واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه نشست سران کشورهای عضو ناتو

به گزارش نویدتهران،بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه نشست سران کشورهای عضو ناتو که در بندی از آن به موضوعاتی مرتبط با کشورمان اشاره شده است، گفت: ما اتهامات تکراری این بیانیه درباره ایران را همچون گذشته رد و محکوم می کنیم. تحولات و مباحث این نشست را دقیقا رصد کردیم؛ بویژه رفتارها و فشارهای آمریکا بر اعضای این پیمان را دیدیم. متاسفانه به رغم آن كه بيشترين هزينه های ناتو صرف امنيت ايالات متحده آمريكا می شود، اين كشور طلبکارانه و با ايجاد فشار سعی در تحميل نظرات و سياست های خود نسبت به ديگر ملت ها، بخصوص كشورهای اروپايی دارد.

قاسمی افزود: جای بسی شگفتی و تامل دارد كه برخی همچنان در تكرار اتهامات واهی و بی اساس نسبت به سياست های جمهوری اسلامی ايران اصرار بیهوده می ورزند.

قاسمی با اشاره به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع تخصصی بين المللی همواره تمامی فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار داده است، افزود: کشورهای عضو ناتو كه بدون شک از گزارشات مكرر و مستمر آژانس نسبت به اقدامات و پایبندی ايران به تعهدات خود آگاهی كامل دارند به جای خشنود کردن مقامات آمريكايی، ابتدا باید نگران عدم پایبندی و خروج غير قانونی و يک جانبه یک عضو خود نسبت به تعهدات بین المللی در موضوعات مختلف، از جمله برجام می بودند و به جای قلب واقعيت های روشن و بديهی، سياست های يک جانبه گرايانه و خطرناک این کشور را مورد شماتت قرار می دادند اما ظاهرا باز در اين برهه از زمان برخی اعضای ناتو جای آمريكا و ايران را که همواره به تعهدات بین المللی خود متعهد و سياست های هوشمندانه آن در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی است را بصورت سفارشی تغيیر داده اند.

قاسمی در ادامه تصریح کرد: ابراز نگرانی کشورهای عضو ناتو از برنامه موشکی ایران کاملا بی اساس و بی مورد است. برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران نه تنها ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست، بلکه کاملا متعارف و دفاعی است و ایران نیز همچون تمام کشورهای مستقل جهان حق برخورداری از تمامی برنامه های متعارف نظامی – دفاعی برای دفاع از منافع، مردم و کیان کشور خود را داراست و قطعا اینگونه ابراز نگرانی های بی مورد تاثیری بر سیاست جمهوری اسلامی ایران در حفظ، توسعه و تقویت توان و برنامه دفاعی موشکی نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نقش جمهوری اسلامی در منطقه نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار همکاری و گفت و گوی درون منطقه ای با همسایگان خود بوده و به آن اعتقاد و باور دارد و از هیچ فرصتی برای ورود به این گفتگوها با همسایگان خود در هر شکلی دریغ نکرده و نمی کند. ايران معتقد است هيچكدام از بحران های منطقه ای راه حل نظامی نداشته و ندارد.

قاسمی در پایان افزود: جمهوری اسلامی ایران بیش و پیش از اینکه برخی کشورهای عضو ناتو اقدام به راه اندازی ائتلاف های بعضا نمایشی و بی اثر، برای مبارزه با تروریسم کنند و در حالیکه تروریست ها گروه گروه از برخی از همین کشورها روانه خاورمیانه بودند، در اين مقطع حساس تاريخی با درايت و تلاشی بی امان به مبارزه با تروريست های پرورشی و صادراتی پرداخت و در نهایت نیز نقش موثری در پایان حاکمیت سرزمینی گروههای خطرناک تروریستی همچون داعش در منطقه ایفا کرد.