رضا رحمانی، وزیر صمت در همایش روز ملی اصناف :

هدف گذاری اشتغال۲۰۰هزار نفری پوشاک در چندسال آینده/ اشتغال۶ میلیون نفری اصناف در کشور

به گزارش نویدتهران،وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : اتصال ۵۰ شرکت پخش سراسری و ۷۰۰ شرکت پخش منطقه ای به سامانه جامع تجارت را امسال در دستور کار داریم.

رضا رحمانی در همایش روز ملی اصناف در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما، تصریح کرد: حضور نمایندگان، اعضای هیات رییسه و اعضای فراکسیون اصناف در این مراسم، نشانگر اهمیت مراسم روز ملی اصناف است.

وی فراکسیون اصناف را از فراکسیون های فعال در مجلس شورای اسلامی دانست و افزود: به فرمایش امام راحل اصناف بازوان ستبر انقلاب هستند و جایگاه اصناف به خصوص در زمینه سهمشان از اشتغال بی بدیل است.

اشتغال ۶ میلیون نفری اصناف در کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ۱۰ میلیون اشتغال حوزه صنعت و معدن و تجارت حدود ۶ میلیون اشتغال بر عهده اصناف است.

تحقق اشتغال ۲۵۰ هزار نفری اصناف و افزایش ۱۲ درصدی صدور پروانه های صنفی در سال گذشته

رحمانی با اشاره به هدف گذاری ۲۵۰ هزار نفری پارسال در ایجاد اشتغال در اصناف، ادامه داد: این اشتغال محقق شد و صدور پروانه های صنفی نیز سال گذشته افزایش ۱۲ درصدی داشت.

وی رونق تولید را استراتژی برای حل مشکلات فعلی کشور دانست و اضافه کرد : مواد اولیه، نقدینگی و بازار مصرف، سه پارامتر برای تحقق تولید است که روی هر سه برنامه داریم.

خانواده اصناف جزیی از زنجیره و خانواده تولید است

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد : خانواده اصناف جزیی از زنجیره و خانواده تولید به شمار می رود و در توزیع نیز با اصناف در یک زنجیره قرار می گیریم.

رحمانی با اشاره به برنامه های وزارتخانه جهت رونق تولید، گفت : موضوع توسعه و تعمیق ساخت داخل، محور اول برنامه های ۷ گانه وزارت صمت برای تحقق رونق تولید است.

وی حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال را یک کار جهادی توصیف کرد و افزود: این موضوع در اولویت برنامه های وزارت صمت است. همچنین فعالسازی ظرفیتهای خالی و واحدهای راکد را دنبال می کنیم.

نقش مهم اصناف در حوزه صادرات

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نهضت ساخت داخل را راه انداختیم و کالایی که امکان ساخت داخل دارد نباید وارد شود، اضافه کرد: در حوزه رونق صادرات که صادرات به کشورهای همسایه مهمترین آن است، بازهم اصناف، نقش مهمی دارند.

نهضت و انقلاب معدنی راه خواهد افتاد

رحمانی حوزه معدن و صنایع معدنی را برنامه و اولویت دیگر امسال دانست و گفت: یک نهضت و انقلاب معدنی راه خواهد افتاد.

راه اندازی یک هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه معدن و صنایع معدنی

وی با اعلام اینکه امسال بالای یک هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه های مختلف معدن و صنایع معدنی راه خواهند افتاد، اضافه کرد: این رقم سالهای آینده به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تکمیل زنجیره فلزات و فعالسازی معادن کوچک مقیاس را دیگر برنامه امسال معرفی کرد و گفت : نقشه راه معدنی تدوین می شود.

توجه به فناوری در همه پروژه های امسال وزارت صمت

رحمانی بیان کرد : در برنامه های امسال وزارت صمت، توجه به فناوری در همه پروژه ها جایگاه ویژه دارد.

وی ادامه داد: توجه به واحدهای کوچک و متوسط (sme) ها در برنامه امسال دیده شده است.

تاکید بر توجه به صنوف تولیدی

وزیر صنعت، معدن و تجارت صنوف تولیدی را از واحدهای مظلوم کشور دانست و بیان کرد: به این صنوف باید توجه بیشتری شود و در حال پیگیری آن هستیم.

رحمانی گفت: صنوف تولیدی با واحدهای بزرگ باید به صورت زنجیره ای حفظ شوند و این شکل گیری باید دنبال شود.

