامه استقلال دانشگاه ها را مهم دانست و افزود: قرار شده بود طبق قانون دانشگاه ها به صورت هیأت امنایی اداره شود که در حال حاضر صوری بوده و قدرت ابتکار از دانشگاه ها گرفته شده است،ضمن اینکه گاهی با این مسأله سیاسی برخورد می شود که اشتباه است،چرا که دانشگاه محیطی علمی است.

دکتر لاریجانی همچنین درباره درآمدهای پایدار در حوزه آموزش عنوان کرد: باید دید این درآمد از چه طریقی حاصل می شود،چنانچه در خارج از کشور دانشگاه ها از طریق موقوفات هزینه های خود را تأمین می کنند؛اما اصل کار دانشگاه کسب درآمد از طریق پژوهش است، به این شکل که اساتید و دانشجویان طرح پژوهشی را انجام می دهند و با پول آن دانشگاه اداره می شود البته اغلب دانشگاه ها منتظر درآمدهای نفتی هستند.

بخش خصوصی برای همکاری با دانشگاه انگیزه‌مند شود/ پژوهش در شرکت‌ها به جای مالیات لحاظ شود

رئیس قوه مقننه در ادامه با انتقاد از عدم ارتباط بخش دانشگاهی با صنعت، اقتصاد و تولید در کشور بیان داشت:کمیسیون آموزش باید این مشکل را حل کند، البته دومشکل در این مسیر وجود دارد اول اینکه انگیزه برای بخش خصوصی جهت همکاری با دانشگاه وجود ندارد که باید انگیزه سازی شود مثلا کارهای پژوهشی شرکت ها به جای مالیات از آنها پذیرفته شود یا اساتید با انجام طرح های پژوهشی ارتقا یابند.

وی ادامه داد:مشکل دوم این است که سازمان تأمین اجتماعی هرجایی که می بیند کار پژوهشی قرار است انجام شود؛ آنها را ملزم به بیمه کردن کارشان می کند که این موضوع پروژه های پژوهشی و علمی را گرفتار کرده است.

کنکور، کارآفرینی در کشور را به صفر می‌رساند/ دانشگاه‌ها اقدام به پذیرش دانشجو کنند

دکتر لاریجانی در ادامه درباره بحث کنکور تصریح کرد: کنکور کارآفرینی در کشور را به صفر می رساند؛چنانچه در حال حاضر دانش آموزان از دوران ابتدایی نگران کنکور هستند؛درحالی که هر دانشگاهی می تواند خودش اقدام به پذیرش دانشجو کند.

وی اضافه کرد: فردی که قرار است در مقطع دکتری تحصیل کند؛نیاز به ذهن خلاق دارد که باید دانشگاه ها خودشان این افراد را گزینش و پذیرش کنند،لذا کنکور کارآمدی را کاهش داده و باعث کاسبی برخی از این طریق می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر تقویت کمیسیون آموزش و تحقیقات خاطرنشان کرد: لازم است کمیسیون از انجمن های علمی استفاده کند و بداند هزینه هایی که در این زمینه می شود هدر نرفته و کیفیت کار را بالا می برد.