نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی برگزارشد

به گزارش نویدتهران،متن کامل نشست خبری بهرام قاسمی با خبرنگاران داخلی و خارجی منتشر می شود.

دستاورد سفر آقای جانسون به تهران چه بود؟ در مورد خانم زاغری چه مسائلی مطرح شد؟

سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران از پیش تعیین شده بود و بنا به دعوت وزیر امور خارجه کشورمان انجام شد. طیف وسیعی از مسائل که باید بین دو کشور بررسی می شد، در این سفر بررسی شد. یکی از موضوعاتی که مطرح شده است موضوع خانم زاغری بود. با توجه به اینکه از نظر ما، ایشان ایرانی هستند و محکوم شده است و دوران محکومیت خود را طی می کند، وزیر خارجه ما گفتند با در نظر داشتن مسائل انساندوستانه، با مسئولان قضایی صحبت خواهیم کرد. با توجه به اصل تفکیک قوا، در نهایت موضوع باید جداگانه توسط قوه قضائیه بررسی شود.

س: آیا هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل به گزارش هیات تحقیقاتی این سازمان که گفته شده درباره منشاء موشکهای حوثی ها تحقیق کرده است، دسترسی دارد؟

ج: این مسأله یک خبرسازی است و تکذیب می شود. مواضع ما درباره یمن مشخص است، صرفاً یک حمایت معنوی از یمن داریم برای رساندن صدای مظلومیت آنها به جهان. ما حضوری در یمن نداریم. لذا این اخبار تکذیب می شود. در ضمن، من چنین گزارشی را ندیده ام. چنین کمیته ای که گفته شده تحقیق کرده وجود ندارد و یک خبر سازی با اغراض خاص است.

س: دکتر روحانی گفته یمن به زودی امن خواهد شد. این پیشگویی چه معنایی دارد؟ آیا به معنای حضور ایران در یمن است؟

ج: یک اظهار امیدواری است برای آرامش و امنیت یمن. وضعیت یمن خطرناک است و حوادث تلخی در آن کشور رخ داده و می دهد. آرزوی جمهوری اسلامی ایران حل و فصل موضوعات یمن در قالب مذاکرات یمنی – یمنی است. مشکل اساسی یمن تجاوز عربستان است و آرزوی جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی پایان این تجاوز است.

س: آیا آمریکا می تواند در انتقال سفارت خود به قدس موفق باشد؟ و آیا ایران می تواند برای ایجاد اجماع بین المللی علیه این اقدام، کاری انجام بدهد؟

ج: اقدام آمریکا کاملاً اشتباه بوده و لازم است به صورت جمعی در جامعه بین الملل با آن برخورد شود. برخی کشورهای عربی در جریان این اقدام بوده و با آنان هماهنگی شده که این اقدام یک خیانت آشکار به آرمان قدس است. ولی با توجه به شناختی که از مقاومت داریم فکر می کنیم اقدام آمریکا یکی دیگر از اشتباهات راهبردی آن کشور بوده که مشکلاتی را درست می کند و نهایتاً متضرر اصلی آمریکا خواهد بود. هرگز باطل بر حق پیروز نمی شود هر چند هزینه های زیادی داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه برنامه های دیپلماتیک خاص خود را دارد و طی این هفته در اجلاس استانبول در عالی ترین سطح شرکت و با شرکت کنندگان در این زمینه رایزنی خواهیم کرد. ولی به یک مجموعه فعالیتهای گسترده تر از سوی کشورهای اسلامی نیاز می باشد.

س: دستگاه دیپلماسی کشور برای حل مشکلات بانکی چه اقدامی می خواهد انجام دهد؟

ج: تحریمها بر طرف شده ولی مشکلات بانکی در برخی زمینه ها همچنان وجود دارد. بانک مرکزی و سایر دستگاههای اقتصادی درحال اقدام هستند و وزارت خارجه برای رفع این موانع و فائق آمدن بر آن مشکلات کمک خواهد کرد. ریشه مشکلات بدعهدی آمریکا در اجرای برجام است. امیدواریم سایر کشورهای اروپائی در این مسیر بتوانند قدمهای جدی بردارند.

