رییس کل بانک مرکزی با حضور در همایش سراسری مدیران بانک؛

کمک بیشتر به تولید و اشتغال / جلوگیری از شناسایی سودهای موهوم و کاغذی

ماموریت اصلی بانک ها و شعب در دوره فعلی، تمرکز بر وصول مطالبات غیر جاری و بازگرداندن آنها به چرخه ارائه تسهیلات است تا نظام بانکی بتواند از حداکثر ظرفیت خود برای کمک به تولید و رونق اقتصادی استفاده کند.

رییس کل بانک با حضور در همایش سراسری مدیران بانک که عصر روز پنجشنبه چهارم خرداد برگزار شد، ضمن تبریک پیروزی مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری، بر استفاده از همه توان و ظرفیت نظام بانکی برای کمک به تولید و ایجاد اشتغال تاکید کرد. ولی اله سیف گفت: این دستاورد بزرگ ملی حاکی از عمق بینش و درک صحيح مردم نسبت به اولویت ها و شرایط کشور است. شرایط رو به رشد اقتصادی کشور در کنار دستاوردهای دولت یازدهم در سایه تدبیر و نگاه کارشناسانه اي که بر کل دولت حاکم بوده محقق شده است و امیدواریم که این شرایط پایدار در آینده نیز ادامه یابد.
به گزارش نویدتهران وبه نقل از روابط عمومی بانک مرکزی،وی با بیان اینکه دولت دوازدهم مسئولیت سنگینی در قبال آرای اعتماد مردم برعهده دارد، افزود: اکنون همه دستگاه ها باید خود را برای خدمت به مردم آماده کنند؛ چراکه مردم با رای خود از کليت نظام حمایت کردند. مدیران باید تمام توان خود را برای خدمتگزاري به مردم به کار گیرند. از اين منظر لازم است نظام بانکی به رغم مسائل و مشکلاتي كه با آن رو برو است نقش جدی تری را بر عهده بگیرد. به بیان بهتر در حال حاضر نظام بانکی باید علاوه بر اينكه نسبت به اصلاح دروني و تقويت ساختارهاي درآمد هزينه و ترازنامه اي خود بپردازد همزمان نيز بايد نسبت به افرايش اثربخشي و تخصیص بهینه منابع محدود تسهيلاتي اقدامات جدي را در دستور كار قرار دهد.
ولی اله سیف با اشاره به حماسه تاریخی فتح خرمشهر تصریح کرد: سوم خرداد یادآور رشادت ها و تلاش های جان برکفانی است که در مسیر تحقق آرمان های انقلاب تلاش و حماسه های بزرگی را خلق کردند.‌ آرامش امروز ایران، آن هم در منطقه‌ای پرتلاطم و پرمخاطره، مدیون خون پاک شهیدان و از خودگذشتگی های آناناست.
رییس شورای پول و اعتبار، سال گذشته را سالی استثنایی برای اقتصاد ایران خواند و تصریح کرد: بر این اساس در سال گذشته توانستیم همزمان به رشد اقتصادی دورقمی و نرخ تورم تک رقمی دست یابیم که این دو برای اقتصاد ایران دستاوردی استثنایی و مهم تلقی می‌شود.
سیف با بیان اینکه نظام بانکی نقش مهمی در تحقق اهداف کلان اقتصادی دارد، گفت: بالغ بر ۸۰ درصد تأمین مالی در اقتصاد بانک محور کشورمان، بردوش نظام بانکی است. در این راه و برای نیل به دستاوردهای مثبت اقتصادی نیاز است نظام بانکی به سمت اصلاح پیش برود. در حال حاضر نظام بانکی به دلیل انباشت تکالیف و مشکلات ناشي از سیاست های نا مناسب گذشته دچار تنگنای اعتباری است. نقش اصلی نظام بانکی، واسطه گری وجوه است. به بیان بهتر، بانک باید منابعی را تجهیز و آن را صرف اعطای تسهیلات برای فعالیت های مثبت اقتصادی کند. اما در شرایط کنونی و با افزایش حجم دارایی های منجمد در ترازنامه بانکها قدرت تسهیلات دهی و سرعت گردش منابع به شدت محدود شده است. اکنون بخشی از دارایی های نظام بانکی به صورت منجمد در قالب مطالبات غیرجاری، بنگاه داري ، املاك و مستغلات و نیز مطالبات ازدولت درآمده است. این موارد حجم بالایی از دارایی های بانک ها را به خود اختصاص داده است.
