سردار رحیمی:

هیچ تعارفی با قاچاقچیان، سارقان و مخلان نظم و امنیت نداریم

به گزارش نویدتهران، فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت : پلیس با قاچاقچیان ، سارقان و مخلان نظم و امنیت هیچ تعارفی ندارد ،اما در جرایم غیر امنیتی به رویکرد آموزشی و ایجابی می اندیشد.
سردار حسین رحیمی در اختتامیه اولین همایش تهران شهر امن، با اشاره به اینکه این جلسه در حقیقت، اجلاسی مردمی از اقشار مختلف مردم، هنرمندان ، مسئولان و همکاران ما در نیروی انتظامی است، بیان داشت: این جشنواره در تداوم برنامه هایی است که در هفته نیروی انتظامی برگزار می شود، چرا که ما برنامه های زیادی در هفته ناجا برگزار کردیم که یکی از آنها همین جشنواره است.

وی افزود: باور و اعتقاد ما بر این است که نمره قبولی را مردمی که خدمت گیرنده از پلیس هستند باید بدهند، چرا كه ما خود را خادم و خدمتگزار مردم مي دانيم.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به هماهنگی های پلیس در اجرای این همایش گفت : دست اندرکاران و برگزار کنندگان اصلی این جشنواره مردم بوده اند و پلیس هیچگونه دخالتی در آن نداشته و فقط در هماهنگی های کلی حضور داشته است.

رئیس پلیس پایتخت با تاکید بر لزوم و ضرورت وجود امنیت در جامعه، بیان داشت: همه ما می دانیم که خاستگاه اصلی امنیت، آحاد مردمی هستند که در جامعه زندگی می کنند و امنیت، تولیدی عمومی است که پلیس به تنهایی نمی تواند آن را ایجاد کند، از این رو همه باید با هم در تولید آن دخالت داشته باشند چرا که مسئولیت پلیس توسعه و تعمیم آن است.

سردار رحیمی در ادامه بیان داشت: امنیت نقطه آغاز حرکت به سمت پیشرفت های مختلف علمی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و … است و هر پیشرفت و توسعه ای صرفا با وجود گوهر ارزشمند و گرانقدری چون امنیت تحقق پیدا می کند.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب امنیتی در کشورهای اروپایی و آماده باش میلیون ها پلیس در این کشور ها، گفت : بحمدلله و به همت همه همکاران سخت کوش ما امروز بهترین وضعیت و شرایط امنیتی را در کشور شاهد هستیم.

سردار رحیمی در ادامه افزود: علیرغم توفیق ما در بعد امنیت عینی، در بعد امنیت ذهنی دچار مشکل هستیم و باید با عزمی جمعی و جدی در ترمیم و ارتقاء آن تلاش کنیم.

وی با اشاره به فلسفه پیدایش معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ، بیان داشت : ساز و کار اجتماعی شدن پلیس زمینه ارتباط بیشتر مردم با پلیس را فراهم می کند که باعث انجام کارهای بزرگ و ارزشمندی شده است.

سردار رحیمی با بیان اینکه ما امروز بیش از ۱۱۰ مرکز مشاوره در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ داریم، عنوان کرد: با تلاش همکاران ما در مراکز مشاوره فرماندهی انتظامی تهران تهران بزرگ در ۹ ماهه سال جاری بیش از ۶۹ هزار پرونده به صلح و سازش منجر شده است.

عالی‌ترین مقام انتظامی تهران بزرگ، اظهار داشت: پلیس در برخورد با کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند، بحث آموزشی را در پیش گرفته و با برپایی ۱۲۱ جلسه، ۷ هزار و ۹۱۳ نفر را آموزش داده است.

وی ادامه داد: از این پس افرادی که شئونات اسلامی را رعایت نکرده دیگر به بازداشتگاه نمی‌روند و پرونده برایشان تشکیل نمی‌شود. بلکه در کلاس‌های آموزشی پلیس شرکت می‌کنند.

عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت اعلام کرد: پلیس با قاچاقچیان، سارقان و مخلان نظم و امنیت هیچ تعارفی ندارد اما در جرایم غیرامنیتی به رویکرد آموزشی و ایجابی می‌اندیشد.

سردار رحیمی به برگزاری جشن سال نو میلادی در خیلی از کشورها اشاره کرد و گفت: در حالی که هزاران هزار نفر در حال برگزاری جشن سال نو هستند، پلیس بسیاری از کشورها در حال آماده‌ باش است تا تهدیدی متوجه شهروندانشان نباشد، در حالی که در ایران و به خصوص تهران، هموطنان مسیحی ما در بهترین شرایط، مراسم جشن سال نو میلادی را برگزار می‌کنند.

رئیس پلیس پایتخت با مقایسه آمار جرایم مختلف کلان شهر تهران با لندن و اینکه جرایم شهر لندن به مراتب از درصد بالاتری نسبت به تهران برخوردار است، بیان داشت: با وجود اینکه امنیت مطلوبی در شهر و کشور ما حاکم است اما احساس امنیت مطلوبی را شاهد نیستیم و وضعیت احساس امنیت ما قابل قبول نیست و باید این موضوع به صورت ویژه و با کارهای هنری، فرهنگی ارتقاء یابد.

وی به ارائه آمار برخی جرایم در شهر لندن اشاره کرد و گفت: جرم سرقت در این شهر در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶، ۲۵ درصد افزایش یافته، تجاوز جنسی ۱۹ درصد و آزار و اذیت ۳۶ درصد و چاقوکشی ۲۶ درصد افزایش یافته است.

سردار رحیمی در پایان خاطر نشان کرد : قتل در سال ۲۰۱۵ در این شهر ۵ درصد، در سال ۲۰۱۶، ۷ درصد و ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایش یافته در حالی که در تهران تمام جرایم روند رو به کاهش داشته‌اند و فقط سرقت ۳ درصد افزایش یافته است.