س: همزمانی سفر وزیر خارجه انگلستان به ایران با اعلام تصمیم ترامپ در باره قدس بیانگر اختلاف مواضع آمریکا و انگلستان می باشد. از سوی دیگر، انگلستان هم اقدام آمریکا در مورد قدس را محکوم کرد. ارزیابی شما در این زمینه چیست؟

ج: این همزمانی تفسیر خاصی ندارد. سفر آقای جانسون از قبل برنامه ریزی شده بود. آنچه در افکار عمومی جهان پس از اقدام ترامپ دیده شد یک اجماع همگانی در سطح جهانی می باشد و همه یکصدا با این اقدام ترامپ مخالفت کرده اند. این تفاوت در دیدگاهها از قبل در این زمینه وجود داشت و هم اکنون هم دیده می شود.

س: آیا سفر هیأت وزیر خارجه انگلستان اهداف اقتصادی هم داشت یا خیر؟

ج: یکی از موضوعات گفتگوهای وزیر خارجه انگلستان مسائل دوجانبه در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی، مالی و بانکی بود که در دیدار با وزیرخارجه مفصلا مورد بحث قرار گرفت و طرف انگلیسی علاقه مندی خود در زمینه گسترش روابط با ایران را مطرح کرد. طرف ایرانی موانع بر سر راه گسترش روابط اقتصادی را بیان کرد و امیدواریم در نشستهای بعدی و مذاکرات کارشناسی بتوانیم گامهای بهتری در این زمینه برداریم. موافقت نامه ای امضا نشد ولی آنچه مورد نیاز بود که توسط طرفین بررسی شود، بررسی شد. دو طرف در این زمینه ها اشتراک نظرهای قوی داشتند و امیدواریم که به زودی اجرا شود.

س: آیا وزیر خارجه انگلستان در سفر به تهران با توجه به سوابق منفی اقدامات آن کشور علیه ایران قول داده که دیگر به ایران ستم نکند وکشورهای دیگر را علیه ما تحریم نکند و نتیجه جلسات آنها در تهران چه بود؟

ج: ایران، ایران چند دهه پیش نیست. در ایران انقلاب شده و موازین روابط خارجی ما براساس اصول مورد نظر مردم و مسئولین تدوین و اجرا می شود. یکی از اهداف اصلی ما عدم مداخله در کشورهای دیگر است و بر این اساس با هر کشوری از جمله انگلستان می توانیم روابط متوازنی داشته باشیم. به تاریخ بر نمی گردم. ایران بر اصول خود پا برجاست و به عنوان یک کشور مقتدر مناسبات خود را با کشورهای دیگر تنظیم می کند.

س: یکی از رسانه های کویتی ادعا کرده ایران از تونس درخواست کرده بین ایران و عربستان میانجیگری کند؟ نظر شما در باره این خبر چیست ؟

ج: مواضع ما در باره هر کشوری که بتواند به افزایش ثبات و مبارزه با تروریسم بیانجامد مشخص است. چند هفته پیش هم اعلام کردیم که چنین مطلبی مطرح نشده است و برای میانجیگری چنین چیزی بین ایران و تونس مطرح نبوده است. ولی از هر اقدامی که به ثبات منطقه کمک کند استقبال می کنیم. عربستان کماکان مانند گذشته عمل میکند و با عدم دقت مسائل منطقه را می نگرد و به صورت مرتب خطاهای قبلی خود را انجام می دهد.

س: آیا امکان حضور خبرنگار در مذاکرات آقای جانسون وجود نداشت که برخی حاشیه ها ایجاد نشود؟

ج: در هیچ جای دنیا در مذاکرات سیاسی امکان حضور خبرنگار وجود ندارد. نشست خبری هم باید با توافق طرف مقابل انجام شود که بعضی هیأتها با آن موافق نیستند. ولی این نشستهای خبری هم اجباری نیست و به صورت موردی انجام می شود. برخی اغراق ها و خیال پردازیها از چهره و کیف و کفش و کلاه مقامات شرکت کننده در مذاکرات دور از واقعیت است.

