معاون اول رییس جمهور:

پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه کشور دارد

به گزارش نویدتهران،جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه كشور گفت: دولت براي برنامه هاي پژوهشي و تحقيقاتي كشور اهميت فراواني قائل است زيرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پيشبرد برنامه هاي کشور دارد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های جدي ميزان بازدهي اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است. بايد اين باور در جامعه ايجاد شود كه اعتبارات هزينه شده در بخش پژوهش مي تواند براي كشور بازدهي داشته و گرهي از مشكلات پيش روي باز كند.
دكتر جهانگيري گفت: تحقیقات و پژوهش بايد در كشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نيازهاي جامعه باشد.
وي از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند، گفت: آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزايش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند، سایر بنگاه های اقتصادی را نيز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نيز آنطور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند.
دکتر جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن تصریح کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بارها تأکید کرده اند، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است. بنابراين دانشگاه ها و مراکز علمی کشور بايد تمام تلاش خود را براي تامين قطعات مورد نياز بخش صنعت و ساير نیازهای کشور بكار گيرند.
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت: این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار ۹۰۰ تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد.
وی با اشاره به این که ۷۰ شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی، خودرور، صنایع فلزی، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود: ۸۹ توافقنامه به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است.
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم، فناوري و نوآوری در کشور ، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشريح و خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم.