فرمانده انتظامى استان خراسان رضوى:

نوجوان 18 ساله عامل كلاهبردارى سايبرى از دانش‌آموزان بود

به گزارش نویدتهران،سردار فرماندهى انتظامى استان خراسان رضوی از شناسايى و دستگيرى عوامل فروش سوالات تقلبى آزمون نهايى توسط پليس فتا استان خراسان رضوى خبر داد و گفت: دانش آموزان فریب این دست تبلیغات دورغین در شبکه‌های اجتماعی را نخورده و برای خرید سوالات امتحانات نهایی پولی واریز نکنند، چرا که این شگرد مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از دانش آموزان است.
سردار قادر كريمى در تشريح اين خبر گفت: در پى ارجاع شكواييه نماينده حقوقى اداره آموزش‌و پرورش استان خراسان رضوى به پليس فتا مبنى بر انتشار اوراق آزمون نهايى دانش آموزان در فضاى سايبرى، رسيدگى به اين موضوع در دستور كار كارشناسان پليس فتا استان قرار گرفت.

وى افزود: طبق اظهارات نماينده حقوقى آموزش‌و پرورش، فرد يا افرادى ناشناس در فضاى سايبر و به وي‍‍ژه در شبكه‌هاى اجتماعى اقدام به فروش سوالات نهايي آزمون دانش آموزان پايه نهم و دوازدهم نموده و از اين طريق اقدام به كلاهبردارى مى‌نمودند.

اين مقام عالی انتظامى ادامه داد: در ادامه كارشناسان پليس فتا استان اقدامات فنى و تخصصى خود را آغاز و در همين رابطه دو متهم مرد و زن‌،‌ يكى در شهر مشهد و ديگرى در استان تهران را شناسايى و با هماهنگى قضايى دستگير نمودند.

سردار كريمى گفت: متهمى كه در مشهد شناسايى شد، پسر 18 ساله‌اى بود كه پس از دستگيرى با ديدن شواهد عينى به جرم خود اعتراف نموده و درباره علل و چگونگى اين اقدام خود عنوان نمود كه به طمع كسب درآمد كانالى را در شبكه اجتماعى تلگرام و اينستاگرام تحت عنوان فروش سوالات امتحانات نهايى ايجاد نموده و در برابر پرداخت 30 هزار تومان توانسته تعدادى از كاربران را به سمت خود كشيده و پس از واريز وجه از سوى قربانيان ديگر پاسخي به آنها نداده و از اين طريق اقدام به كلاهبردارى مى‌نموده است.

وى افزود: با توجه به بررسى‌هاى صورت گرفته از حساب بانكى متهم مشخص شد طى 42 روزى كه از فعاليت اين مجرم سايبرى گذشته، متهم توانسته از ده‌ها تن از شهروندان با همين شگرد كلاهبردارى نمايد و از آنجايى كه مبلغ كلاهبردارى پايين بوده است افراد زيان ديده، اراده‌اى براى پيگيرى آن نداشته‌اند و به همين منظور شكايتى از فعاليت اين مجرم ثبت نشده بود لذا رقم دقيق و تعداد كلاهبردارى صورت گرفته پس از بررسى‌هاى لازم متعاقبا اعلام خواهد شد.

سردار كريمى در انتها خاطرنشان كرد: كاربران محترم در فضاى سايبرى حتما قبل از باور هرگونه مطلبى، صحت و سقم آن را بررسى نموده و آگاه باشند كه غالبا كلاهبرداران فضاى سايبر براى رسيدن به اهداف كلاهبردارانه خود ارائه فعاليت غيرقانونى را به عنوان طعمه قرار مى‌دهند.

شايان ذكر است پليس فتا از كليه كاربران مى‌خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانى www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت كرده و از آخرين رويدادها از جمله اخبار و حوادث سايبرى مطلع گردند.