س: پرونده دزدان دریایی سومالی در وزارت امور خارجه است یا در وزارت اطلاعات پیگیری می شود؟

ج: برای آزادی شهروندان عزیز ایرانی که مدتی است در اسارت هستند و ما برای آنها متأسفیم، تلاش زیادی انجام شده و پرونده آن باز است. این موضوع به یک وزارتخانه محدود نیست و یک موضوع ملی است و همه کسانی که می توانند کمک کنند در این پرونده مشغول کار هستند.

با توجه به وضعیت خاص سومالی و نبودن دولت مستقر در آن کشور ایجاد ارتباط با این گروههای مافیایی کار را مشکل کرده ولی با امیدواری کار را پیگیری می کنیم و یکی از وظایف خود می دانیم که برای بازگرداندن این عزیزان نزد خانواده های خود تلاش کنیم.

س: در نشست وزرای خارجه حاشیه خزر چه تصمیمی گرفته شد؟

ج: در تاریخ 13 و 14 آذر در مسکو با حضور وزرای خارجه کشورهای ساحلی خزر اجلاس مهمی برگزار شد. دستاوردهای خوبی بویژه در مورد تدوین یک کنوانسیون پس از برگزاری نشست های کارشناسی بدست آمد و نتیجه آن باید در اجلاس بعدی طرح و در اجلاس سران در آستانه در این زمینه تصمیم گیری شود. این کنوانسیون یک کنوانسیون خاص است و «چارچوبی» که کلیات را درباره خزر و تکالیف کشورها در باره وظایف در خزر را مشخص می کند. جزئیات در آن مشخص نمی شود و در پروتکلهای ضمیمه جزئیات مشخص خواهد شد. گام مهمی برداشته شده است. راهی طولانی پس از 20 سال طی شده ولی کار هنوز باید ادامه یابد.

س: در باره پرونده خانم زاغری چه گفتگوی خاصی انجام شد؟ دقیقاً چه حرفی زده شد؟

ج: پاسخ داده شد و امکان بیان همه مطالب نمی باشد. موضوع خانم زاغری در این سفر پیگیری شد و توضیح لازم در باره تفکیک قوا و عدم شناسائی تابعیت مضاعف توسط ایران و مجرم بودن خانم زاغری داده شد. ایشان در حال طی دوران محکومیت است. این امر در اختیار قوه قضائیه است و دولت نمی تواند در آن دخالت کند.

س: کاخ سفید در بیانیه اخیر خود هیچ اشاره ای به جنایات عربستان در یمن نکرده و اتهامات واهی خود علیه ایران را تکرار کرده است. چه نظری در باره این تناقض دارید؟

ج: اقدام آمریکا مطلب عجیبی نیست. آمریکا برای فروش سلاح حاضر است حقوق بشر را نادیده بگیرد و عربستان با اتکا به آمریکا این جنایات را انجام می دهد و یمن را به یک تراژدی مرگبار تبدیل کرده است. این سیاست آمریکاست و هنوز این جنایات علیه مردم یمن توسط عربستان سعودی و با حمایت آمریکا انجام می شود.

س: با توجه به پیش شرطهایی که دکتر روحانی برای ایجاد رابطه با عربستان مطرح کرده، آیا به نظر شما ریاض آنها را قبول می کند و در صورت پذیرفته شدن توسط عربستان، آیا می توان به آن کشور اعتماد کرد ؟

ج: هنوز زود است در این زمینه صحبت شود و علائم تغییر رفتار به سمت خردگرایی در رفتار عربستان دیده نمی شود. ریاض به دنبال دشمنان فرضی با هدف فرافکنی و خرید زمان برای فرار از مشکلات خود می باشد. امیدواریم تغییر رفتار در عربستان دیده شود و اینکه در جهت جلوگیری از افراط گرایی و کشتار مردم در یمن و حسن همجواری قدم بردارد. امیدواریم که این آرزو به زودی جامه عمل بپوشد.

