سخنگوی وزارت خارجه؛

ولایتی؛ حامل پیام رهبری و رئیس جمهور به پوتین

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت خارجه سفر فردای ولایتی به مسکو را سفری بسیار مهم خواند و گفت: آقای ولایتی حامل پیام رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور برای رئیس جمهور روسیه است.

 قاسمی  با اشاره به تشریح دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران برای سایر کشورها پس از خروج امریکا از برجام تصریح کرد: پس از خطای راهبردی آقای ترامپ و خروج از معاهده چندجانبه بین المللی برجام، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت با اعزام تعدادی از فرستادگان ویژه که حامل پیام مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران هستند دیدگاه ها و مواضع کشورمان را در قبال این رفتار خودخواهانه و خلاف موازین بین المللی امریکا برای سایر کشورها تشریح کند.
وی با اشاره به سفر علی اکبر ولایتی، فرستاده ویژه رئیس جمهور به مسکو گفت: سفر آقای ولایتی نیز در همین راستا و با توجه به ویژگی های خاص خود مطرح است.
قاسمی افزود: قرار است آقای ولایتی سفرهایی به مسکو و پکن داشته باشند که سفر وی به مسکو فردا در رأس هیأتی متشکل از مقامات وزارت خارجه انجام می گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آقای ولایتی حامل پیام مقام معظم رهبری و رئیس جمهور برای رئیس جمهور روسیه هستند که این پیام ها در دیدار ایشان با ولادیمیر پوتین در کرملین تسلیم رئیس جمهور روسیه خواهد شد.
قاسمی با اشاره به نوع روابط ایران و روسیه گفت: سفر علی اکبر ولایتی به مسکو بسیار مهم است چراکه روسیه به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت در دوران مذاکرات برجام در کنار دیگر کشورها تلاش زیادی را در این گفتگوها انجام داد.
وی ادامه داد: مسکو و تهران به عنوان دو همسایه با یکدیگر اشتراکات و منافع مشترکی در عرصه های منطقه ای و جهانی دارند لذا دیدار آقای ولایتی در کاخ کرملین با پوتین و انتقال پیام های مقامات عالیرتبه ایرانی می تواند بسیار حایز اهمیت باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: البته در کنار این دیدارها آقای ولایتی دیدارهای دیگری نیز در حوزه مسائل دوجانبه سیاسی و اقتصادی و سایر زمینه ها با مقامات روسی خواهد داشت و همچنین آخرین تحولات و مسائل منطقه ای و جهانی نیز در این مذاکرات مورد بحث و رایزنی قرار خواهد گرفت.
قاسمی خاطرنشان کرد: موضوع برجام و خروج امریکا از این معاهده بین المللی عمده ترین محور گفتگوهای آقای ولایتی و هیأت همراه در مسکو خواهد بود.

تهران و مسکو روابطی رو به رشد دارند

سخنگوی وزارت امور خارجه روابط تهران و مسکو را رو به رشد خواند و گفت: ایران و روسیه می توانند با درایت و هوشمندی بیشتری روابط خود را تعمیق بخشند.
قاسمی در ادامه گفتگوی اختصاصی خود با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص روابط تهران و مسکو تصریح کرد: طی سال های اخیر روابط ایران و روسیه از روندی رو به رشد در همه زمینه ها برخوردار بوده است که زمینه های مشترک بسیاری با توجه به اهمیت ویژه هر دو کشور در منطقه برای همکاری وجود دارد.
وی با اشاره به همکاری های ویژه دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم افزود: این همکاری ها تثبیت امنیت و ثبات منطقه را به همراه داشته است و امیدواریم این روند سودمند برای مردم منطقه و جهان ادامه یابد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به 13 ملاقات رؤسای جمهور و همچنین تعدد ملاقات های وزرای امور خارجه دو کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم تصریح کرد: تهران و مسکو به عنوان دو کشور همسایه با پیشینه غنی تاریخی و همچنین تجربه همکاری های مثبت در شرایطی هستند که می توانیم با درایت و هوشمندی بیشتر روابط خود را حفظ کنیم و تعمیق و گسترش دهیم.
وی ادامه داد: این توسعه روابط می تواند گام های مؤثری در عرصه افزایش همکاری های دوجانبه به ویژه در حوزه اقتصادی و همچنین همکاری های منطقه ای و جهانی را شامل شود.
قاسمی با اشاره به نقش ویژه روسیه در منطقه و همچنین موضوع برجام خاطرنشان کرد: اتخاذ سیاست های یکجانبه از جانب رئیس جمهور امریکا در سطح منطقه و جهان، ما را به سمتی هدایت می کند که رایزنی ها و مشورت های خود را با کشورهای مستقلی مانند روسیه و چین در کنار کشورهای اروپایی افزایش دهیم.