در آستانه 5 دی ماه:

پيام وزير کشور به مناسبت روز ملي ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي

به گزارش نویدتهران،وزير کشور و قائم مقام رئيس شوراي عالي مديريت بحران کشور طی پيامی به مناسبت ۵ دی، ضرورت توجه مردم و مسوولان به روز ملي ايمني در برابر زلزله و بلاياي طبيعي را تبیین کرد.
متن کامل این پیام بدین شرح است:
نامگذاري پنجم دیماه سالروز زلزله دلخراش بم به عنوان ” روزملي ايمني در برابر زلزله و بلاياي طبيعي” به جهات گوناگوني حائز اهميت بوده و ضروري است با یادآوری آن، بيش از پيش راهكارهايی را که منجر به کاهش اثرات بلایای محیطی بر افراد و جماعات انسانی می‌گردد، مورد توجه جدي مردم و سیاستگذاران قرار گيرد.
امسال در شرایطی این روز را گرامی می داریم که هنوز غم از دست دادن هموطنانمان درزلزله آبان ۹۶ کرمانشاه بر پیکره جامعه سنگینی می کند و بار دیگر این مهم را یادآور می سازد؛ همه کسانی را که به نوعی در شکل‌گیری جامعه ایمن در برابر حوادث و بلایای محیطی مسئولیتی به عهده دارند، در نحوه نگرش و عملکرد خود بازنگری جدی نمایند.
در شرايط کنوني، که کشور در حال گذار از مراحل رشد و پيشرفت است، وقوع حوادث و بلایای محیطی به دليل تخريب و آسیب رسانی گسترده به زيرساخت ها و از دست رفتن سرمايه هاي مادی و غیرمادی، به عنوان يک تهديد جدي در فرآيند توسعه ملی است. در اين راستا نگاه متوازن و مسئولانه به اصول مديريت ريسک حوادث و تقدم اقدامات پيشگيرانه و کاهش اثرات نامطلوب حوادث مي بايست در اولویت فعاليت هاي دست اندرکاران و مسئولان قرار گرفته و رابطه ميان حوادث وفرایندهای توسعه اقتصادي و اجتماعي باید مورد توجه جدی سياست گذاران و مسئولان اجرایی کشور واقع شود.
از آنجایی که تخریب بسیاری از بناها و زیرساخت های عمرانی معطوف به ضعف سیستم های نظارتی و استفاده از مصالح غیر استاندارد می باشد، ضروری است تمامی نهادها و دستگاههای ذیربط نسبت به بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و … با هدف تحقق نظارت بهینه و افزایش کارآمدی و اثربخشی سیستم های کنترل و نظارت اقدام نمایند.
به هر حال و با وجود تمامي تلاش ها و اقدامات انساني، در بسياري از موارد وقوع حوادث و بلایای طبيعي اجتناب ناپذير است، لذا به همه مسئولان مربوطه تأکید می گردد؛ با تدبير و برنامه‌ریزی مناسب و با در اولویت قرار دادن آموزش‌های توانمندساز و اقدامات پیشگیرانه و اگاهی بخشی عمومی در راستای رفتار و عملکرد بهینه مردم در شرایط وقوع بحران، بستر مدیریت بهینه بحران های طبیعی و امکان زندگي ايمن‌تر براي عموم مردم فراهم نمایند.
با گراميداشت اين روز و تقدير از همه افرادي كه در اين امر خطير تلاش مي كنند سعادت، سلامتي واعتلاي نام ميهن اسلامي و ملت بزرگوار ايران را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.
عبدالرضا رحماني فضلی
وزير کشور و قائم مقام رييس شوراي عالي مديريت بحران کشور