وزیر آموزش و پرورش در نشست با مدیران رسانه:

نظام تعلیم و تربیت در آموزش عمومی نباید کودکان را طبقه بندی کند

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تجربیات سایر کشورهای دنیا، طبقه بندی مدارس را یکی از آسیب های نظام تعلیم و تربیت دانست و بر رفع آن تاکید کرد.
سید محمد بطحایی در نشست با مدیران رسانه که در مدرسه دارالفنون تهران برگزار شد با تسلیت ایام سوگواری امیرمومنان حضرت علی علیه‌السلام و گرامیداشت لیالی قدر و با تقدیر از حضور مدیران رسانه اظهار کرد: دفاع از سرمایه و پایگاه اجتماعی آموزش‌وپرورش از اولویت‌هایم است لذا طبیعی است در برابر هر تهدیدی به کیان نظام تعلیم و تربیت عکس‌العمل نشان دهم.

وی افزود: انتشار اخبار ناقص از مصاحبه‌ام در خصوص پخش کلیپ‌های منتشرشده در فضای مجازی، برداشت‌های اشتباهی از سخنانم را به همراه داشت، برای همین انتظار می‌رفت رسانه‌ها بدون حذف ابتدا وانتهای عرایضم، آن را به‌طور کامل اطلاع‌رسانی می‌کردند.

وی ادامه داد: درمصاحبه ای که آن زمان در مورد پخش کلیپ ها در فضای مجازی انجام دادم، خاطر نشان کردم کهپنهانی از مدرسه‌ دخترانه فیلم گرفتن و پخش آن در فضای مجازی نوعی تخلف است. این اتفاق در موضوع پخش کلیپ های فوق افتاده است لذا باید موضوع توسط پلیس فتا پیگیری شود؛ اما متأسفانه برخی رسانه‌ها سهواً یا عمداً موضوع را طور دیگری انعکاس دادند.

بطحاییگفت: بخشی از مشکلات موجود ناشی از عملکرد برخی رسانه‌ها است و بخش دیگر نیز به خود آموزش‌وپرورش بازمی‌گردد.

وی در بخشی دیگر از مراسم، گفت: آموزش‌وپرورش نیازمند دو نوع تحول است، یکی تحول در بطن تعلیم و تربیت و دیگری تحول در سیستم مدیریتی؛ امروزه یادگیری در مدارس توأم با لذت نیست و یادگیری بدون لذت، یادگیری محسوب نمی‌شود و این مشکلی است که نیازمند تحول است.

عضو کابینه تدبیر وامید اظهار کرد: مدرسه‌ای که دانش آموزان از تعطیلی آن خوشحال می‌شوند مدرسه مطلوب نیست و اگر این رویه ادامه دارد به این معنی است که هنوز تحولی در مدارس صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: پله اول تحول، تغییر در محتوا است، در مدرسه به بچه‌ها چیزهایی را یاد داده و بابتش به دانش‌آموز امتیاز می‌دهیم که نقشی در زندگی آینده آن‌ها ندارند.

وزیرآموزش‌وپرورش اظهار کرد: بچه‌ها در مدرسه باید صبوری کردن، تعامل، کمک به نیازمند و سایر اخلاقیات را بیاموزند نه که صرفاً فرمول‌های فیزیک را یاد بگیرند، زیرا این فرمول‌ها را می‌تواند در دانشگاه بیاموزد لذا ابتدا باید شخصیت او در مدرسه ساخته شود.

وی افزود: دانش آموزان باید در مدرسه، زندگی کردن را یاد بگیرند اما تغییر وضعیت فعلی بسیار مشکل است و با مقاومت بسیار بالا همراه است، بنابراین ابتدا باید محتوای کتاب‌ها تغییر کند.

بطحایی در ادامه تصریح کرد: دانش‌آموز قبل از ورود به مدرسه کاملاً آزاد بوده و در بدو ورود به مدرسه آزادی عمل او به‌شدت محدود می‌شود و باید طبق قوانین مدرسه رفتار کند.

وی افزود: دومین پله تحول، تغییر در سیستم مدیریت آموزش‌وپرورش است لذا اگر مدیر مدرسه، توانمند باشد خیلی از مشکلات قابل‌حل است.

عضو کابینه تدبیر و امید سپس بر نقش مثبت و مؤثر رسانه‌ها در آموزش‌وپرورش تأکید و اظهار کرد: ارتباط آموزش‌وپرورش با رسانه‌ها بسیار ضعیف است، رسانه چشم بیرونی آموزش‌وپرورش در جامعه است و می‌تواند نقش مهمی در تشخیص و اصلاح نقایص تعلیم و تربیت داشته باشند.

وی با اشاره بر ضرورت تقویت مدارس دولتی گفت: آموزش‌وپرورش نباید در آموزش عمومی بچه‌ها را طبقه‌بندی کند زیرا این موضوع خروجی خوبی نخواهد داشت.

بطحایی افزود: برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت به همراهی همه مردم و رسانه‌ها را نیاز داریم چراکه جامعه باید خواهان تحول باشد. بسیاری از مشکلات را خود ما به وجود آوردیم و به‌عنوان‌مثال نباید کتاب‌ها به‌گونه‌ای تألیف شود که به کتب کمک‌درسی نیاز پیدا کند.