س: ارزیابی شما در باره بیانیه اتحادیه عرب درباره تصمیم ترامپ درباره قدس و همچنین موضع عراق در این باره چیست ؟

ج: بیانیه اتحادیه عرب همانگونه که انتظار می رفت بسیار ضعیف بود و در حد و اندازه آرمان فلسطین نبود. یک بی توجهی و شاید یک سیاست خاص موجب شد این بیانیه در حد لازم نباشد و انتظار جهان اسلام بیش از این بود. امیدوارم وضعیت کنونی این کشورها را به واقع بینی و اجماع رهنمود کند. چرا که این روند برای خود آنها هم خطرساز تلقی می شود. برخی کشورها دارای مواضع بهتری در این زمینه نسبت به موضع اتحادیه عرب هستند. روز چهارشنبه اجلاس سران سازمان همکاریهای اسلامی را داریم و امیدواریم بتوانیم به یک نقطه مثبت تری برسیم.

س: ادعا شده برخی ایرانیان در فرودگاه بلگراد به بهانه بازرسی برهنه شده و سفارت هم اقدامی نکرده است. نظر شما در این ارتباط چیست؟

ج: در حال بررسی هستیم ولی با شناختی که از این نوع بازرسی ها داریم فکر می کنم گزارش و انعکاس موضوع اغراق آمیز بوده است. اگر موضوع درست باشد با برخورد قاطع جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهند شد.

س: در سفر وزیر خارجه انگلستان آیا در باره طلب ایران از آن کشور توافقی انجام شد؟

ج: این موضوع به گذشته های دور بر می گردد و همیشه در دستور کار بوده و بنابه دلائل سیاسی و اقتصادی و همچنین به دلیل تحریم ها به نتیجه نرسیده بود. در این سفر درباره آن گفتگو شد. طرف انگلیسی قول داد پس از بازگشت در اسرع وقت با جدیت این مسأله را پیگیری کند و ما هم به عنوان طلبکار با جدیت موضوع را پیگیری می کنیم. دستگاههای اقتصادی کشور هم موضوع را بررسی می کنند.

س: با توجه به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور فرانسه و در نظر گرفتن مواضع نه چندان مناسب رئیس جمهور فرانسه درباره کشورمان، آیا سفر ایشان به تهران سفر موفق خواهد بود؟

ج: روابط با فرانسه برای ما اهمیت دارد. هم اکنون سفر وزیر خارجه فرانسه را در دستور کار داریم و انجام خواهد شد. سفر آقای ماکرون در دستور کار است ولی تاریخ آن مشخص نیست و تصور می کنم پس از سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران بررسی و مشخص شود. نسبت به مواضع آقای مکرون عکس العمل لازم را داشته ایم و فکر می کنیم بی دقتی و بدفهمی در نظرات برخی مقامات اروپا و فرانسه وجود دارد. فکر می کنم سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران مهم باشد و مجموعه مهمی از مسائل داریم که با جدیت باید در باره آن بحث کرد و در سفر ایشان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این سفر می تواند به تصحیح برخی مواضع اروپائیان و فرانسه در خصوص مسائل ایران کمک کند.

س: نتانیاهو ادعا کرده در دیدار با مکرون به این نتیجه رسیده اند منشاء بی ثباتی در منطقه ایران است. نظر شما در این زمینه چیست؟ در خصوص زمان انجام سفر وزیر خارجه فرانسه هم بفرمایید که در چه تاریخی انجام می شود؟

ج: من درباره یک منبع نامشروع مانند نخست وزیر رژیم صهیونیستی اظهار نظر نمی کنم و تصور نمی کنم که وی حرف درستی زده باشد چرا که ما از طرف فرانسوی چنین مطلبی را دریافت نکرده ایم و ملاک قرار دادن اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی درست نیست.

موضوع سفر وزیر خارجه فرانسه در حال برنامه ریزی توسط کارشناسان ما است.

س: برخی منابع مقاله امروز دکتر ظریف در نیویورک تایمز را کمرنگ شدن امید ایران به مواضع اروپا تعریف کرده اند. نظر شما در این ارتباط چیست؟

ج: به معنای ناامیدی از اروپا نیست، بلکه یک هشدار به اروپاست که در کنار مواضع، در عمل هم سیاستهای مستقل خود را پیگیری کنند. انتظار جمهوری اسلامی ایران از اروپا بیش از چیزی است که انجام می دهند. اتحادیه اروپا برای ادامه تأثیرگذاری خود در عرصه بین الملل باید جدیتر به تعهدات خود عمل کند.