وی تمرکز بر وصول مطالبات غیرجاری را پربازده ترین اقدام و فعاليت برایشعب بانک ها در سراسر کشور خواند و اظهار کرد: فعال کردن مطالبات غیرجاری و تبدیل این بخش بی بازده به دارایی هاي با بازده مناسب بسیار مهم و راهبردی است. باید تلاش کرد این منابع به چرخه تسهیلات دهی نظام بانکی بازگردد؛ از این رو شعب باید بر وصول مطالبات غیرجاری تمرکز کنند و سپس این دارایی ها را برای سوددهی در آینده به گردش بياندازند.
سیف تخصیص منابع محدود نظام بانکی به پروژه های اولویت دار را از وظایف اصلی نظام بانکی خواند و گفت: بانک ها باید تلاش کنند منابع محدود تسهیلاتی نظام بانکی را به پروژه های اولویت دار و با بازدهی مناسب که منجر به اشتغال پایدار و نیزرشد اقتصادي می شوند، تخصیص دهند.
رییس شورای پول و اعتبار بانک مرکزی با بیان اینکه حرکت به سمت شفاف سازی و اصلاح صورت های مالی بانک ها آغاز شده است گفت: از سال گذشته حرکت به سمت اصلاح و شفاف سازی در فعالیت های نظام بانکی به طور جدی تری آغاز شده است. برای نمونه شناسایی سودهای موهوم اقدامي خطرآفرین برای فعالیت بانک هاست، چراکه این سودی است که تنها بر روی کاغذ ايجاد می شود و در عمل وجود ندارد. این امر عدم تعادل دربانک ها را تشدید می کند. از این رو مسؤلین در نظام بانکی باید هوشیارانه عمل کنند و با دریافت و ارایه تحلیل های دقیق همراه با استراتژیهاي درآمدزا از چنین مواردی جلوگیری کنند. البته مجامع بانک ها نیز نقش مهمی در جلوگیری از شناسایی سودهاي موهوم ایفا می کنند.
مقام عالی بانک مرکزی، دستیابی به سود واقعی را ناشی از فعالیت ها و خدمات جدید و در پیش گرفتن راهبردهای مناسب مدیریتی و خلق ايده هاي جديد دانست و گفت: فعالیتی به سود منتهی می‌شود که ناشی از ابتکار، ابداع و صرفه جویی در هزینه ها باشد. در این راه مدیرانی موفق هستند که با تهور و ابتکار در تصمیمات خود بتوانند درآمدها را افزایش دهند و از هزینه هابکاهند.
سیف تاکید کرد: بانک ها باید به دور از تقلید از یکدیگر، هر یک متناسب با فرهنگ سازمانی خود به عرضه خدمات متنوع به جامعه و مشتریان بپردازند. به گفته سیف این مهم با توجه به ظرفیت وسیع بازار ایران، شدنی است.

رییس کل بانک مرکزی از همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه برای تعیین تکلیف بدهی دولت به نظام بانکی خبر داد و گفت: هدف غایی ما این است که توانمندی های تسهیلاتی نظام بانکی براي رونق و رشد بخش خصوصی تخصیص یابد، چراکه اختصاص منابع به بخش دولتی، موجب ایجاد محدودیت بیشتر در نظام بانکی براي حمايت و پشتيباني از فعاليت هاي اقتصادي بخش خصوصي می شود.