۱۲برنامه در حوزه بازرگانی داخلی و ۳ برنامه در حوزه صادرات

وی با بیان اینکه ساماندهی لجستیک و زنجیره های تامین کشور را امسال دنبال می کنیم، تصریح کرد: این موضوع با حوزه اصناف مرتبط است. همچنین ۱۲ برنامه در حوزه بازرگانی داخلی و ۳ برنامه در حوزه صادرات داریم که انجام این برنامه ها باید به روز رصد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد : راه اندازی سامانه های الکترونیک باعث شفاف سازی تصمیمات ما خواهد شد.

رصد مداوم ۱۰۰ قلم کالای مورد نیاز مردم در بازار

رحمانی گفت : ۱۰۰ قلم‌ کالای مورد نیاز مردم در بازار را روزانه رصد می کنیم.

وی ادامه داد : عرضه و تامین برخی کالاها مانند شکر بر عهده وزارت جهاد است، این وزارت عرضه شکر را افزایش داد تا به قیمت واقعی برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اصلاح نظام‌ کنترل و بازرسی در سیاست های اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است و جزو اسناد بالادستی است، ادامه داد : سامانه مدیریت توزیع کالا در کشور را راه اندازی می کنیم و دستورالعمل ها و فرآیند های آن تدوین شده است.

رحمانی اضافه کرد : شبکه افق که حلقه آخر توزیع کالا را در برمی گیرد، راه اندازی کردیم که با چند قلم کالای منتخب به صورت پایلوت انجام می شود تا در صورت نتیجه عمومی شود.

یکپارچه سازی سامانه های الکترونیک موجود برای سیستمی شدن آنها

وی تصریح کرد : یکپارچه سازی سامانه های الکترونیک موجود برای سیستمی شدن آنها را دنبال می کنیم.

به جامعه اصناف باور دارم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه به جامعه اصناف باور دارم، گفت: مبنای جمع بندی شده اصناف را در حوزه های کاری خود و برای پیگیری امورات مربوطه می پذیرم و از آن دفاع می کنم.

رحمانی با یادآوری اینکه اصناف در شرایط سخت که دشمن ما را تحریم اقتصادی کرده بود، پای کار آمدند و خود را نشان دادند، گفت: در ساماندهی لجستیکی هم موضوع مراکز لجستیکی اطراف شهر و هم ساماندهی انبارها را داریم.

اتصال ۵۰ شرکت پخش سراسری و ۷۰۰ شرکت پخش متطقه ای به سامانه جامع تجارت

وی تصریح کرد: اتصال ۵۰ شرکت پخش سراسری و ۷۰۰ شرکت پخش متطقه ای به سامانه جامع تجارت را امسال دنبال خواهیم کرد.

ضرورت مدرن شدن سیستم سنتی توزیع

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: مدرن شدن سیستم سنتی توزیع در برنامه کاری ما است.

رحمانی گفت : دفتری برای ایجاد کسب و کارهای نوین می خواهیم تشکیل دهیم. بسیاری از شغل ها چند سال آینده از رده خارج می شوند و باید به سمت نوین سازی بروند.

وی اولین حلقه نظارت را اتحادیه ها دانست و بیان کرد: باید این موضوع تقویت شود. بازرسین وزارت و بسیج اصناف نیز در این زمینه کنار ما هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اصناف برای مبارزه با قاچاق کالا، خودشان پای کار بیایند و شرایط را برای عرضه کالای غیرقانونی سخت کنند.

کاهش ۳۶ درصدی واردات کالاهای مصرفی پارسال

رحمانی گفت: میانگین واردات سال ۱۳۹۷ حدود ۲۲ درصد کاهش پیدا کرد و کاهش واردات کالاهای مصرفی نیز ۳۶ درصد بوده است.

وی بیان کرد: در ۳ ماهه اول امسال واردات ۱۴۲ قلم کالا ممنوع اعلام شد و پارسال نیز جهت حمایت از تولید داخل ۱۳۳۹ قلم کالا ممنوع شده بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در مورد جلوگیری از واردات و قاچاق پوشاک، کارهای بزرگی پارسال شروع شد و امسال نیز ادامه دارد.

هدف گذاری اشتغال ۲۰۰ هزار نفری پوشاک در چندسال آینده

رحمانی ادامه داد: اشتغال ۲۰۰ هزار نفری در حوزه پوشاک برای چندسال آینده پیش بینی و هدف گذاری شده است.

وی تصریح کرد: پوشاک از کالاهایی است که قیمتش می تواند پایینتر بیاید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد : از فرصت جدید ایجاد شده می توانیم بهتر استفاده کنیم.

رحمانی گفت: اگر جلوی قاچاق را بگیریم، مثل این است که داریم در جبهه جنگ‌ می جنگیم.

وی در پایان گفت: نظام بانکی هم می تواند منابع جدید را پای کار بیاورد هم راهکارهای جدید برای ارایه تسهیلات بیابد‌.