س: دولت فرانسه به گروهک منافقین مجوز داده که امروز علیه جمهوری اسلامی ایران راهپیمائی کند. پارلمان اروپا نیز چندی پیش میزبان رئیس این گروهک بود .با توجه به حسن نیت ایران، موضع وزارت امور خارجه در مورد این اقدامات فرانسه و پارلمان اروپا چیست؟

ج: این اقدامات به دلیل یک ناشی گری و بد اخلاقی بعضی دولتمردان و برخی اعضای پارلمان اروپاست. این گروه مرده تر از آن است که بخواهیم به آن بپردازیم. اقدام دولت فرانسه و پارلمان اروپا محکوم و قابل توجیه نیست. ما این گروه را یک گروه آدم کش و تروریست می دانیم. ایران و افکار عمومی ایران مواضع خود را نسبت به این گروه اعلام کرده اند. حد و اندازه این گروه را باید در نظر داشت و آنها تلاش می کنند که خود را مطرح کنند.

س: در مالزی مشکلات بانکی برای دانشجویان ایجاد شده و وجود دارد و حتی برخی از دانشگاه های مالزی از ثبت نام دانشجویان ایرانی خودداری می کنند. آیا وزارت خارجه این موضوع را پیگیری کرده است؟

ج: مشکل عدم ثبت نام به دلیل تغییرات در برخی نرم افزارهای ثبت نام و یا کامل نبودن مدارک ثبت نام دانشجویان بوده و سیاست منفی دولت مالزی در این زمینه مشاهده نشده است. برخی دانشجویان حسابهای زیادی داشته اند و در یک روندی که برخی بانکهای مالزی پیگیری می کنند برخی حسابهای دانشجویان دچار مشکل شده و به آنها اطلاع داده شده مشکل خود را حل کنند.

س : آیا تغییر ساختار وزارت امور خارجه نهایی شده است؟

ج: تغییر ساختار و چیدمان وزارت امور خارجه با سرعت لازم در حال پیشرفت است و به نقاط مطلوب رسیده است و امیدواریم با حل و فصل یکی دو مورد اجرایی و اخبار آن اعلام شود. زمان دقیق این تغییر را اعلام نمی کنم و امیدوارم هر چه زودتر انجام شود.

س: هفته گذشته به مرزبانان ایران در ماکو حمله شد. دولت ترکیه بعد از این حادثه قول داد در این زمینه به کشورمان گزارش ارائه کند. آیا دولت ترکیه گزارش خود را در این زمینه ارائه کرده و ارزیابی شما از این حمله چیست؟

ج: در تاریخ 13 آذر این حمله شد و متأسفانه 5 نفر مجروح و شهید به جا گذاشت. یاد و خاطره آقای ملک زاده که در این حادثه شهید شد را گرامی می داریم و سایر نیروها هم کارمندان سازمان آب بودند که برای بررسی دیوار مرزی ترکیه در منطقه رفته بودند. بلافاصله وزیر خارجه ترکیه در تماس با دکتر ظریف که در مسکو بود تماس تلفنی گرفت، تسلیت گفت و قول پیگیری داد. با سفیر کشورمان در ترکیه هم هماهنگی شد، بلافاصله با هلی کوپتر مجروحان به بیمارستانی در ترکیه منتقل شدند و امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم علل و عوامل این حادثه را شناسایی کنیم.

س: دکتر ظریف در مقاله خود در نیویورک تایمز اعلام داشته اند پاسخ 11 ماه وفای به عهد ایران بدعهدی دولت ترامپ بوده است. آیا فقط دولت ترامپ بدعهدی کرده یا دولت اوباما نیز در آخر کار خود بدعهدی کرده است؟

ج: نمی توانم در باره دوره آخر دولت اوباما اظهار نظر کنم ولی بدعهدی دولت ترامپ ادامه دارد. مشکل اصلی در دولت ترامپ انجام می شود که به اشکال مختلف کارشکنی های خود را نشان داده اند.

