معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد:

واردات داروی مشابه تولید داخل، خط قرمز وزارت بهداشت

به گزارش نویدتهران،معاون کل وزارت بهداشت بابیان اینکه واردات داروی مشابه تولید داخل، خط قرمز وزارت بهداشت است، گفت: درصورتی‌که داروی تولید داخل کیفیت لازم را نداشته باشد از گزینه واردات به‌عنوان اهرم کنترل بازار استفاده می‌کنیم، دارو باید باقیمت مناسب و با کیفیت باشد، چراکه هدف ما سلامت مردم است.

دکتر ایرج حریرچی در مراسم تکریم و معارفه سرپرست سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تا سال ۲۰۰۸ سازمان بهداشت جهانی و مراکز علمی سلامت جهان، سه هدف برای نظام سلامت متصور بودند، گفت: افزایش سلامت مردم (طول عمر، کیفیت زندگی)، کاهش مخاطرات مالی ناشی از بیماری‌ها و افزایش رضایت مردم و پاسخگویی به نیازهای بهداشتی و درمانی از جمله این اهداف بودند که پس ‌از آن کارایی نیز به ‌عنوان هدف چهارم مطرح شد.

وی با اشاره به اینکه کاهش هزینه‌های بیماری‌ها آن‌قدر مهم است که از اهداف اصلی نظام سلامت برشمرده می‌شود، عنوان کرد: در حوزه سلامت متوسط پرداخت از جیب مردم در دنیا ۲۴ درصد و در آمریکا ۱۸ درصد است این عدد در کشور ما 5 سال قبل از اجرای طرح تحول سلامت ۵۴ درصد بود که در حال حاضر به ۳۵ درصد رسیده است؛ درحالی‌که در کشوری که پرداخت از جیب، بالای 20 درصد باشد، رسیدن به اهداف کاهش هزینه‌ها غیرممکن می‌شود.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت در اهداف تعیین‌شده در جدول مندرج در ماده 74 قانون برنامه توسعه ششم، باید میزان پرداخت از جیب مردم به ۲۵ درصد برسد.

دکتر حریرچی در ادامه با ابلاغ تقدیر وزیر بهداشت از تمام دست‌اندرکاران حوزه سازمان غذا و دارو، از سرپرست جدید این سازمان خواست تا اهداف چهارگانه نظام سلامت را در تمام امور این سازمان لحاظ کند.

وی با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی در کشور گفت: در این شرایط سخت، وظیفه حوزه سلامت سنگین‌تر می‌شود چراکه وقتی معیشت مردم دچار مشکل می‌شود اولین چیزی که از سبد خانوار کم می‌شود، موضوع بهداشت و درمان است.

معاون کل وزارت بهداشت بابیان اینکه علی‌رغم ادعای دروغ آمریکایی‌ها مبنی بر عدم تحریم دارو و تجهیزات، عنوان کرد: با ایجاد محدودیت‌های ارزی و مشکل انتقال پول عملاً دارو و تجهیزات مشمول تحریم‌ها هستند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر با کمبود شدید دارویی مواجه نشده‌ایم، تصریح کرد: وزیر بهداشت شرایط قرارگاهی را برای سازمان غذا و دارو پیش‌بینی کردند، وقتی رئیس‌جمهور می‌گوید شرایط، سخت‌تر از جنگ است باید باور کنیم در برخی زمینه‌ها از جمله اقتصاد، با جنگ تمام‌عیار مواجه هستیم و باید سیستم را بر مبنای شیوه‌های جهادی اداره نماییم، بنابراین وزیر بهداشت در کنار دکتر شانه ساز با اختیارات کامل فعالیت خواهند کرد، اعضای هیات اجرایی قرارگاه حوزه غذا و دارو نیز با حکم وزیر بهداشت مشخص شدند.

وی با اشاره به تأکید وزیر بهداشت در راستای حمایت از تولید داخل عنوان کرد: بخش اصلی ناشی از این رویکرد دیدگاهی بود که از گذشته در زمینهٔ تولید وجود داشت و بخشی دیگر نیز به دلیل شرایط سخت دسترسی ارزی و شرایط اقتصادی است.

دکتر حریرچی با تأکید بر اینکه واردات داروی مشابه تولید داخل، خط قرمز وزارت بهداشت است، عنوان کرد: واردات دارویی که در داخل تولید می‌شود و توانایی تأمین بازار داخلی را دارد، ممنوع است، وزارت بهداشت با دقت بازار دارو را کنترل می‌کند تا مانند بازار خودرو نشود به‌طوری‌که اگر داروهای تولید داخل کیفیت لازم را نداشته باشند از دسترس خارج و مجوز واردات آن صادر می‌شود؛ بنابراین از گزینه واردات به‌عنوان اهرم کنترل بازار استفاده می‌کنیم، دارو باید باقیمت مناسب و با کیفیت باشد چراکه هدف ما سلامت مردم است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اولویت اصلی وزارت بهداشت تأمین دارو و لوازم مصرفی گفت: ایجاد اطلاعات شفاف و داشبوردی مناسب در مورد اطلاعات دارویی و استقرار سیستم HIC مناسب باید در این زمینه موردتوجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه سهم دارو از پرداختی جیب مردم درگذشته ۱۶ الی ۱۹ درصد بود، گفت: این رقم در ده سال گذشته به بالای ۳۰ درصد رسیده است.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه در آمریکا و اروپا جنس آسیایی مورد تائید اتحادیه اروپا مصرف می‌شود، افزود: ما در جامعه خط قرمز خود را جنس اروپایی و آمریکایی گذاشته‌ایم، درحالی‌که از اقلامی که استانداردهای لازم را دارد می‌توانیم استفاده کنیم؛ رویکرد به شرق باید در مورد تجهیزاتی که با استاندارد لازم باشد، موردتوجه قرارداد.

وی در پایان بابیان اینکه در سازمان غذا و دارو امنیت غذایی و اقلام آرایشی و بهداشتی فراموش می‌شود، گفت: رهبری سازمان غذا و دارو باید به دو حوزه غذا و آرایشی توجه ویژه داشته باشد، چراکه تأثیر آن بر سلامت مردم بیشتر از داروست و نباید مغفول واقع شود.