سیف با بیان اینکه تأمین هزینه ها از طریق دریافت کارمزد در بانک ها نشانه ثبات در فعالیت آنهاست، افزود: در صورتی که تمام هزینه های بانک از محل کارمزد خدمات بانکی تامين شود ، این امر نشان دهنده ثبات و پايداري آن بانک است. در کشور ما متاسفانه نه تنها از ارائه خدمات بانکی سودی حاصل نمی شود بلکه زیان نیز ايجاد مي كند. این در حالی است که بانکداری امروز بین الملل بسیاری از هزینه های خود را از مسیر کسب درآمدهای کارمزدی پوشش می دهد. این امر در ایران محقق نشده و با وجود اینکه بانک ها در بخش بانکداری الکترونیک سرمایه گذاری های بزرگی کرده اند، اما در یک رقابت نادرست عادت و فرهنگ نادرستی را در جامعه ایجاد کرده اند که این خدمات به صورت رایگان و یا با کمترین هزینه ارایه شود.
رییس کل بانک مرکزی بانک را بنگاهی اقتصادی، اجتماعی دانست و گفت: بانک تنها بنگاه اقتصادی نیست و مسئولیت های اجتماعی و اقتصادی نیز دارد. این بنگاه اقتصادی زمانی می تواند مسئولیت اجتماعی خود را به خوبی ایفا کند که بتواند درآمدزا و سودده باشد.
سیف سرمایه انسانی و فرهنگ سازمانی را مهمترين دارايي و سرمايه بانك خواند و اظهار داشت:نیروی انسانی، دارایی بزرگ و سرمایه قابل اتکایی است که به مدد آن ميتوان اهداف اصلي و کلان سازمانی را محقق كرد. اين دارایی و سرمایه بزرگ می تواند در مواقع حساس به نظام بانکی کمک کند. وی یادآوری کرد که نیروی انسانی و فرهنگ سازمانی موجود در بانک صادرات ایران، سرمایه های ارزشمندی است که می تواند حرکت بانک به سمت اهداف بزرگ و کلان و تکرار موفقیت های گذشته را تسريع کند. سیف توضیح داد: سازمان هاعمر محدودی ندارند و می‌توانند در هر مقطع و نقطه ای تولد و حیات مجدد داشته باشند. بانک صادرات نیز به مانند سایر بانک ها از این سرمایه بزرگ بهره مند است امیدوارم این نقطه عطف در این سازمان نیز ایجاد شود.
رییس شورای پول و اعتبار ضمن تشکر از همکاری بانک صادارت در حل و فصل مساله موسسه منحله “میزان” گفت: بانک مرکزی همواره وسواس و دقت نظر لازم را در این قبیل مسائل داشته و در این زمینه هیچ هزینه و تکلیفی از جانب بانک مرکزی بر بانک صادرات تحمیل نشده است. چراکه همیشه این نکته مدنظر بانک مرکزی است که هر بانکی ذی نفعان خاص خود را دارد و ما به دنبال ايجاد هزينه و زيان براي آنها نیستیم.‌ واگذاري ساماندهی ميزان به بانك صادرات بر اساس تقاضاي مديريت وقت بانك صادرات و در پي آن تفاهم به عمل آمده میان معاونت نظارتی بانک مرکزی و مدیران بانک صادرات انجام شده است. در آن زمان مديريت بانک صادرات اعلام كرد که این درخواست با بررسی همه جوانب صورت گرفته است و زياني از اين بابت متوجه بانك صادرات نمي شود.
وی از مدیران قبلی و فعلی و نیز کارکنان بانک صادرات ایران به خاطر پذیرش مسئولیت ساماندهي مشكلات میزان و کمک به یکی از مسائل بازار پول کشور قدردانی کرد.
رییس کل بانک مرکزی اظهار امیدواری کرد بانک صادرات ایران قوی تر و منسجم تر از گذشته به مدد نیروی انسانی با انگيزه و متعهد خود به سمت اهداف بلند اقتصادی کشور و حمایت از تولید و اشتغال حرکت کند و نقش برجسته‌ای در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد. وی اضافه کرد: الحمدلله با وجود تجربه لازم در مدیریت بانک صادرات، زمینه برای تحقق این مهم وجود دارد.