س: در دیدار با آقای جانسون آیا طرف ایرانی دریافت اصل طلب خود که 400 میلیون دلار و سود طلب خود از انگلیس که حدود 2 میلیارد دلار است، را مطرح کرده است؟

ج: قبلاً در این زمینه توضیح دادم. درباره عدد و رقم هم مطلبی نمی گویم و فکر می کنم در صلاحیت بانک مرکزی و سایر دستگاههای اقتصادی باشد درباره مسائل فنی اعلام نظر کنند.

س: در دیدار با رئیس جمهور آیا جانسون در باره اجرائی شدن برجام قولی داد یا اینکه مانند گذشته با برجام برخورد خواهند کرد؟

ج: آقای جانسون با شفافیت اعلام کرد دولت انگلستان به تعهدات خود در برجام پایبند است و به آن عمل می کند. در همه دیدارها برجام بررسی شد و آنچه ما از آقای جانسون شنیدیم پایبندی انگلستان به برجام بود.

س: طی هفته های گذشته نمایندگان کشورهای 1+5 که درخصوص ایران رایزنی میکنند، سفرهایی به آمریکا داشتند. تصور شما از این رایزنی های اروپا با آمریکا چیست؟

ج: در جریان دقیق مذاکرات اروپا با آمریکا در باره برجام هستیم و با اروپایی ها در این زمینه مرتب دیدار و گفتگو می کنیم. موضوعات برجام دقیقتر از گذشته رصد می شود.

س: تصمیم ترامپ حقانیت ایران در مبارزه با اسرائیل را ثابت کرد. برای حفظ این دستاورد چه برنامه ای دارید؟

ج: حفظ مقاومت و آرمان فلسطین برای جمهوری اسلامی ایران حیاتی و مهم است و برای همراهی با کشورهای همسو برنامه هایی داریم.

س: پس از تعیین حکم آقای خاوری گفته شده وزارت امور خارجه درصدد دستگیری ایشان توسط اینترپل است. چه اقدامی شده است؟

ج: در دست بررسی و اقدام است ولی از جزئیات کامل آن اطلاع ندارم، لذا در این زمینه اظهار نظر نمی کنم.

س: درصد ایران در خزر چقدر است و موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در باره بستر و زیر بستر خزر چیست؟

ج: درباره کنوانسیون در دست تهیه توسط کشورهای حاشیه خزر صحبت کردم و اینکه موضوعات مختلف و جزئی به ضمائم آن موکول شده است. درصد کشورها در آینده مشخص خواهد شد و هم اکنون چیز دقیقی در این زمینه معلوم نشده است . شاید تا اجلاس سران در آستانه در این زمینه به نتیجه برسیم.

س: نظر شما درباره سفر هیأت بحرینی به سرزمینهای اشغالی در شرایط کنونی چیست؟

ج: یک اقدام شرم آور و بی دلیل است که می تواند چهره واقعی برخی کشورهای عربی را مشخص کند.

س: در جلسه آتی کمیسیون مشترک برجام چه موضوعاتی بررسی میشود و با توجه به تغییر پست آقای تخت روانچی کسی جایگزین ایشان می شود؟

ج: موضوعات مشخص و در ادامه مباحث پیشین است. بویژه کارشکنی و بد عهدی آمریکا و اقداماتی که باید صورت می گرفته و اجرا نشده است.

درباره ترکیب هیأت ایرانی سکوت می کنم و پس از تغییرات ساختار وزارت امورخارجه در این زمینه صحبت می کنیم.

س: اعلام شد زندانی چینی آمریکایی در ایران توسط هم سلولی خود تهدید شده است. در این زمینه چه اطلاعی دارید؟

ج: یک بحث قضایی است و ما درگیر این مسائل نمی شویم مگر اینکه کار به حوزه سیاست خارجی کشیده شود.

س: آیا سفر هیأت بحرینی به سرزمینهای اشغالی می تواند بیانگر همراهی برخی کشورهای عربی با سیاست آمریکا مبنی بر معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل باشد؟

ج: اظهار نظر قطعی نمی کنم ولی برخی نشانه ها مبنی بر آگاهی دولتهای عربی از تصمیم ترامپ وجود دارد.